تاریخ انتشار: ۲۰ ارد ۱۳۹۵
جابری انصاری:

کمیته کشوری برای بررسی آخرین وضعیت رسیدگی به حکم اخیر دیوان عالی آمریکا برای دریافت غرامت ۲ میلیارد دلاری از ایران به دستور رئیس‌جمهور و زیر نظر هیات دولت تشکیل شده و این کمیته جلسات خود را برگزار کرده است و نتیجه آن را به آقای رئیس‌جمهور تحویل داده و امروز صبح نیز این گزارش به شورای عالی امنیت ملی ارائه شده است. پس از پایان نشست شورای عالی امنیت ملی نتیجه کار این کمیته در قالب بیانیه‌ای ارائه خواهد شد.

به گزارش “گذارنیوز “: جابری انصاری در ادامه در خصوص آخرین وضعیت رایزنی‌های ایران و روسیه در رابطه با نقض آتش‌بس در سوریه گفت: رایزنی‌های مستمری میان تهران و مسکو درخصوص مسائل دوجانبه و آخرین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی برقرار است.

وی با بیان اینکه آخرین رایزنی‌های میان ایران و روسیه درباره آخرین تحولات صحنه سوریه بوده است، اظهار داشت: براساس توافقات صورت گرفته در نشست‌های وین باید آتش‌بس در سوریه رعایت می‌شد، اما ما از ابتدا گفته‌ایم که یکی از مشکلات طرح‌های صلح درباره سوریه این است که یکی از طرفین یعنی دولت سوریه آدرس مشخصی دارد و باید به تعهداتش پایبند باشد ولی طرف مقابل آدرسی ندارد و معلوم نیست که تا چه اندازه به رعایت آتش‌بس پایبند باشد. تحولات اخیر نیز نشان داد که پیش‌بینی ما در این باره درست بوده و طرف مقابل به رعایت آتش‌بس التزامی ندارد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره آخرین وضعیت رسیدگی به حکم اخیر دیوان عالی آمریکا برای دریافت غرامت ۲ میلیارد دلاری از ایران تصریح کرد: کمیته کشوری برای بررسی این مسئله به دستور رئیس‌جمهور و زیر نظر هیات دولت تشکیل شده و این کمیته جلسات خود را برگزار کرده است و نتیجه آن را به آقای رئیس‌جمهور تحویل داده و امروز صبح نیز این گزارش به شورای عالی امنیت ملی ارائه شده است. پس از پایان نشست شورای عالی امنیت ملی نتیجه کار این کمیته در قالب بیانیه‌ای ارائه خواهد شد.

جابری انصاری درباره سفر نخست‌وزیر ژاپن به ایران نیز خاطرنشان کرد: ‌ این سفر در دستور کار است و قریب الوقوع خواهد بود و به محض مشخص شدن زمان نهایی زمان سفر به اطلاع افکار عمومی خواهد رسید. البته همسر نخست‌وزیر ژاپن به منظور شرکت در اجلاسی در تهران هستند.

خبرنگاری پرسید که نتیجه رایزنی‌های آقای ظریف با جان کری در سفر اخیر به نیویورک به کجا رسیده است که رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه پاسخ داد: در دیدار اخیر با آقای کری آقای ظریف درباره آخرین وضعیت برجام و به طور مشخص فعالیت‌های بانکی و مالی ایران رایزنی‌هایی انجام داد که نتیجه نشست نخست در قالب اظهارات آقای کری در ابتدای نشست دوم متبلور شد که ایشان گفت امریکا درخصوص فعالیت‌های بانکی دیگر کشور‌ها با ایران دخالتی نمی‌کند.

وی با بیان اینکه ایران به جدیت نتیجه عملی برجام را دنبال می‌کند، ابراز داشت: برخی مسائل و مشکلات فنی در حال دنبال شدن هستند بطور مثال نظام بانکی ایران به مدت ۱۰ سال با نظام بانکی دنیا قطع رابطه کرده بود و همین مسئله موجب زمانبر شدن اتصال مجدد می‌شود. از سوی دیگر اقداماتی که غرب و امریکا در این باره انجام می‌دهند نیز مورد پیگیری قرار می‌دهیم و امیدواریم که مشکلات هرچه سریع‌تر برطرف شود.

جابری انصاری درباره تحولات اخیر ترکیه و برکناری نخست‌وزیر این کشور هم بیان کرد: تحولات اخیر ترکیه، تحولاتی داخلی است و ما بنا نداریم در امور داخلی کشور‌ها دخالت کنیم آنچه مربوط به ایران است تاکید بر گسترش همکاری‌های راهبردی با ترکیه است و امیدواریم زمینه افزایش همکاری‌ها در مقطع آینده و شرایط بحرانی امروز فراهم شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس