تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

فدراسیون فوتبال بار دیگر در دوراهی عجیبی قرار گرفته است. به گزارش گذار نیوز، این‌بار حکم قطعی صادر کرده‌اند اما مثل همیشه فشارهای بیرونی موجب شده است تا آنها از رایی که صادر شده است عقب‌نشینی کنند. چنین رویکردی برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد. در همین فدراسیون بود که تبانی قهرمان لیگ برتر […]

فدراسیون فوتبال بار دیگر در دوراهی عجیبی قرار گرفته است.

راه آهن

به گزارش گذار نیوز، این‌بار حکم قطعی صادر کرده‌اند اما مثل همیشه فشارهای بیرونی موجب شده است تا آنها از رایی که صادر شده است عقب‌نشینی کنند. چنین رویکردی برای نخستین بار نیست که اتفاق می‌افتد.

در همین فدراسیون بود که تبانی قهرمان لیگ برتر فوتسال اثبات شد اما همان تیم به صورت شگفت‌انگیزی در لیگ قهرمانان فوتسال آسیا به عنوان نماینده ایران حضور یافت.

در همین فدراسیون بود که تبانی سرمربی یک تیم لیگ برتری ثابت شد اما محرومیتش بیشتر از یک فصل به طول نینجامید. حالا خبر رسیده فشار‌ها برای شکسته شدن حکم کمیته استیناف برای سقوط باشگاه راه‌آهن به مدیران وارد شده است. به این ترتیب هیچ بعید نیست به زودی این خبر منتشر شود که راه‌آهن در لیگ برتر ماندگار شده است.

توجه اهالی فوتبال امروز بیش از هر زمان دیگری به فدراسیون و سازمان لیگ معطوف شده است. یک ماه تا شروع لیگ برتر پانزدهم باقی‌ مانده و بلاتکلیفی در دو پرونده «سقوط باشگاه راه‌آهن» و «بررسی تبانی باشگاه مس کرمان» دردسر‌های زیادی برای مدیران ارشد فوتبال ایران به همراه داشته است.

در چنین شرایطی امروز همه منتظر هستند تا ببینند تصمیم نهایی درباره سرنوشت این دو پرونده چه خواهد بود و این بحران چگونه مدیریت خواهد شد. این روزها سرنوشت دو پرونده «سقوط باشگاه راه‌آهن» به دلیل استفاده از موتومبا و «بررسی تبانی باشگاه مس کرمان» تمام معادلات و برنامه‌ریزی‌های فوتبال ایران را به هم ریخته است؛ پرونده‌هایی که اگر به ترتیب با سقوط راه‌آهن به لیگ دسته یک و سقوط مس کرمان به لیگ دسته دوم همراه شود، علاوه بر باشگاه‌های راه‌آهن و مس کرمان مدعیان جدیدی پیدا می‌کند. تیم‌هایی همچون نساجی مازندران، مس رفسنجان و پیکان در هر تصمیمی بر اساس این دو پرونده صاحب حق می‌شوند. در این رابطه در خبرها آمده که با توجه به تجدیدنظر‌خواهی و اعتراض رسمی باشگاه راه‌آهن، امکان تغییر سه‌باره در حکم نهایی این پرونده جنجالی وجود دارد. آن هم در شرایطی که در رای کمیته استیناف به صراحت قید شده بود که این تصمیم قطعی و لازم‌الاجرا است و قابل تغییر نخواهد بود.

رییس و نایب‌رییس دوم فدراسیون فوتبال به دنبال حاشیه‌های به وجود آمده پیرامون صدور این رای با نماینده دادستانی جلسه و بعد از این جلسه بود که شایعاتی پیرامون امکان لغو حکم کمیته استیناف در محافل ورزشی منتشر شد.

به هر صورت طبق اخباری که در رسانه‌ها منتشر شده بود، دادستانی تهران به عنوان متولی تعیین تکلیف اموال بابک زنجانی که باشگاه راه آهن نیز از اموال او محسوب می‌شود نسبت به رای کمیته استیناف فدراسیون که منجر به سقوط این تیم به لیگ دسته یک شد شدیدا معترض بود و به همین منظور علی کفاشیان و مهدی تاج برای ادای پاره‌ای توضیحات با نماینده دادستانی دیدار کردند. برآیند حاصل از این جلسه پذیرش اعتراض و اقدام در این خصوص بوده است. همچنین دادستانی با لحاظ مراتب حکم صادره از مرجع استیناف را کاملا غیرقانونی دانسته و آن را برخلاف حق می‌داند لذا مستنداً به ماده ۵۱ آیین‌نامه کمیته انضباطی درخواست تجدیدنظرخواهی ویژه نسبت به آن را دارد. حال مشخص است که رای کمیته استیناف که خیلی‌ها فکر می‌کردند نقطه پایان تمام آن جنجال‌ها خواهد بود، باز هم امکان دارد تغییر کند. به نوعی همه‌چیز دوباره از سر خط شروع شد.

 

مدیریت فوتبال ایران درباره وضعیت به وجود آمده هر تصمیمی اتخاذ کند، با جنجال و حاشیه همراه خواهد بود. و این موضوع حقیقتی تلخ برای آنها است. در صورتی که رای این دو پرونده با سقوط راه‌آهن و مس کرمان به لیگ‌های پایین‌تر همراه شود و در صورت تصمیم فدراسیون فو‌تبا‌ل و سازمان لیگ مبنی بر برگزاری مجدد دیدار پلی‌آف، باید دو دیدار پلی‌آف دیگر که شامل چهار بازی رفت و برگشت می‌شود، برگزار شود. نساجی مازندران با سقوط مس کرمان به رده دوم جدول گروه «الف» صعود خواهد کرد و در این صورت به عنوان مدعی حضور در بازی پلی‌آف میان تیم‌های دوم گروه‌های «الف» و «ب» لیگ دسته یکم خواهد بود. همین طور باشگاه مس رفسنجان که یک بار در دیدار پلی‌آف شرکت کرده و در مقابل مس کرمان دیدارش را واگذار کرده بود در صورت اثبات تخلف باشگاه مس کرمان و سقوط به دسته پایین‌تر به احتمال بسیار قوی مدعی حضور در بازی پلی‌آف مقابل نساجی مازندران خواهد شد. بر این اساس برنده دیدار پلی‌آف گروه «الف» و «ب» لیگ دسته یک خواستار برگزاری دیدار پلی‌آف نهایی مقابل باشگاه پیکان به عنوان تیم ١۵ جدول لیگ پانزدهم است.

این مساله اما در همین احتمالات ختم به خیر نمی‌شود. اگر تصمیم نهایی سقوط راه‌آهن و ابقای مس کرمان باشد، پیکان با صعود به لیگ برتر در رتبه پانزدهم جدول قرار می‌گیرد. به ‌این‌ ترتیب با تبرئه باشگاه مس کرمان از تخلف این تیم همانطور که در حال‌ حاضر هم اعلام کرده خواستار برگزاری دیدار مجدد پلی‌آف مقابل پیکان است، چرا که آنها پیش از این مقابل استقلال خوزستانی به میدان رفته بودند که با سقوط راه‌آهن در یک رده بالاتر قرار گرفته و نباید در دیدار پلی‌آف به میدان می‌رفت.

آخرین معادله هم در ابقای راه‌آهن و سقوط دوباره پیکان به لیگ دسته اول و همچنین سقوط مس مربوط می‌شود. با ابقای باشگاه راه‌آهن و تبرئه این باشگاه از اطلاع نسبت به تخلف موتومبا بازیکن این تیم و هم اثبات تخلف باشگاه مس کرمان و سقوط این تیم به لیگ دسته دوم این‌بار استقلال خوزستان تیم متضرر دو پرونده‌ای است که هم‌اکنون در کمیته‌ استیناف و کمیته‌ اخلاق در جریان است. با احتمال اثبات تخلف مس کرمان و سقوط این تیم، نساجی مازندران به عنوان تیم دوم جدول گروه «الف» معرفی خواهد شد و باید در دیدار پلی‌آف مقابل تیم دوم گروه «ب» که مس رفسنجان است به میدان می‌رفت بنا‌بر‌این تیم‌های نساجی مازندران و مس رفسنجان در صورت سقوط مس کرمان قطعا مدعی برگزاری مجدد دیدار پلی‌آف هستند. این در حالی است که در صورت تغییر حکم کمیته استیناف این‌بار پیکانی‌ها به شکلی سخت به این اتفاق معترض خواهند شد و بدون شک مقابل چنین تصمیم جنجال‌برانگیزی سکوت اختیار نخواهند کرد.

 

همه‌چیز حالا به جلسه چند روز پیش مسوولان فوتبال با دادستانی مربوط می‌شود. گویا توافقات اولیه قبل از صدور این حکم برای واگذاری راه‌آهن صورت گرفته بود. خریدار مشخص است و میزان پرداختی نیز نزدیک به ١۴ میلیارد تومان برآورد شده بود و حتی پیش پرداخت به حساب دادستانی واریز شده بود. اما صدور این حکم باعث شده است این معامله در آستانه فسخ قرار بگیرد. نکته قابل توجه اینجاست که با سقوط راه آهن به لیگ دسته اول ارزش امتیاز این تیم هم از ١۴ میلیارد ریزش شدیدی پیدا خواهد کرد و همین مساله هم یکی از مشکلات به وجود آمده درباره پرونده‌های مذکور بوده است.

 

حالا با توجه به تمام این مشکلات به وجود آمده، آن هم در فاصله یک ماه مانده به شروع مسابقات لیگ برتر و بلاتکلیفی‌های چندین باشگاه مدیران فدراسیون با چالش و چند راهی سختی رو‌به‌رو شده‌‌اند. بدون شک هر گونه تصمیمی با احتساب اینکه هیچ یک نافی رای دیگری نشوند آنها را در مخمصه‌ای جدید قرار خواهد داد. تیم‌های معترض در این دو پرونده با اتخاذ هرگونه تصمیمی به میزانی منافع‌شان درگیر هستند که این موضوع تاج و کفاشیان را حسابی درگیر خواهد کرد. آنها باید هرچه‌سریعتر تصمیم بگیرند، آن هم در وضعیتی که فوتبال ایران ضعف و فقدان «مدیریت بحران» را در خود می‌بیند!

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس