تاریخ انتشار: ۰۸ خرد ۱۳۹۵

رحمانی فضلی گفت: نتیجه انتخابات در مورد منتخب سوم اصفهان نیز از سوی شورای نگهبان ابطال شد. اما وزارت کشور گزارش و نظر حقوقی خود را به مجلس و مراجع قانونی ارسال کرد و همچنان منتظر پاسخ خود هستیم.

به گزارش “گذارنیوز” وزیر کشور در مراسم افتتاحیه مجلس دهم، طی سخنانی از اینکه توفیق ادای برگزاری انتخابات سنگین مجلس دهم را یافته، از خداوند تشکر کرد و با تقدیر از رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و توصیه‌های ارزشمند رئیس جمهور در برگزاری انتخابات، ادامه داد: تاکیدات قانون اساسی بر ضرورت تشکیل مجلس، حاوی نظاماتی است که برگزار کنندگان و تمهید کنندگان انتخابات باید پیش بینی و مقدمات تشکیل مجلسی شایسته مردم را فراهم کنند.

به گفته وی، وزارت کشور در طراحی این روند، موکبات شرعی و قانونی و اخلاقی را مد نظر قرار داده که به اذعان سخنان همه مسئولان این راه را به خوبی طی نموده است. مشارکت حداکثری، رعایت حق الناس و قانون محوری و بی طرفی کامل، چارچوب‌های برگزاری این انتخابات بوده است.

وی با تاکید بر بی طرفی کامل مجریان به منظور پرهیز از هرگونه اتهام جانبداری مجریان، متذکر شد که ملت با اعتماد به این روند، مشارکتی حداکثری در انتخابات مجلس داشتند.

وزیر کشور سپس گزارشی از عملکرد وزارت متبوعش در روند برگزاری انتخابات مجلس دهم که همزمان با انتخابات مجلس خبرگان پنجم انجام شد، ارائه داد. از جمله تشکیل ستاد انتخابات کشور با ریاست معاونت سیاسی وزارت کشو، ستادهای متناظر استانی، صدور مصوبات انتخاباتی، برگزاری ۴۰ جلسه مرکزی و ۲۰۰۰ جلسه متناظر استانی، آموزش مجریان انتخابات و ….

رحمانی فضلی از رقابت جریانات سیاسی در این دور از رقابت‌ها یاد کرد و گفت که گروهک های تروریستی در پی ایجاد اغتشاش و ناامنی در انتخابات بودند. اما وزارت کشور از شش ماه قبل، اطلس امنیتی انتخابات را برای جلوگیری از تنش و ناامنی در انتخابات تدوین و اجرا کرده و با وزارت اطلاعات و مسئولان امنیتی هماهنگی کامل داشت. ستاد امنیت انتخاباتی نیز برای رصد این موارد تشکیل شد و نیروی انسانی لازم آموزش داده شد. نهایتا انتخابات با حفظ آرامش بدون ناامنی انتخاباتی و تلفات جانی برگزار شد.

اهم سخنان وی از این قرار است:

**شبکه هوشمند بازرسی انتخابات را راه اندازی کردیم. ۶۰ هزار نیروی متعهد و آگاه از اقشار مختلف مردم برای این منظور به کار گرفته شدند. از فناوری های نوین در امر بازرسی نیز استفاده شد.

**با شورای نگهبان هماهنگی کامل داشتیم. از مجموع ۲۵ فرآیند برگزاری انتخابات، ۲۳ مورد آن از جمله ثبت نام نامزدها و … به صورت رایانه ای انجام شد. در ۳۰ درصد حوزه های انتخابیه نیز امکان برگزاری انتخابات الکترونیک را داشتیم که با موافقت شورای نگهبان روبرو نشد. البته با هماهنگی این شورا، صندوق های اخذ رای برای اولین بار به صورت شفاف طراحی شد.

**ثبت نام در این دور از انتخابات ۱۱۰ درصد افزایش داشت اما نهایتا ۵۹۴۴ نفر از سوی شورای نگهبان تایید شدند. از تشریک مساعی شورای نگهبان برای بازگرداندن ۱۶۰۰ نفر دیگر به گردونه انتخابات سپاسگذارم.

**۳۳میلیون و ۹۵۶ هزار نفر از واجدین شرایط که معادل ۶۲ درصد از کل شرکت کنندگان هستند، در این انتخابات شرکت کردند. ۴۵ درصد رای دهندگان در فاصله سنی ۱۸ تا ۳۵ سال بوده ​اند. ۴۸ درصد شرکت کنندگان زن و ۵۲ درصد مرد بوده اند. مشارکت در شهرها ۶۹ درصد بوده است.

**در مرحله اول انتخابات سرنوشت ۱۵۲ حوزه تعیین تکلیف و تکلیف ۵۵ حوزه دیگر به مرحله دوم در ۱۰ اردیبهشت واگذار شد. در این مرحله ۳۳٫۴۸ درصد مشارکت داشتیم.

**۲۷۱ نماینده مجلس دهم مرد و ۱۷ نفر زن هستند. نتیجه انتخابات در مورد منتخب سوم اصفهان نیز از سوی شورای نگهبان ابطال شد. اما وزارت کشور گزارش و نظر حقوقی خود را به مجلس و مراجع قانونی ارسال کرد و همچنان منتظر پاسخ خود هستیم.

**۱۱۱ نفر از نمایندگان مجلس دهم مدرک دکترا دارند.

**در این انتخابات فقط نتایج حوزه انتخابیه بندرلنگه، باطل شد در حالیکه در انتخابات قبل، ۱۲ حوزه نتایجش ابطال شد.

**امیدوارم نمایندگان مجلس دهم در تعامل جدی با سایر قوا در راستای تحققات منویات رهبری و مطالبات مردم، گام بردارند و پشتوانه تقویت نظام جمهوری اسلامی باشند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس