تاریخ انتشار: ۱۷ دی ۱۳۹۴

در روزهای اخیر و پس از اعدام شیخ نمر، رهبر شیعیان عربستان به دست آل سعود، اقدامات خصمانه سعودی ها علیه ایران بیش از هر زمان دیگر آشکار و علنی شده است

اقدام روز گذشته عربستان در هدف قرار دادن محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در یمن، این ماجرا را وارد بعد جدیدی کرده است. اکنون به نظر می رسد، زمان آن رسیده که متقابلاً، ایران نیز اقدامات خود را وارد فاز جدیدی کند.
به گزارش “گذارخبر” ، آغاز ماجرای تنش و درگیری میان ایران و عربستان در دوران معاصر را باید در روی دادن انقلاب اسلامی در ایران و خروج کشور ایران از جرگه متحدان بلوک غرب در منطقه جنوب غرب آسیا جست و جو کرد. حکومت عربستان پس از وقوع انقلاب در ایران، تحت تأثیر قدرت های بزرگ جهانی و همچنین به نشانه ترس از صدور ماهیت و اصل انقلاب اسلامی ایران به سایر کشورهای منطقه از جمله عربستان سیاست های تنش زای خود را در قبال ایران آغاز کرد.
حمایت های مکرر این کشور از ادعاهای واهی امارات متحده در برابر مالکیت جزایر سه گانه ایرانی، حمایت بی چون و چرا و لجستیکی از حکومت بعث عراق در حمله نظامی به ایران و کشتار حاجیان ایرانی در سال ۱۳۶۶ را در همین راستا می توان تحلیل کرد.
پس از اتمام هشت سال دفاع مقدس و بنا بر سیاست های تنش زدا و صلح محور، جمهوری اسلامی ایران تلاش کرد تا روابط خود را با کشورهای منطقه و دیگر کشورها بهبود بخشد و در این راستا تلاش های قابل ذکری نیز در رابطه با بهبود روابط با حکومت عربستان آغاز و تا حدودی میان دو کشور آرامش و دوستی حاکم شد.
وابستگی شدید عربستان به قدرت های غربی از جمله آمریکا و سیاست های انفعالی این کشور در برابر رژیم صهیونیستی اسرائیل از یک سو و از سوی دیگر استقلال جمهوری اسلامی ایران و برائت از کشور آمریکا و همچنین اتخاذ سیاست های محکم و مقاومتی در برابر رژیم اشغال گر قدس و حمایت از جبهه مقاومت توسط ایران، بار دیگر تنش های فی ما بین ایران و عربستان را به حالت فعال درآورد.
موضوع اختلاف و درگیری میان ایران و عربستان تا حدودی تحت تأثیر تحریم های شدید بین المللی بر ایران تغییر حالت داد و حکومت آل سعود با تصور اینکه جمهوری اسلامی ایران، در گیر و دار فشارهای بین المللی و تحریم های سنگین مجامع بین المللی دچار فروپاشی درونی خواهد شد، از هر روشی برای تحریک اعتراضات داخلی ایران از جمله حمایت مالی از گروه ها و شخصیت های معارض کوتاهی نکرد.
حفظ اقتدار، وحدت و وفاداری ملت ایران به نظام جمهوری اسلامی، تقویت فعالیت های نیروهای مستشاری و اقتصادی ایرانی در حوزه دریایی مدیترانه، آغاز جنبش بیداری اسلامی در میان کشورهای مسلمان و روند مثبت و سازنده مذاکرات هسته ای که نویدبخش از بین رفتن تحریم ها و فشارهای بین المللی بود، بار دیگر آل سعود را نگران کرد و باعث شد، این حکومت مستقیم  و غیر مستقیم در برخی مناطق استراتژیک منطقه وارد عمل شود و به درگیری نظامی و کشتار مسلمانان با هدف از بین بردن حوزه نفوذ جمهوری اسلامی ایران دامن بزند.
ورود مستقیم این کشور به جنگ نابرابر با ملت یمن که دارای اکثریت شیعه هستند و مهندسی و حمایت های پشت پرده این کشور از گروه تروریستی داعش در منطقه را در همین راستا می توان ارزیابی کرد.
توفیق ایران در مذاکرات هسته ای و آغاز فروپاشی نظام تحریم های جهانی در برابر ایران، عدم توفیق عربستان در جنگ یمن، فرسایشی و هزینه بر شدن جنگ یمن برای عربستان، عدم توفیق این کشور در تغییر حاکمیت در سوریه و عراق و عدم رسیدن به مقاصد اصلی با حمایت از داعش، موجی از نگرانی و خشم را در حاکمان عربستانی ایجاد کرد و موجب شد، این کشور اقدامات خصمانه تری انجام دهد تا ایران را مستقیم وارد یک جنگ چند جانبه کند.
حادثه تأسف بار فرودگاه جده، وقایع تلخ و دردناک مراسم حج سال اخیر و اخیراً اعدام روحانیون و مبارزان برجسته شیعی از جمله آیت الله نمر شواهد روشنی برای این مدعا هستند.
فارغ از این رویدادها در روزهای اخیر و پس از اقدام گروهی خودسر در حمله به سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد، که اولاً هویت اصلی آنان هنوز مشخص نیست و ثانیاً همه مقامات لشکری و کشوری ایران این اقدامات را محکوم کردند، کشور عربستان باز هم به سیاست های خصمانه خود ادامه داد و پس از قطع روابط دیپلماتیک خود با ایران، اخیراً به سفارت ایران در یمن نیز با موشک های جنگی تجاوز کرده است.
به نظر می رسد،  پافشاری عربستان بر این اقدامات آن هم در نظم جدید ژئوپلیتیکی در حال ظهور منطقه نشانه هایی علنی برای تحریکات جنگی است که نیازمند هوشمندی و کیاست مقامات رسمی دولت ایران و همچنین ملت ایران است.
آنچه در این رابطه ضروری است تا دستگاه دیپلماسی کشور مورد تأکید و پیگیری قرار دهد، ارجاع گزارشی مبسوط از مجموعه اقدامات عربستان به شورای امنیت سازمان ملل و تلاش برای محکوم کردن این سیاست های خصمانه است، زیرا هرچند اقدامات اخیر مشهد و تهران توسط افراد غیر مسئول اتفاق افتاد و با محکومیت رسمی مقامات ایرانی روبه رو شد، اقدامات خصمانه عربستان مستقیم و تحت نظارت مقامات مسئول روی می دهد و واکنش امیدوار کننده ای هم در قبال آن ها از حکومت آل سعود دیده نمی شود.
در پایان لازم به تأکید است با توجه به آنچه روی داده است، اتکای صرف ایران به سیاست تنش زدایی در این بازه زمانی سودی نخواهد داشت و لذا باید ایران با لیست جامع و کاملی از سیاست های خصمانه و جنگ طلبانه حکومت آل سعود، موضوع را در مجامع بین المللی از جمله شورای امنیت طرح کند و به دنبال محکوم کردن این دست اقدامات آل سعود برآید.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس