تاریخ انتشار: ۰۶ تیر ۱۳۹۴

نشست وزیر کشور با دبیران کل و نمایندگان احزاب در این وزارتخانه برگزار شد. به گزارش گذارنیوز برای برگزاری این نشست از ۱۴۰ حزب دعوت شده بود. در این مراسم فقط ۹ نفر از دبیران کل احزاب شامل ۳ نفر از نمایندگان احزاب اصولگرا، ۳ نفر از نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و ۳نفر از احزاب مستقل […]

نشست وزیر کشور با دبیران کل و نمایندگان احزاب در این وزارتخانه برگزار شد.

رحمانی فضلی

به گزارش گذارنیوز برای برگزاری این نشست از ۱۴۰ حزب دعوت شده بود.
در این مراسم فقط ۹ نفر از دبیران کل احزاب شامل ۳ نفر از نمایندگان احزاب اصولگرا، ۳ نفر از نمایندگان احزاب اصلاح‌طلب و ۳نفر از احزاب مستقل به سخنرانی پرداخته و دیدگاه و نظرات خود را بیان کردند .
ر پایان این نشست رحمانی‌فضلی وزیر کشور به سخنرانی پرداخت و دبیران کل و نمایندگان احزاب در ضیافت افطاری که وزارت کشور ترتیب داده است شرکت کردند .

حاشیه افطاری وزیر کشور با احزاب 
برای نوبت دهی احزاب قرار شد که یک حزب اصولگرا یک حزب اصلاح طلب و یک حزب مستقل سخنرانی نمایند. و جمعا ٩ نماینده سخنرانی کنند.
در این حین بعضی افراد اعتراض کردند که برنامه ریزی شده نوبت دهی می شود. در این حالت با کمال تعجب وزیر کشور اعلام کرد پس آقای کواکبیان دبیرکل حزب اصلاح طلب نوبت دهند.البته نوبت دهی او نیز مورد اعتراضاتی واقع شد.
در این نشست ؛حسن بیادی إظهار داشت که علیرغم وجود احزاب در کشور سیستم جوابگو نیست و باندها فعالند.
توسط بعضی احزاب استانی دغدغه جایگاه احزاب استانی مورد تاکید قرار گرفت.
شیخیان نماینده یکی دیگر از احزاب از نامیدن احزاب میانه به سایر یا دیگران و… گلایه کرد.
نماینده یکی از احزاب خوزستانی هم اعتراض کرد که همیشه حقوق ما نادیده گرفته شده است؛ کوتاه نمی آییم.
ولیزاده یکی از دبیران احزاب هم اعلام کرد که در دولت فعلی زمینه برای تاخت وتاز احزاب اصلاح طلب فراهم شده و جای علما خالی است.
باقری نماینده جمعیت إسلامی وکلا هم در مورد فعالیت نیروهای خودسر اعتراض کرد، و إظهار داشت که این نیروهای خودسر نقش داعش را دارند؛ و احزاب باید برخورد کنند.
ابوالحسنی از حزب اعتماد ملی هم در مورد قانون انتخابات و استانی شدن تذکر داد. وی إظهار داشت خواهان دولت کوچک ولی قوی هستیم ولی وزارت کشور نتوانسته امنیت نشست ها را تضمین کند.
خانم رحیمی دبیر کل جامعه فاطمیون بر ضرورت حضور اجتماعی زنان تاکید نمود و خواهان جایگاه مناسب برای احزاب زنان شد.
کواکبیان پس از صحبت وی اعلام کرد که امیدوارم که کل سیاست زنانه نشود. این گفته کواکبیان مورد اعتراض بعضی خانم های جلسه واقع شد.
نماینده خوزستانی احزاب هم وضعیت خوزستان را از لحاظ محیط زیست و اقتصادی نامناسب دانست و پرسید چرا مدیران در خوزستان اجازه تصمیم گیری ندارند؟
تقوائیان از مجمع دانش آموختگان در مورد وعده رفع حصر از سران فتنه توسط روحانی و رفع ممنوع التصویری تذکر داد و خواهان رفع حصر شد.
نبی حبیبی دبیرکل موتلفه هم با تاکید بر جمهوریت نظام اعلام کرد که بجای تعزیه حزبی باید تحزب واقعی داشت.
در این میان فومنی با اعتراض و فریاد اعلام کرد که من صحبت می کنم از کسی هم اجازه نمی گیرم هر چقدر هم بخواهم صحبت می کنم ربطی هم به کواکبیان ندارد.
حشمتیان هم از مستقلان اعلام کرد مستقل جریان است چرا در افطاری روحانی فقط اصلاح طلب و اصولگرا دعوت نشدند.
در این هنگام فریاد ها أوج گرفت و هر کسی با فریاد می کوشید وقت برای خود بگیرد. وزیر به فومنی وقت داد تا صحبت کند. فومنی ضمن تشکر از رحمانی فضلی گفت من قایم مقام ستاد تهران روحانی بودم.در این زمان گروهی گفتند دروغ است.
او إظهار داشت : ما به روحانی رأی دادیم جوانگرایی کند پیرهابروند اتاق فکر. ادامه بحث های فومنی با اعتراض تند و فریادهای مخالفان او روبرو شد.
در ادامه جلسه افرادی صحبت کردند که هر کدام در فریاد زدن با صدای بلند با هم مسابقه گذاشتند.
کواکبیان هم اعلام کرد انتخابات خانه احزاب در نیمه مرداد برگزار می گردد.
رحمانی فضلی وزیر کشور هم اعلام کرد: برای برگزاری انتخابات شاداب و قانونی در حال آسیب شناسی هستیم. به ما کمک کنید.
منشور اخلاقی انتخابات را هم خانه احزاب آرائه کند.
شفافیت منابع مالی احزاب هم بصورت لایحه ای به مجلس خواهد رفت.
سیستم الکترال را بصورت اصلاحیه قانون انتخابات به مجلس خواهیم فرستاد که قبل از انتخابات تعیین هویت شود.
مکان خانه احزاب را به محض تعیین هیات رئیسه تحویل خواهیم داد.
امنیت نشست های دارای مجوز را ما تأمین می کنیم.
٣١٢ مجوز کنسرت داده شده که ٩ مورد لغو شده وآنهم بعضا خودشان لغو کرده اند.

شورای مرکزی خانه احزاب ۱۵ مرداد مشخص می‌شود
مصطفی کواکبیان از برگزاری مجمع عمومی در ۱۵ مرداد به منظور تعیین شورای مرکزی خانه احزاب خبر داد.
مصطفی کواکبیان رئیس موقت مجمع عمومی خانه احزاب در نشست مشترک با وزیر کشور از برگزاری مجمع عمومی خانه احزاب در ۱۵ مرداد ماه و پس از ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت:در این مجمع عمومی شورای مرکزی خانه احزاب مشخص خواهد شد.کواکبیان افزود: تا اول مردادماه به احزاب فرصت داده شده تا بر اساس مجمع عمومی نوع گرایش سیاسی خود را مشخص و اعلام کنند.

مالیات در فعالیت سیاسی نداریم
شیخیانی نماینده جریان مستقل در دیدار با وزیر کشور ضمن تشکر از رحمانی فضلی به دلیل برگزاری مجمع عمومی فوق‌العاده خانه احزاب اظهار داشت: قانون جدید احزاب در واقع طرح لایحه است و اشکالات متعددی نیز دارد.
شیخیانی با بیان اینکه قانون جدید احزاب در زمان دولتی مطرح شد که قائل به حزب نبود، تصریح کرد: تفاوت بارز این طرح لایحه این است که رسالت و جایگاهی که حزب باید داشته باشد دیده نشده است.
این فعال سیاسی ضمن انتقاد از موضوع مالیات بر درآمد درباره احزاب در قانون جدید خاطرنشان کرد: ما مالیات در فعالیت سیاسی نداریم و این امر در تقسیم‌بندی احزاب کم‌لطفی است.
وی در پایان با انتقاد از اینکه در کشور حزب به مفهوم مستقل وجود ندارد، گفت: ما به جای احزاب مستقل باید از عنوان احزاب میانه استفاده کنیم.

حقوق اساسی مردم را در نظر بگیرید
نماینده جریان اصلاح‌طلب از وزارت کشور درخواست کرد که دستورالعمل واحدی در وزارت کشور برای تأسیس دفاتر احزاب در استان‌ها تعیین شود.
فرج الله کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در دیدار با وزیر کشور با بیان اینکه وزارت کشور درباره تأسیس دفاتر احزاب و استان‌ها دستورالعمل واحدی ندارد، اظهار داشت: ما از وزارت کشور تقاضا داریم که فضای مناسبی را با توجه به برگزاری انتخابات در سراسر کشور فراهم کند.
کمیجانی ادامه داد:نباید اجازه داد هر کسی هر چه را که خودش درست تشخیص می‌دهد بر اساس آن عمل کند و در حالیکه فعالیت و نحوه مشارکت احزاب تعیین شده است از وزارت کشور تقاضا داریم که حقوق اساسی مردم را در نظر بگیرد.

نباید در کارکرد حزبی به دور خود بچرخیم
نماینده جریان اصولگرا با بیان اینکه کسانی که برای احزاب تصمیم می‌گیرند باید خودشان حزبی باشند، گفت: جهان سومی‌ترین کشورهای دنیا همچون بنگلادش و عراق نیز از نظر حزبی از ما جلوتر هستند.
حسن بیادی دبیرکل جمعیت آبادگران و یکی از نمایندگان جریان اصولگرا در نشست مشترک با وزیر کشور اظهار داشت: اگر احزاب در قدرت و دولت و مجلس جایگاهی نداشته باشند و روش انتخابات حزبی نشود، شرایط همین خواهد بود.بیادی ادامه داد: جهان سومی ترین کشورهای دنیا همچون بنگلادش،‌ افغانستان و عراق از نظر حزبی از ما جلوتر هستند و از این رو ما نباید در کارکرد حزبی به دور خود بچرخیم و باید کسانی برای احزاب تصمیم‌گیری کنند که خود حزبی باشند.

هشدار کنعانی مقدم
دبیرکل حزب سبز گفت: اگر بدون قانون انتخابات وارد صحنه عمل انتخابات آینده شویم، با چالش مواجه خواهیم شد.
حسین کنعانی‌مقدم دبیرکل حزب سبز در نشست مشترک احزاب با وزیر کشور ضمن تقدیر از برگزاری این جلسه اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های ما بحث لایحه احزاب است که در مجلس مطرح شده است.
کنعانی‌مقدم ادامه داد: با توجه به نظرات احزاب، باید قانون کامل و جامعی شکل بگیرد، هرچند که دوستان وزارت کشور سعی کردند این لایحه تنظیم شود اما با کم و کاستی‌هایی در مجلس دنبال شد.دبیرکل حزب سبز با اشاره به قانون انتخابات خاطرنشان کرد: اگر بدون قانون انتخابات وارد صحنه انتخابات آینده شویم با چالش‌هایی مواجه خواهیم شد.
وی در پایان افزود: لایحه جرم سیاسی برای کسانی که بخواهند فعالیت سیاسی انجام دهند مهم است و باید تکلیف آن مشخص شود تا هزینه کار سیاسی کاهش یابد.

باید از نفوذ پول‌های کثیف جلوگیری شود
دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی گفت: باید کمیته ویژه‌ای برای جلوگیری از ورود پول‌های کثیف به داخل احزاب تشکیل شود.
راه‌چمنی دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی در نشست مشترک با وزیر کشور ضمن تقدیر از وزیر کشور به دلیل تعامل با احزاب و برگزاری مجمع عمومی اظهار داشت: شورای مرکزی خانه احزاب ۱۵ مردادماه پس از برگزاری مجمع عمومی مشخص خواهد شد.راه‌چمنی ضمن استقبال از استانی شدن انتخابات مجلس خاطرنشان کرد: یکی دیگر از مسائل ما بحث قانون احزاب است که معافیت مالی احزاب در آن حذف شده است درحالیکه احزاب پولی برای پرداخت مالیات ندارند.دبیرکل حزب وحدت و همکاری ملی با اشاره به موضوع پول‌های کثیف تأکید کرد: باید از ورود این پول‌های کثیف به داخل احزاب جلوگیری شود.
وی تأکید کرد:باید کمیته ویژه‌ای پیش‌بینی شود تا پول‌های کثیف به احزاب نفوذ پیدا نکند و سلامت احزاب حفظ شود.
راه‌چمنی ائتلاف اشخاص و جبهه‌های سیاسی را به معنای تضعیف احزاب دانست و از این موضوع انتقاد کرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس