تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۴

دلواپسان به دو دلیل از برجام عصبانی هستند نخست آن که توافق هسته ای توسط فردی غیر از احمدی نژاد انجام شد و دوم آن که طرف اصلی توافق امریکا است. جمهوریخواهان کنگره نیز در کارشکنی در مسیر روحانی به دلواپسان کمک رسان هستند.

به گزارش “گذارخبر”  سایت “میدل ایست آی” در مقاله ای به قلم “کوروش ضیابری” با اشاره به قانون تازه تصویب شده نمایندگان امریکایی علیه ایران به این موضوع اشاره می کند که نمایندگان جمهوریخواه و تندروی امریکایی سوخت لازم برای آتش افروزی های دلواپسان در داخل ایران را فراهم می کنند. این سایت در این باره می نویسد:”حسن روحانی” رییس جمهوری ایران در حال حاضر با چالش رقبای داخلی مواجه است. آنان که باور دارند که توافق هسته ای در طولانی مدت به ضرر ایران خواهد بود. این توافق ممکن است باعث شادی اکثریت مردم ایران شده باشد چرا که به دهه ها رنج ناشی از فشار تحریم های اقتصادی غرب پایان خواهد داد با این حال، تندروها در ایران نمی توانند خشم خود را از برجام و پایان مناقشه بر سر موضوع هسته ای ایران پنهان کنند. آنان از این موضوع عصبانی هستند که توافق با شخصی غیر از سیاستمدار محبوب شان یعنی احمدی نژاد امضا شد. نکته دیگر آن است که طرف مقابل توافق امریکا است که دلواپسان نفرت عمیقی از آن دارند. رییس جمهوری ایران به طور مداوم تاکید کرده که برجم سرآغازی برای افزایش امید به آینده ای بهتر برای ملت ایران خواهد بود با این حال، نمایندگان محافظه کار در مجلس شورای اسلامی روز و شب مشغول حمله به او و کابینه اش هستند. در این میان، تلویزیون دولتی ایران نیز ابایی ندارد که تیم مذاکره کننده به ریاست “محمد جواد ظریف” را “خائن” قلمداد کند”.

ضیابری با اشاره به همصدایی نمایندگان کنگره امریکا با ایران می نویسد:”در همین حال، به طور هماهنگ جمهوری خواهان در کنگره امریکا نیز کار روحانی را پیچیده تر می کنند. آنان با تصویب قوانین ضد ایرانی سبب می شوند تا به سادگی کار در ایران به نفع تندروها تمام شود و به هرگونه احتمالی برای ایجاد روابط حسنه بین ایران و امریکا پایان داده شده و میراث توافق هسته ای که پس از دو سال مذاکرات دیپلماتیک فشرده و چانه زنی حاصل شده پایان داده شود”.

تحلیلگر میدل ایست آی در ادامه می نویسد:”به تازگی کنگره امریکا طرحی را مبنی بر محدودیت قانون رویدادی تصویب کرده که در راستای بهبود قانون پیشگیری از تروریسم تصویب شده و به امضای رییس جمهوری امریکا رسیده است. بر اساس این قانون جدید شهروندان ۳۸ کشور جهان که شرکای امریکا بوده اند و برنامه لغو روادید برای سفر اتباع شان به امریکا لحاظ شده بود از این پس در صورت سفر به ایران، عراق، سوریه و سودان دیگر این قانون مشمول شاننمی شود و باید برای سفر به امریکا مننتظر روند وقت گیر صدور روادید بمانند. نمایندگان امریکایی مدعی شده اند که این قانون برای پیشگیری از تروریسم است اما هیچ کسی نمی توند بفهمد که چه رابطه ای بین تروریست های داعش و اقدامات شان با ایران وجود دارد و چرا نام ایران در این فهرست گنجانده شده است”.

“میدل ایست آی” در ادامه می نویسد:”با نگاهی به فهرست تروریست های خارجی که در طول پنج سال گذشته به داعش پیوسته اند نمی توان نام یک ایرانی را پیدا کرد که به داعش متعهد باشد. این در حالیست که دست کم ۵ هزار تونسی، ۲٫۲۰۰ شهروند عربستان سعودی، ۱۵۵۰ نفر شهروند فرانسوی، ۱۲۰۰ شهروند مراکشی و ۱۴۰۰ شهروند از تکیه در صفوف این گروه تروریستی حضور دارند. در این میان، ایران در زمره معدود کشورهای منطقه است که در مبارزه با داعش واقعا قاطع است. با این حال، به نظر می رسد که نمایندگان کنگره برای انتقام گرفتن از ایرانیان و با هدف کارشکنی در مسیر اجرای برجام و به نوعی نشان دادن و زور خود و قلدری قانون محدودیت روادید را تصویب کرده اند. این قانون بیش از آن که واقع گرایانه باشد و بر منطقی استوار باشد مبتنی بر نشان دادن چنگ و دندان است. جالب آنجاست که حتی در حادثه سن برناردینو نیز عاملان عملیات تروریستی پاکستانی تبار بودند اما نام آن کشور در فهرست مدنظر نمایندگان کنگره قرار ندارد و مشمول مجازات های امریکا نمی شوند. این در حالیست که نمایندگان امریکایی با قانون تازه سبب می شوند تا به صنعت گردشگری ایران لطمه وارد شود و مسیر احیای روابط تجاری ایران با جامعه بین المللی موانع بوجود آید. در این میان، شهروندان ۳۸ کشوری که اکثر از کشورهای عضو اتحادیه اروپا بوده اند و شرکای اصلی تجاری ایران محسوب می شوند احتمالا سرمایه گذاران شان ترجیح می دهند میان ایران و امریکا یکی را انتخاب کنند و خطر سفر به ایران و بررسی شرایط سرمایه گذاران را نپذیرند”.

ضیابری در ادامه با اشاره به انتقاد ظریف از قانون تصویب شده و تاثیر منفی آن بر روابط تجاری و اقتصادی ایران با کشورهای جهان می نویسد:”اقدام اخیر کنگره در بدترین زمان ممکن انجام شد. این قانون در حالی تصویب شده که تندروها در ایران به خصوص در مجلس از طریق نمایندگان محافظه کار بیش ترین فشار را بر روحانی وارد می کنند. اکنون دلواپسان با استفاده از این موضوع می خواند دولت روحانی را به نقض برجام و حتی پایان دادن به آن وادار کنند. این افراد که اغلب از رسانه ملی نیز استفاده می کنند و از تریبون آن بهره مند هستند سرو صدای زیادی ایجاد کرده اند و از قانون کنگره حمایت می کنند چرا که مانعی جدی در مسیر اجرای سیاست خارجی روحانی مبتنی بر تعامل سازنده با جهان از جمله امریکا خواهد بود.

ضیابری در ادامه اشاره می کند که برای دلواپسان در ایران ضربه خوردن به صنعت گردشگری ایران و ایجاد مانع در مسیر افزایش تبادلات تجاری ایران و غرب چندان اهمیتی ندارد و در این باره می نویسد:”اگر به رویدادهای گذشته نیز نگاهی بیندازیم مشاهده می کنیم که قطعنامه های شورای امنیت نیز برای دلواپسان اهمیتی نداشت هم چنین تحریم های یک جانبه ای که از سوی امریکا کانادا، استرالیا و حتی متحدان سنتی ایران چون کره جنوبی، ژاپن و هندوستان نیز در دوران احمدی نژاد بر ایران تحمیل شده بود برای آنان اهمیتی نداشت. تحریم هایی که سبب شده بودند تا نرخ تورم به ۴۰ درصد برسد. دلواپسان سعی می کنند تا با منحرف کردن افکار عمومی تاثیر مخرب تحریم ها بر اقتصاد کشور و معیشت مردم را نادیده بگیرند چرا که احمدی نژاد قهرمان آنان بود. برخی از آنان این تحریم ها برکت و رحمت الهی دانستند و برخی دیگر گفتند که این موضوع برای ایران و پیشرفت این کشور مفید فایده بود است”.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس