تاریخ انتشار: ۰۱ خرد ۱۳۹۵
ظریف:

بیانیه حاشیه دیداربا جان کری در نیویورک و نیز بیانیه وزیران خارجه امریکا و سه کشور اروپایی نشان می دهد این کشورها احساس می کنند باید تعهد خود را به اجرای برجام نشان دهند ولی در کنار بیانیه ها، اقدام عملی هم باید صورت گیرد.

به گزارش “گذارنیوز” وزیر امور خارجه با اشاره به توافقات انجام شده برای اقدامات عملی و رفع موانع همکاری‌های بانکی ایران اظهار داشت: هنوز به اندازه کافی به آنچه که باید می‌رسیدیم، نرسیدیم و باید اقدامات بیشتری از سوی آمریکا انجام شود.
محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک با موری مک کالی وزیر خارجه نیوزیلند گفت: ما در هفته‌ها و ماه‌های گذشته توفیق‌های قابل توجهی در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور در نتیجه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با شرایط ایجادشده در دوران پس از برجام داشتیم.
وی ادامه داد: گرایش بنگاه‌های اقتصادی به همکاری با جمهوری اسلامی ایران بسیار قابل توجه بوده است و حضور گسترده بنگاه‌های بزرگ اقتصادی به همراه هیات‌های سیاسی از کشورهای مختلف نشان‌دهنده علاقه جامعه بین‌الملل به همکاری با ایران است.
وزیر امور خارجه یادآور شد:‌ موانعی که در دهه گذشته در مسیر همکاری اقتصادی جمهوری اسلامی ایران با دیگر کشورها ایجاد شده، قسمت عمده‌ای از آن به دلیل سیاست‌های خصمانه آمریکا و تحریم‌های این کشور و جامعه بین‌المللی بوده که به تدریج در حال کنار رفتن است.
ظریف گفت: البته قسمتی از این تحریم‌ها با تعهداتی که به برجام داشته‌اند، به طور رسمی کنار گذاشته شده است اما ما اعتقاد داریم اقدامات عملی هم در کنار بیانیه‌ها باید صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: هم بیانیه‌ای که در حاشیه دیدار بنده و آقای کری در نیویورک مطرح شد و هم بیانیه جدید از طرف وزرای خارجه ایالات متحده آمریکا و سه کشور اروپایی اتحادیه اروپا صادر شد،‌ نشان‌دهنده فضای سیاسی است که مجموعه این کشورها احساس می‌کنند لازم است تعهد خود را به اجرای برجام نشان دهند.
وزیر امور خارجه ادامه داد: گفت‌وگوهایی برای اقدامات عملی هم در نیویورک و وین با آقای کری داشتیم و هم با آقای هاموند و خانم موگرینی داشتیم. در این گفت‌وگوها توافق کردیم اقدامات عملی برای رفع موانع صورت بگیرد و ما اینها را پیگیری می‌کنیم.
وزیر امور خارجه گفت: همکاری گسترده‌تر بین بانک‌های مرکزی و موسسات مالی و پولی با ایران که هم اکنون در حال انجام است .همچنین اقدام به تشویق بانک‌ها برای همکاری با جمهوری اسلامی ایران از محورهای گفت‌وگوهای خود با این مقامات بود.
به گفته ظریف، قسمتی از این توافقات انجام شده و قسمتی هنوز در حال انجام است اما این یک قدم است و هنوز به‌صورت کافی به آنچه که باید می‌رسیدیم، نرسیدیم و باید اقدامات بیشتری از سوی آمریکا صورت بگیرد.
وی در بخش دیگر از اظهاراتش به پیشینه حضور همتای نیوزیلندی خود در ایران اشاره کرد و گفت: برای دومین بار در دو سال اخیر میزبان وزیر محترم خارجه نیوزلند هستیم. در پایان سال ۹۴ نیز بنده فرصتی داشتم تا از زلاند نو بازدید کنم و امیدوارم با این سفرها زمینه را برای گسترش روابط دو کشور فراهم کنیم.
ظریف گفت:در طول ماه های گذشته و آینده ارتباطات گسترده ای برای گسترش روابط اقتصادی دو جانبه و همچنین مشورتهای سیاسی بین دو کشور برقرار شده است
وزیر امور خارجه اضافه کرد: بسیار خوشحالم که در هفته ها و ماههای آینده هیات های مختلفی از طرف نیوزیلند برای گفت و گو ، هم در زمینه های سنتی در حوزه های کشاورزی دامپروری و صنایع غذایی و هم در حوزه های جدید مثل آموزش ،فنی و تکنولوژی ، حوزه های همکاری را بررسی می کنند.
ظریف همچنین در خصوص مذاکرات امروز دو طرف اظهار داشت: امروز بحث هایی در مورد تسهیلات بانکی داشتیم تا بانکها و موسسات مالی بتوانند از همکاری های تجار حمایت کنند علاوه بر این در زمینه همکاری های علمی و دانشجویی و تسهیل مقررات ویزا و اقامت در زلاند نو مذاکراتی انجام دادیم.
وی با اشاره به عضویت نیوزیلند در شورای امنیت سازمان ملل متحد و حمایتی که شخص وزیرخارجه و دولت نیوزیلند از برجام داشتند ،گفت: در زمان تصویب برجام توسط شورای امنیت سازمان ملل آقای وزیر ریاست شورای امنیت را بر عهده داشتند و تعهد نیوزیلند به اجرای صحیح برجام از نکات مثبت روابط دو کشور است.
وزیر امور خارجه یادآور شد: همچنین امروز گفت و گوهایی به عنوان عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد درخصوص آخرین تحولات منطقه و مبارزه با افراط و تروریسم داشتیم و امیدواریم به حل و فصل اختلافات در منطقه کمک کنیم.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس