تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۴

سخنگوی شورای نگهبان دیروز به آرمان گفت: هر یک از اعضای شورای نگهبان که از تهران برای مجلس خبرگان ثبت‌نام کرده است نمی‌تواند در امر نظارت و تصمیم‌گیری‌های این حوزه دخالت کنند.

به گزارش “گذارخبر”  با توجه به اظهارات سخنگوی شورای نگهبان آیات جنتی و محمد یزدی در مرحله نظارت حوزه انتخابیه خود کناره گیری می‌کنند و دیگر اعضا عهده دار نظارت خواهند شد. البته آیت‌ا… سیدمحمدرضا مدرسی‌ طباطبایی‌یزدی که در قم برای خبرگان تهران ثبت‌نام کرد نیز همین شرایط را دارد. بنابراین از حوزه انتخابیه تهران آیات هاشمی‌شاهرودی، مومن و مهدی شب‌زنده‌دار تصمیم گیری خواهند کرد. اما ماجرا چیست؟ پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری در حالی برگزار خواهد شد که چهره‌های برجسته فراوانی تاکنون کاندیداتوری خود را اعلام کرده‌اند. رسیدگی به روند صلاحیت‌ها آغاز شده است و چند روز دیگر آزمون کتبی برای بررسی صلاحیت علمی کاندیداها برگزار خواهد شد. بررسی صلاحیت‌ها توسط شش فقیه شورای نگهبان صورت می‌گیرد، فقهایی که پنج تن از آنان خود کاندیدای مجلس خبرگان هستند. طبق تبصره۴ ماده۱۱ آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، آن دسته از فقهای شورای نگهبان که خود کاندیدای خبرگان هستند نمی توانند نسبت به روند انتخابات در حوزه انتخابیه خود تصمیم‌گیری یا نظارت داشته باشند.
روند رسیدگی به صلاحیت‌ها
روند بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان از ششم دی ماه آغاز شده است و تا پنجم بهمن ماه ادامه دارد. از این تاریخ تقاضای کاندیداها برای رسیدگی مجدد تا ۱۰بهمن ماه ادامه خواهد. شورای‌نگهبان نیز از ۱۱بهمن تا ۱۰روز بعد رسیدگی مجدد به صلاحیت نامزدها را در دستور کار خود قرار می‌دهد. ۲۱بهمن ماه اسامی داوطلبان تأیید صلاحیت شده پس از اعلام شورای نگهبان توسط وزارت کشور به فرمانداری‌های حوزه‌های انتخابیه اصلی ارسال و منتشر می‌شود و تبلیغات داوطلبان نیز از ۲۲ بهمن ماه تا پنجم اسفند برگزار خواهد شد.
صلاحیت کاندیداها
طبق آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، انتخاب‌شوندگان باید به دیانت، وثوق و شایستگی اخلاقی اشتهار داشته باشند. اجتهاد نامزدهای نهایی نیز باید در حدی باشد که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشند و بتوانند ولی‌فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهند. همچنین بینش سیاسی و اجتماعی، آشنایی با مسائل روز، معتقد بودن به نظام جمهوری اسلامی ایران و نداشتن سوابق سوء سیاسی و اجتماعی از دیگر شرایط کاندیداهای نهایی مجلس خبرگان است. طبق آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان، فقهای شورای نگهبان مرجع تشخیص دارابودن این شرایط هستند. البته افرادی که رهبر معظم انقلاب صریحا یا ضمنا اجتهاد آنان را تائید کرده باشند از نظر علمی نیاز به تشخیص فقهای شورای نگهبان ندارند.
آزمون کتبی برای احرازصلاحیت علمی
یکی از مهمترین شرایط حضور در مجلس خبرگان داشتن صلاحیت علمی است. پیش از زمان ثبت‌نام از کاندیداهای مجلس خبرگان بعضی داوطلبان در آزمون کتبی مربوط به مجلس خبرگان شرکت کردند. برخی نیز فرصت شرکت در این آزمون برایشان فراهم نشد. برای این دسته از کاندیداها فرصت دیگری فراهم شده است تا بتوانند در آزمون ۱۵دی ماه صلاحیت علمی خود را مورد سنجش قرار دهند. نجات‌ا… ابراهیمیان سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: این آزمون برای کسانی که دارای تحصیلات حوزوی هستند و در آزمون قبل رد نشده‌اند، برگزار می‌شود. همچنین افرادی که موفق به حضور در آزمون قبل نشدند نیز می‌توانند در این آزمون شرکت کنند. ابراهیمیان درباره روند بررسی احراز صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس خبرگان نیز تاکید می‌کند: به موجب ماده۱۶ آئین‌نامه انتخابات مجلس خبرگان، شش فقیه شورای نگهبان ۳۰ روز فرصت خواهند داشت تا شرایط قانونی ثبت‌نام کنندگان را بررسی کنند. به گفته وی «برای کسانی که معترض به نتیجه آزمون باشند، فرصت اعتراض در نظر گرفته شده و در صورت تقاضای رسیدگی مجدد، از ۱۱ تا ۲۰ بهمن به مدت ۱۰روز این درخواست بررسی خواهد شد. وی افزود: اگر شخصی در امتحان کتبی شرکت کرد و پذیرفته شد، باید در امتحان شفاهی هم شرکت کند. ابراهیمیان درباره اینکه از چه داوطلبانی امتحان کتبی گرفته می‌شود، گفت: قاعده کلی این است که از همه داوطلبان امتحان کتبی و مصاحبه گرفته می‌شود و استثنا مربوط به زمانی است که اقتدار و توانمندی علمی داوطلب در حد اجتهاد محرز باشد.
شائبه‌ها و راهکارها
یکی از موضوعات مطرح درباره بررسی صلاحیت‌ها به زمانی بازمی‌گردد که بررسی‌کنندگان خودشان کاندیدا هستند. دراین راستا یک حقوقدان به خبر آنلاین گفته است: برخی قواعد تنظیم شده درباره مجلس خبرگان در مواردی شائبه‌هایی را در اذهان مردم، حقوقدانان و سیاستمداران ایجاد کرده است که از بین بردن این شائبه‌ها دشوار نیست؛ بلکه کافی است این مجلس به وظایف خود به‌طور دقیق عمل کند و سازوکاری بیندیشد که این شائبه‌ها پیش نیاید. علی‌اکبر گرجی ادامه داد: تبصره۴ ماده۱۱ آیین‌نامه اجرایی قانون انتخابات مجلس خبرگان مبنی براینکه «چنانچه اعضای شورای نگهبان داوطلب نمایندگی مجلس خبرگان شوند نمی‌توانند نسبت به انتخابات استانی که از آنجا داوطلب شده‌اند، نظارت و اتخاذ تصمیم نمایند» یک گام نسبتا خوب برای از بین بردن برخی شائبه‌های انتخاباتی است؛ چرا که در حقیقت مقام ناظر همزمان خود یکی از طرف‌های بازی بوده و انتخاب‌شونده است. گرجی یادآور شد: از آنجا که اعضای فقهای شورای نگهبان اغلب به عنوان نامزد این انتخابات ثبت‌نام می‌کنند، این سازوکار پیش‌بینی شده تا شائبه جانبداری و تضییع حقوق رقبا مطرح نشود. به طور مثال اگر آیت‌ا… جنتی در انتخابات خبرگان در حوزه انتخابیه تهران کاندیدا می‌شود، دیگر نتواند درباره مسائل انتخاباتی تهران اعمال نظر کند. چراکه اصل بر آن است که این کاندیدا دارای منافعی است که رقبا از منافع او احساس خطر خواهند کرد. این مدرس حقوق اساسی خاطرنشان کرد: گرچه این تبصره به صورت محدود نگرانی را رفع می‌کند اما مشکل اصلی را نمی‌تواند حل کند چراکه صرف نظر از برخی بحث‌ها، این امر شایسته نیست که انتخاب‌شونده در مقام ناظر هم قرار گیرد. دلسوزان نظام باید هرچه سریع‌تر نسبت به برطرف کردن آن همت گمارند که کار چندان دشواری نیست و راهکارهای مختلفی دارد تا بتوان شائبه دور تسلسل را از بین برد تا شائبه جانبداری در انتخابات نیز برطرف شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس