تاریخ انتشار: ۲۸ مرد ۱۳۹۴
*مهدی جعفری

با توجه به شرایط موجود، هرچند هنوز هم موانعی وجود دارد، اما اصلاح‌طلبی با تمام قدرت می‌تواند برای بهبود امور تلاش کند و با هدف رفع فقر، فساد و تبعیض از کشور و توسعه همه جانبه ایران در بستر ارزش‌های پذیرفته شده اقدام کند.

انتخابات مجلس آتی مقطع حساسی است که در صورت انسجام و تلاش جدی اصلاح‌طلبان و سایر عقلا می‌تواند منجر به تشکیل مجلسی معقول شود و در غیر این صورت موجب تکرار شرایط ادوار اخیر مجلس گردد. موتور محرک اصلاح طلبی جوان‌ها هستند. جوانان اصلاح‌طلب در این انتخابات هم مانند گذشته حضور تعیین کننده‌ای خواهند داشت و چه با حمایت از کاندیداهای اصلاح‌طلب و چه با معرفی کاندیداهای توانمند و جوان می‌توانند بر روند این انتخابات اثرگذار شوند. هرچند که انتخابات مجلس مانع یا متوقف‌کننده برنامه‌های بلند مدت اصلاح‌طلبان نیست.

اصلاح‌طلبی بدون قبول داشتن مبانی انقلاب اسلامی معنی ندارد. همانطور که تلاش برای تغییر و بهبود شرایط، مرز اصلاح‌طلبی و محافظه‌کاری است، اصلاحات با براندازی هم مرز روشنی دارد. اصلاح‌طلبی جز در چارچوب‌های جاری سیاسی کشور و قواعد و اقتضائات سیاست رسمی ایران ممکن نیست. فعالیت در هر محیطی مستلزم رعایت شئونات و قواعد آن است و امر سیاسی هم از این اصل مستثنی نیست. حرکت اصلاح طلبی بدون رعایت ضوابط و مقررات قانونی و اعتقاد به ارزش‌های سیاسی حاکم بر کشور ممکن نیست.

با توجه به شرایط موجود، هرچند هنوز هم موانعی وجود دارد، اما اصلاح‌طلبی با تمام قدرت می‌تواند برای بهبود امور تلاش کند و با هدف رفع فقر، فساد و تبعیض از کشور و توسعه همه جانبه ایران در بستر ارزش‌های پذیرفته شده اقدام کند. اگر این پیگیری مطالبات مردم با در نظر داشتن جایگاه امام(ره)، ولایت فقیه، رهبری و قانون اساسی باشد، قطعا نتایج بهتری در پی خواهد داشت.

برخی از گعده‌های تندرو اصولگرا اینطور وانمود می‌کنند که نظام سیاسی کشور فقط متعلق به آنهاست و با این فرمول اگر کسی عملکرد اصولگرایان را نقد کند برانداز محسوب شود. آنها برای تضعیف اصلاح‌طلبان طوری رفتار می‌کنند که گویی نظام فقط منحصر به اصولگرایان است. ما نباید خودمان راس نظام را از جریان سیاسی خاصی بدانیم و به این مسئله رسمیت بدهیم و پازل اصولگرایان و خصوصا افراطیون آن جریان را تکمیل کنیم. نظام جمهوری اسلامی چتری وسیع است که همه گروه‌های قانونی را در برمی‌گیرد و متعلق به هیچ گروهی نیست. جریان خط امام و بسیاری از اصلاح طلبان فعلی بیشترین خدمات را به انقلاب ارائه کردند و سوابق انقلابی اصولگرایان به هیچ عنوان با اصلاح طلبان قابل مقایسه نیست. امروز اگر کسی تقوای سیاسی داشته باشد، اصلاح طلبی را با براندازی جمع نمی‌بندد چرا که اصلاح‌طلبی جزء ذات انقلاب اسلامی است.

این تخریب‌ها متاسفانه در اوایل دهه ۸۰ با آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۹۲ با محمدرضا عارف نیز صورت گرفت و بد نیست که امروز تجربه گذشته را در نظر بگیریم و چراغ راه آینده کنیم. اختلاف افکنی در بین اصلاح طلبان آرزو و از برنامه‌های اصلی بدخواهان این جریان است و لازم است که اصلاح طلبان نسبت به آن هوشیار باشند. امروز شخصیت‌های سیاسی با ویژگی‌ها و توانمندی‌های منحصر به فردی در بین اصلاح طلبان داریم که هم جریان اصلاحات خدمات ارزنده آنها به این جریان سیاسی را بارها مورد تحسین قرار داده و هم مورد اعتماد مسئولین نظام هستند. داشتن چنین پتانسیلی از مزیت‌های ارزشمند جریان اصلاحات است که باید به نحو احسن از آنها حمایت و صیانت کرد.

کارهای زیادی پیش‌روی جریان اصلاحات و خصوصا جوانان اصلاح‌طلب است و همه باید با دقت مراقب گام‌هایمان باشیم تا در دام خودزنی گرفتار نشویم و بتوانیم هر تهدیدی را به فرصت تبدیل کنیم. مقطع زمانی فعلی را که با گشایش‌های نسبی فضای سیاسی و تقویت عقلا و نیروهای معتدل سیاسی همراه شده باید غنیمت شمرد و نباید با اقدامات کم‌حاصل به هدر داد. بررسی مستمر اندیشه اصلاح‌طلبی و برنامه‌های آتی، نیروسازی برای آینده اصلاحات، گسترش تفکر اصلاح‌طلبی، تقویت بیش از پیش انسجام و همدلی میان اصلاح‌طلبان و تلاش خالصانه و قاعده‌مند حزبی در گستره کشور از موارد مهمی هستند که لازم است امروز بیش از هر چیز مورد توجه اصلاح طلبان باشد. جریان اصلاح طلب بیش از هرچیز به کار تشکیلاتی اصولی، مداوم و بلند مدت احتیاج دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس