تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۴
آیت الله نوری همدانی:

مستمندان نباید مالیات پراخت کنند و اگر مالیات بر اجناس تعلق بگیرد افراد مستمند نیز باید این مالیات را پرداخت کنند و چنین کاری مخالف قوانین اسلام است.

به گزارش “گذارخبر” به نقل از رسا، حضرت آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید امروز در دیدار با علی عسکری رییس سازمان امور مالیاتی کشور با ابراز تأسف به مناسبت حادثه منا بیان داشت: مدیریت مسجد الاقصی و حرمین شریفین باید در دست همه مسلمانان باشد و مجرمان فاجعه اخیر شناسایی و مجازات شوند.

وی با بیان این که یکی از ابعاد اسلام و زندگی انسان ها اقتصاد است، اظهارداشت: زندگی انسان ها دارای ابعاد فرهنگی، نظامی، اقتصادی است؛ قرآن کریم ۳۲ مرتبه زکات و نماز را در کنار هم ذکر کرده است که نشان می دهد همان مسؤولیتی که انسان در برابر پروردگار دارد در برابر اجتماع نیز دارد.

این مرجع تقلید اخذ مالیات و تشکیل دولت متمکن را مهم دانست و بیان داشت: برای تشکیل دولت متمکن تنها نمی شود بر روی دریافت مالیات حساب باز کرد بلکه دریافت مالیات به تأمین مالی و رفاهی مردم بستگی دارد.

وی ادامه داد: امام علی(ع) در نامه ای به مالک اشتر در زمینه اخذ مالیات می گوید نظرت به رفاه مردم و آبادی مردم بیشتر از اخذ مالیات باشد بلکه کسی که نظرش اخذ مالیات است شهر را بر سر مردم خراب می کند و مردم را به هلاکت می رساند.

حضرت آیت الله نوری همدانی با تأکید بر این که دولت باید برای اجناس نرخ معین کند خاطرنشان ساخت: تعیین نرخ باید به گونه ای باشد که در سراسر کشور همان نرخ بر قرار باشد اما متأسفانه این گونه نیست و به این مورد اهمیت داده نمی شود و به همین دلیل دریک شهر نرخ اجناس در بالای شهر و پایین شهر متفاوت است.

وی ادامه داد: در حال حاضر نرخ اجناس در مدت طولانی در یک حالت باقی نمی ماند  و روز به روز در حال افزایش است در حالی که در بسیاری از کشورها نرخ ثابت است و دولت باید این مشکلات را برطرف کند.

این استاد درس خارج حوزه علمیه با اشاره به آیات قرآن کریم و روایات ائمه معصوم(ع) خاطرنشان ساخت: باید برنامه ریزی صورت گیرد که افراد ثروتمندی که پول های خود را در بانک ها ذخیره کرده اند آنها را وارد صنعت و تولید کنند.

این مرجع تقلید با تأکید براین که مالیات غیر مستقیم بر روی اجناس مخالف قوانین اسلام است بیان داشت: مستمندان نباید مالیات پراخت کنند بلکه مالیات مانند خمس است و کسی که درآمدش کمتر یا برابر با مخارج سالیانه اش است خمس ندارد و کسی که درآمدش بیشتر از مخارج سالیانه اش است خمس پراخت می کند بنابراین اگر مالیات بر اجناس تعلق بگیرد افراد مستمند نیز باید این مالیات را پرداخت کنند و چنین کاری مخالف قوانین اسلام است.

وی با بیان این که در اقتصاد باید فرهنگ سازی صورت گیرد، تصریح کرد: در رسانه ها باید به گونه ای فرهنگ سازی شود که مردم پرداخت مالیات را وظیفه خود بدانند.

برچسب ها: برچسب‌ها
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس