تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون امور آب‌وخاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: درصورتی‌که به موضوع خاک توجه نشود، بحث آب کشور نیز دچار مشکل خواهد شد. علیمراد اکبری -معاون امور آب‌ و خاک وزیر جهاد کشاورزی- در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با وضعیت فرسایش خاک در کشور بیان داشت: باید به موضوع فرسایش خاک در کشور […]

[ad_1]

معاون امور آب‌وخاک وزیر جهاد کشاورزی گفت: درصورتی‌که به موضوع خاک توجه نشود، بحث آب کشور نیز دچار مشکل خواهد شد.

علیمراد اکبری -معاون امور آب‌ و خاک وزیر جهاد کشاورزی- در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، در رابطه با وضعیت فرسایش خاک در کشور بیان داشت: باید به موضوع فرسایش خاک در کشور توجه ویژه‌ای شود. در سال‌های اخیر بیشتر از مساله خاک به وضعیت مصرف و منابع آبی توجه شده است. کم آبی در کشور موجب شده که همه توجهات به مشکل کم آبی باشد و به فرسایش خاک توجه لازم نشود.


او افزود: این در حالی است که وضعیت فرسایش خاک در کشور مناسب نیست و تجدیدپذیری آن زمانبر است. برای ایجاد هر سانتی متر خاک از سنگ مادر به ۷۰۰ سال زمان نیاز است. در کشور بار سنگینی بر منابع آب و خاک و حتی ذخایر ژنتیکی وارد شده است. از ۱۶۹ میلیون هکتار مساحت کشور ۵۱ میلیون هکتار قابل کشت است که به دلیل محدودیت منابع آب و دیگر مشکلات فقط ۱۸٫۵ میلیون هکتار از آن در چرخه کشت قرار دارد.


اکبری در ادامه گفت: نرخ فرسایش خاک سالیانه در کشور ۱۶٫۷ تن بر هکتار است که در مقایسه با نرخ ۵ تا ۶ هکتاری فرسایش خاک جهان بسیار بالاست.


معاون امور آب‌ و خاک وزیر جهاد کشاورزی تاکید کرد که برخلاف این که آب، تجدید پذیر است، خاک، تجدید پذیر نیست و در صورت از بین رفتن قابلیت احیا ندارد. خاک خود بستر آب است و مانند یک مخزن برای آن عمل می‌کند و درصورتی‌که به موضوع خاک توجه نشود، مسائل آب کشور نیز دچار مشکل خواهد شد.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس