تاریخ انتشار: ۰۸ تیر ۱۳۹۴

داعش به تاکتیک جدیدی روی آورده است که پیگیری آن برای دستگاههای اطلاعاتی مشکل است و آن تاکتیک «گرگ تنها» است. به گزارش گذارنیوز پایگاه صهیونیستی «دبکا فایل» نوشت: تاکتیک جدید داعش تاکتیک «تنها عمل کردن» تروریست‌ها است. به گزارش پایگاه اینترنتی «وطن الیوم»، پایگاه اسرائیلی «دبکا فایل» اعلام کرد داعش به تاکتیک جدیدی روی […]

داعش به تاکتیک جدیدی روی آورده است که پیگیری آن برای دستگاههای اطلاعاتی مشکل است و آن تاکتیک «گرگ تنها» است.

داعش

به گزارش گذارنیوز پایگاه صهیونیستی «دبکا فایل» نوشت: تاکتیک جدید داعش تاکتیک «تنها عمل کردن» تروریست‌ها است.
به گزارش پایگاه اینترنتی «وطن الیوم»، پایگاه اسرائیلی «دبکا فایل» اعلام کرد داعش به تاکتیک جدیدی روی آورده است که پیگیری آن برای دستگاههای اطلاعاتی مشکل است و آن تاکتیک «گرگ تنها است – lone wolf». براساس این تاکتیک، هر شخصی به تنهایی اقدام به عملیات مورد نظر می کند، بدون اینکه اثری از ارتباط او با دیگران باقی بماند که در نتیجه پی بردن به جزئیات عملیات، برای دستگاههای اطلاعاتی و امنیتی، بسیار دشوار خواهد بود.
«دبکا فایل» افزوده است بر این اساس این تاکتیک، عناصر داعش بدون طرح و برنامه وارد عملیات نمی شوند بلکه همه چیز را در آغاز بررسی وسپس اقدام به عملیات می کنند. طبق تاکتیک گرگ تنها، یک یا دو یا حداکثر سه نفر، به طور محتاطانه و در دراز مدت، هدفی را زیر نظر می گیرند و برای آن، براساس شمار افرادی که قرار است ترور شوند، برنامه ریزی می کنند. در چنین تاکتیکی، ایجاد رعب و وحشت حرف نخست را می زند که بریدن سر قربانیان، از راههای رسیدن به چنین هدفی است.
بنابر اعلام پایگاه «دبکا فایل»، دوره بن لادن سرکرده القاعده به سر رسیده است که طبق تاکیتک او، عده ای هواپیمایی را بربایند و عملیات بزرگ انجام دهند و امروزه سران داعش به تاکتیک عملیات محدود و مشخص همانند عملیات انتحاری در مسجد امام صادق ع در کویت یا عملیات تروریستی در شهر سوسه تونس روی آورده اند.

تشدید نگرانی ها از گسترش دامنه حملات گروه داعش در جهان
یک روزنامه آمریکایی نوشت سه حمله تروریستی اخیر در مناطق مختلف جهان، نگرانی ها مبنی بر گسترش دامنه حملات گروه داعش را در جهان تشدید کرد.
روزنامه واشنگتن پست در گزارشی به قلم « گِرِگ میلر » نوشت بنظر می رسد سه حمله تروریستی اخیر در سه منطقه مختلف جهان از نظر تاکتیک و اهداف تعیین شده با هم شباهت یا ارتباطی ندارند. بریدن سر یک نفر و تلاش نافرجام برای منفجر کردن یک کارخانه تولید مواد شیمیایی در فرانسه از نظر عملیاتی هیچ شباهتی با حمله انتحاری در مسجدی در کویت یا حمله مسلحانه به یک ساحل مملو از جهانگردان غربی در تونس نداشت. با این حال کارشناسان مقابله با تروریسم معتقدند خشونت های روز جمعهِ گذشته ، بخشی از یک الگو نوظهور برای انجام خشونت بودند. این خشونت ها چه به شکل مستقیم
و چه به شکل غیرمستقیم الهام گرفته از اقدامات و تفکرات گروه داعش بودند. در عین حال این اقدامات خشونت آمیز با دیدگاه گروه داعش مبنی بر ایجاد هرج و مرج و خشونت هم تناسب داشتند.
مسئولان آمریکایی و کارشناسان اعلام کردند سه اقدام خشونت آمیز اخیر که از لحاظ زمانی تقریبا بطور همزمان و در سه قاره مختلف انجام شدند احتمالا با هدف تشدید نگرانی ها درباره توسعه دامنه فعالیت های گروه داعش انجام شده اند.
روزنامه واشنگتن پست در پایان نوشت حمله به کارخانه شیمیایی که مالکیت آن در اصل به آمریکایی ها تعلق دارد در راستای تلاش های داعش برای انجام اقدامات تلافی جویانه در برابر حملات هوایی غربی ها به مواضع این گروه در عراق و سوریه است. در عین حال به تشدید ترس و نگرانی و تاثیرگذاری بر نهادهای امنیتی اروپایی ها منجر شده است. اما بنظر می رسد بمبگذاری انتحاری در مسجدی در کویت در چارچوب طرح گسترده تر داعش برای تشدید اختلافات فرقه ای با شیعیان انجام شده است. این حمله توسط پیروان گروهی بنام استان نجد انجام شد که برای استقرار در منطقه شبه جزیره عرب تلاش های زیادی انجام داده است. گروه های وابسته به القاعده در این منطقه حضور و نفوذ گسترده ای دارند.
طرفداران گروه داعش بعد از حملات روز جمعه در فضای مجازی به ابراز شادمانی پرداختند. یکی از آنها در صفحه تویتر خود نوشت مسیحیان برای گذراندن تعطیلات شان در تابستان قصد دارند به تونس بیایند اما زمانی که جت های جنگنده شما برادران مسلمان ما را هدف قرار می دهند ما نمی توانیم ورود شما را به کشورمان بپذیریم.

 اعلام جنگ به غرب
الشرق الاوسط به نقل از کارشناس آلمانی امور خاورمیانه (غرب آسیا) نوشت: حملات تروریستی داعش در فرانسه، تونس و کویت به مثابه اعلام جنگ با غرب است.
به نوشته روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن، رولف توبهوون، کارشناس آلمانی امور تروریسم  در گفتگو با روزنامه نویه پرسه چاپ هانوفر آلمان،‌ افزود: دو گروه تروریستی رقیب یعنی القاعده و داعش وجود دارند. به سبب پیدایش داعش، القاعده بخشی از قدرت خود را از دست داد. حتی اگر داعش هم از بین برود هزاران جنگجوی دیگر وجود دارند و اگر بعد از پنجاه یا صد سال دایره المعارفی درباره تروریسم جهانی تدوین شود، سازمان ارتش سرخ در برابر مقایسه با القاعده و داعش در حاشیه قرار می‌گیرد. به گفته وی، بسیاری از جنگجویان این دو گروه به جنایتهای خود در طول تاریخ ادامه خواهند داد.
از سوی، دیگر میشل لودرز، کارشناس آلمانی امور خاورمیانه (غرب آسیا) درباره حملات سه روز پیش در تونس، فرانسه و کویت گفت: این حملات به مثابه اعلام جنگ داعش با غرب است.

خطر داعش برای غرب
روزنامه ایندیپندنت در مقاله ای با درج نظرات چند تحلیلگر به بررسی قدرت و نفوذ داعش پرداخت.
این روزنامه انگلیسی در مقاله ای به قلم آدام وینتال و دنی رومرو نوشت از زمانی که داعش در مناطق تحت کنترل خود حکومت خلیفه گری را اعلام کرد یک سال گذشته است اما به علت خطراتی که سفر به این مناطق به همراه دارد، اطلاعات اندکی درباره این گروه شبه نظامی بی رحم در دست است.
اساتید دانشگاه ها، کارشناسان و مقامات در سراسر جهان غرب درگیر این گروه هستند که به نظر می رسد اهمیت و نفوذ آن در حال افزایش است.
در این مقاله نظر هشت مقام برجسته در مورد داعش، قدرت آن و خطری که برای بقیه جهان دارد پرسیده شده است.
حسن حسن یکی از نویسندگان کتاب «داعش: درون ارتش وحشت» و کارشناس خاورمیانه (غرب آسیا) و شمال آفریقا گفت قدرت و محبوبیت داعش متغیر است و از مکانی به مکان دیگر تغییر می کند. قدرت این گروه در عراق بیشتر از سوریه است.
وی افزود در عراق و شرق سوریه، این گروه نگرانی زیادی در مناطق تحت کنترل خود ندارد و می تواند هر خطری را از بین ببرد اما در مقابل حملات هنوز آسیب پذیر است زیرا گروه های متخاصم با وجودی که درگیر جنگ با رژیم بشار اسد، رئیس جمهور سوریه هستند، آنها را احاطه کرده اند.
داعش در حال حاضر خطر چندانی برای غرب ندارد اما از آن جایی که شبکه جهانی آن در حال گسترش است از القاعده خطرناک تر شده است. این گروه همچنین دیگران را به انجام دادن حملات کوچک بدون هماهنگی با خود تشویق می کند. این اقدامی است که داعش در حال حاضر بر روی آن تمرکز کرده است.
چارلی وینتر (Charlie Winter)، تحلیلگر عضو موسسه تحقیقاتی ضد افراط گرایی کویلیوم (Quilliam) مستقر در لندن در این زمینه گفت تعدادی از افراد نه فقط از کشورهای غربی بلکه از دیگر کشورهای خاورمیانه به طور منظم به این گروه می پیوندند. اما این گروه هر روز نیروهای خود را از دست می دهد و آنها همیشه با مسئله جایگزین کردن نیروهایی که از دست می دهند مواجه هستند. این مسئله ای است که داعش سعی می کند پنهان کند، در حقیقت داعش تعداد بسیار زیادی از نیروهای خود را در جنگ از دست می دهد.
دانیل کوهلر (Daniel Koehler)، رئیس موسسه مطالعات افراط گرایی و افراط زدایی آلمان نیز گفت ارزیابی نیروی انسانی داعش دشوار است و برخی آن را حدود دویست هزار نفر تخمین می زنند اما احتمال دارد که حدود چهل تا پنجاه هزار نیرو در عراق و سوریه داشته باشد البته بدون در نظر گرفتن گروه های بین المللی و حامیان آن.
وی افزود داعش کنترل بخش وسیعی را در دست دارد و با وجود خسارات مالی که متحمل شده هنوز ثروتمندترین گروه تروریستی است که تا به حال وجود داشته است.
کوهلر در ادامه گفت در حال حاضر داعش به دنبال حمله مستقیم به غرب نیست. این گروه همه تلاش خود را صرف تشکیل خلیفه گری و حفظ مناطق تحت کنترل خود می کند. اما دو خطر وجود دارد: آنهایی که در کشورهای غربی هستند و از داعش حمایت می کنند و ممکن است بخواهند به سوریه سفر کنند اما جلوی آنها گرفته شده است و کسانی که از مناطق تحت کنترل داعش به کشورهای خود بازمی گردند.
کسانی که در کشور مانده اند و نمی توانند به سوریه سفر کنند خطرناک تر هستند زیرا بسیاری از آنهایی که به کشور خود بازگشته اند متوجه شده اند که داعش آن طور که می خواستند نبوده است. بسیاری از آنها دچار آسیب های روانی و سرخوردگی شده اند.
دکتر ناتاشا آندرهیل (Natasha Underhill)،‌کارشناس تروریسم در خاورمیانه در دانشگاه ناتینگهام گفت قدرت معمولا به تعداد نیروها تعبیر می شود اما در مورد داعش قدرت به معنی ماهیت تاکتیکی آن، توانایی آن در تجدید سازماندهی کردن، تغییر پذیری شدید آن و سیستم اعتقادی بسیار محکم آن است.
وی افزود خطر داعش برای غرب در حال حاضر به آن شدتی نیست که تصور می شود. توجه این گروه به گسترش خلیفه گری خود معطوف است و با هر منطقه ای که تصرف می کند به این هدف نزدیک می شود.
ژوزف ویلیتز (Joseph Willits)، عضو شورای تفاهم اعراب و انگلیس گفت جدی ترین خطر داعش برای غرب پیامد اقدامات آن و تصرف مناطق مختلف است که اقدامات بشار اسد در سوریه نیز به آن دامن زده است. زیرا این درگیری ها هزاران نفر را آواره کرده است و این مسئله همچنان ادامه دارد.
وی افزود از دوم تا پانزدهم ژوئن، بیش از ۲۳ هزار نفر به علت جنگ در نزدیک مرز میان داعش و نیروهای کرد سوریه به ترکیه گریخته اند. با حضور داعش در لیبی، بحران پناهندگان در منطقه مدیترانه بدتر شده است و به ناچار تعداد زیاد پناهندگان تاثیر زیادی بر اروپا دارد. هزینه های آنها و تاثیرات آن بر منافع استراتژیک غرب در منطقه مانند اردن، لبنان و عربستان نیز بسیار زیاد است.
پیتر ولبی (Peter Welby)، تحلیلگر مسائل مذهبی و جغرافیای سیاسی گفت پیام داعش جلب حمایت و جذب جنگجویان خارجی از سراسر جهان است و خطر آن این است که ممکن است موجب تسریع فعالیت های تروریستی شود. حقیقت این است که آنها در جنگ ایدئولوژی پیروز شده اند. این گروه در حال افزایش نفوذ خود در خارج از مرزهای عراق و سوریه است. این گروه برای جلب حمایت به خصوص از میان جوانان از روایت آخرالزمانی جنگ نهایی میان اسلام و کفار استفاده می کند.
سخنگوی دفتر وزارت امور خارجه و مشترک المنافع انگلیس گفت انگلیس با خطر جدی و واقعی مواجه است. کسانی که قصد سفر به سوریه یا عراق و شرکت در فعالیت های تروریستی در این کشورها را دارند باید بدانند که انگلیس شدیدترین اقدامات را برای حفظ امنیت ملی خود انجام می دهد به خصوص در مورد کسانی که قانون شکنی می کنند.
فرح پاندیت (Farah Pandith)، نماینده ویژه سابق جوامع مسلمان در وزارت امور خارجه آمریکا نیز گفت ایدئولوژی داعش مرزی ندارد. این گروه در حال تغییر تفکر جوانان در مورد هویتشان است. تاثیر این ایدئولوژی بسیار گسترده است و این خطری جهانی برای همه ما است.

راه مقابله با داعش
روزنامه ایندیپندنت  در گزارشی دیگر به نظرات تعدادی از کارشناسان درباره نحوه برخورد با داعش پرداخت. در این گزارش آمده است: با حوادث خونین روز جمعه، عرصه فعالیت داعش به فراسوی مرزهای به اصطلاح «دولت اسلامی» گسترش یافت. اما با گذشت یکسال از اعلام خلافت توسط این گروه شبه نظامی،‌ بنظر میرسد جامعه بین الملل هیچ پیشرفتی در تنظیم راهبردی جهت مقابله با گسترش سریع آن نداشته است.
در این گزارش از نه تن از مقامات برجسته ضد تروریسم در غرب آسیا این سوال پرسیده شده است که چه کسی قدرت شکست داعش را دارد- و در صورت چنین امکانی- چگونه می توان اینکار را انجام داد؟
در ادامه گزارش پاسخ هر یک از کارشناسان به این سوال درج شده است.
چارلی وینتر تحلیلگر اندیشکده ضد تروریسم کوئیلیام می گوید:
در عرصه عراق آنچه اهمیت دارد، مسئله آموزش است. نیروهای سکولار باید، مقدم بر نیروهای بسیج مردمی، هدایت جنگ را بر عهده گیرند. اینکار آسان نیست چون شبه نظامیان شیعه کارآزموده تر و منظم ترند. اما خروج عراق از این بحران فقط منوط به آموزش، انضباط و ریشه کنی فساد از تشکیلات نظامی و سیاسی است.
اما مسئله سوریه و بشار اسد رئیس جمهور به مراتب دشوارتر است. در آنجا بنظر میرسد غرب هنوز مایل به همکاری با اسد است- با این منطق که او خوشایندتر از داعش است.اما این تصور کاملا اشتباه است و او با زیرکی بسیار جامعه بین الملل را بازی داده است…با ادامه اقدامات سرکوبگرانه اسد گروههایی مانند داعش رشد خواهند کرد.
داعش همچنین دائما «استانهای» جدید – به معنی گروههای وابسته- تشکیل می دهد و نابودی کامل یکی از آنها مشکلات واقعی برای اهداف توسعه طلبانه آن ایجاد می کند.
هم اکنون وضعیت به نحوی است که بنظر میرسد داعش یک پروژه بسیار قوی و رو به توسعه است. اگر بتوان ثابت کرد که این گروه لزوما همیشه موفق نیست، وضعیت فرق خواهد کرد. مسئله مهم افشای ماهیت واقعی آن است.
جوزف ویلیتس مقام رسمی شورای تفاهم عربی انگلیسی (سی ای ای بی یو) و معلم سابق در سوریه معتقد است:
خلاء سیاسی عظیم همراه با بحران و جنگ به داعش امکان توسعه و پیشرفت می دهد. گرچه حملات هوایی منجر به نابودی برخی عناصر رهبری داعش شده و به برخی جاه طلبی های آن لطمه زده است،‌ به تنهایی موثر نخواهد بود.
داعش از طرف جوامع محلی در نواحی تحت کنترلش که معتقدند از شرایط و امنیت بهتری برخوردارند، طرد نخواهد شد. جنگ با داعش باید از طریق توانمند سازی کسانی صورت گیرد که هم اکنون به داعش گرایش دارند یا آنرا تحمل می کنند، نه از طریق تانک و سرباز. چنین جوامعی باید برای بیرون راندن داعش تشویق شوند،‌ در غیراینصورت هیچ تغییری رخ نخواهد داد.
پاتریک کاکبرن گزارشگر ایندیپندنت در غرب آسیا می گوید: در عراق شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران و کردها با پشتیبانی حملات هوایی آمریکا ممکن است بتوانند با شمار نیروهایشان داعش را شکست دهند.
در سوریه چنین احتمالی ضعیف تر است اما با تهدید داعش با ترکیبی از حملات هوایی آمریکا، کردها، ارتش سوریه و شورشیان غیرداعشی می توان حداقل آنرا تحت فشار قرار داد.
پیتر ولبی تحلیلگر مذهب و ژئوپلتیک که بخشی از بنیاد تونی بلر است،‌ معتقد است: داعش ممکن است طی سال آینده با شکستهای نظامی جدی مواجه شود اما شکست آن فقط از درون اسلام ممکن است. از این منظر،‌ یک تهدید خاص برای این گروه از جانب دیگر گروههای جهادی بویژه گروههای در حال جنگ در سوریه مطرح است.
دنیل کوئلر مدیر موسسه مطالعات در زمینه افراط گرایی و افراطی زدایی می گوید:‌ در کوتاه مدت ترکیب کنونی شامل کمک نیروهای کرد، تقویت نیروهای عراقی، مسدود کردن معاملات مالی در هر جای ممکن و حملات هوایی هدفمند نتیجه خواهد داد.
اما جریان پیوسته غربی ها (و دیگران) به منزله رگ حیات برای داعش است و قطع آن مستلزم تلاش های بازدارنده و افراطی زدایی بیشتر در کشورهای مبدا است.
تلاش برای جلوگیری از خروج این افراد از کشورها کافی نیست و اگر به یک راهبرد افراطی زدایی مرتبط نباشد، صرفا موجب تشدید این تهدید خواهد شد. داعش خود را موفق ترین گروه جهادی در تاریخ جلوه داده است و بدین ترتیب ،مانند القاعده، احتمالا هرگز بطور کامل از بین نخواهد رفت.
حسن حسن یکی از نویسندگان کتاب «داعش: در داخل ارتش ترور» و عضو وابسته برنامه غرب آسیا و شمال آفریقا در چاتام هاوس می گوید: باید قبلا روشن شده باشد که چه کسی توان شکست داعش را دارد. نیروهای محلی مدافع نواحی تحت کنترشان از بهترین موقعیت برای جنگ با این گروه و شکست آن با کمک اساسی ائتلاف بین المللی برخوردارند.
کارآمدی نیروهای کرد در جنگ با داعش در نواحی تحت کنترل خودشان ثابت شده است. همین مسئله در مورد شبه نظامیان شیعه و شورشیان سوری نیز صدق می کند. از طرف دیگر، نیروهای دولتی شکست خوردند چون فاقد مشروعیت و کارآمدی بودند.
فرح پَندیت نماینده ویژه سابق وزارت خارجه آمریکا در جوامع مسلمان و عضو ارشد موسسه امور سیاسی دانشگاه هاروارد معتقد است: مسئله بسیار فراتر از داعش است و به افراط گرایی مربوط می شود. باید این سوال را مطرح کرد که چگونه می توان بر افراط گرایی غلبه کرد؟ اینکار از طریق رویکرد قدرت سخت و قدرت نرم عملی است. در رویکرد قدرت سخت، قدرت نظامی، ائتلافهایی که تشکیل می شود و تبحر نظامی که بکار گرفته می شود باید پیوسته، منسجم و چند بعدی باشد.
اما قدرت نرم، مسئله ایدئولوژی که الهام بخش نوجوانان در آن جهت است، باید همراه با قدرت سخت به عنوان یک راهبرد کاملا کلی نگرانه برای شکست داعش بکار گرفته شود.
این امر مستلزم مبارزه تبلیغاتی بین المللی عوامل غیردولتی در سطح وسیع، در فضای مجازی و غیرمجازی، با هدف بازداشتن جوانان مسلمان از گرایش به تبلیغات متقابل است.
نظر وزارت خارجه انگلیس که از طریق سخنگوی آن بیان شد، این است که: نهایتا عراقی ها باید داعش را شکست دهند، به همین علت عملیات ائتلاف بر حمایت از نیروهای عراقی در مبارزه با داعش و کنترل مجددآنها بر سرزمین عراق متمرکز است.
این تلاشها به حذف هزاران تن از فرماندهان و جنگجویان داعش در میادین جنگ، نابودی مواضع آنها و تخریب تاسیسات نفت و گاز تحت کنترل داعش انجامیده است.
انگلیس نقش مهمی در حملات هوایی و جمع آوری اطلاعات به عنوان بخشی از یک ائتلاف جهانی وسیع تر بر ضد داعش ایفا می کند. نیروی هوایی انگلیس بیش از دویست و پنجاه حمله هوایی موفق انجام داده است و به لحاظ بیشترین عملیات در ائتلاف در رده دوم قرار داشته است.
دکتر ناتاشا آندرهیل کارشناس تروریسم در غرب آسیا در دانشگاه ترنت در ناتینگهام و نویسنده «مقابله با تروریسم و شورش جهانی» معتقد است: اکنون تنها راه شکست داعش کنار گذاشتن یک رویکرد یکپارچه در مقابله با گروههای اصولگرای اسلامی است.
داعش القاعده نیست و ما این واقعیت را در برخورد با آنها فراموش می کنیم. یک رویکرد نظامی سنتی برای کنترل گسترش آنها ضروری است اما مهمتر از آن باید مانع از پیشرویهای میدانی بیشتر آنها در سراسر عراق، سوریه و نقاط دورتر شد. همچنین باید سعی کرد با تنشهای فرقه ای اساسی که عراق برای چند دهه گرفتار آن بوده است و با تهاجم تحت رهبری آمریکا به عراق تشدید شد،‌ مقابله کرد.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس