تاریخ انتشار: ۱۶ شهر ۱۳۹۴

عملکرد منفی کمیسیون برجام باعث شده است تا بسیاری از ناظران، حضور این کمیسیون را برخلاف مصالح کشور بدانند.

به گزارش “گذارخبر” ، عملکرد کمیسیون برجام در برخورد با پرونده هسته‌ای، این نگاه را در موافقان توافق هسته‌ای بوجود آورده است که نگاه این کمیسیون به برجام نگاه سیاسی و حزبی است.

دعوت از سعید جلیلی و حضور گسترده اعضای جبهه پایداری در جلسات کمیسیون ویژه برجام، این نگاه را تشدید کرده و باعث شده است تا بسیاری از ناظران سیاسی عملکرد این کمیسیون را زیر سوال ببرند. کمیسیونی که قرار بود بدون نگاه سیاسی و حزبی، برجام را بررسی کنند دچار نگاه حزبی شده‌اند.

نگاه حزبی و سیاسی مهم‌ترین آفتی است که می‌تواند مسیر این کمیسیون و برجام را تغییر دهد. آنگونه که از شواهد پیداست برخی نمایندگان عضو این کمیسیون از جمله نبویان، زاکانی، بذرپاش و کوثری، عزم خود را مقابله با دولت جزم کرده‌اند.

در جدول زیر به برخی اظهار نظرها در مورد رفتار نمایندگان مجلس به ویژه اعضای کمیسیون برجام پرداخته‌ایم.

اسامی

سمت

اظهار نظر

محسن رضایی

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام

مخالفان بررسی برجام در مجلس شورای اسلامی دو دسته‌اند؛ برخی از آن‌ها از روی دلسوزی سخن می‌گویند اما برخی از آن‌ها مشکوکند و در هر حال بررسی برجام در مجلس موجب تقویت آن می‌شود.

آیت‌الله هاشم هاشم زاده هریسی

عضو مجلس خبرگان رهبری

ان شاء الله موافقت ها و مخالفت هایی که با برجام بیان می شود، برای خدا باشد و اغراض دیگری در میان نباشد.

مسعود پزشکیان

عضو کمیسیون ویژه برجام

نحوه انتخاب اعضای هیأت‌رئیسه کمیسیون و جمع‌بندی‌هایی که شده نشان می‌دهد که آن نظر مخالف الان در همین کمیسیون ویژه هم غلبه دارد. ترکیبی که انتخاب شده دارای نگاه سیاسی به برجام هستند!

ابوذر ندیمی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس

کمیسیون بررسی برجام کمیسیون تخصصی نیست و تبدیل به کمیسیون اشخاص شده است.

ترکیب کمیسیون برجام اصلا جمعی نیست که از سلیقه های مختلف فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و سیاسی دور هم جمع شده باشند بلکه بیشتر از اعضای یکی دو کمیسیون تشکیل شده است از این رو می توان گفت که کمیسیون برجام بیش از آنکه اتحاد افکار باشد اتحاد احزاب است در حالی که در این مورد، اتحاد احزاب جواب نمی دهد و نیازمند اتحاد افکار و هم اندیشی همه نمایندگان هستیم و گرنه اینکه دو حزب با هم بسازند که مشکل کشور حل نمی شود بلکه باید دو یا چند فکر با هم بسازند.

عباسعلی منصوری آرانی

عضو کمیسیون ویژه برجام

اگر همه ما منافع ملی را لحاظ کنیم مهم نیست که افراد از چه جناحی باشند بلکه مهم این است که عینک جناحی شان را برداند و عینک منافع ملی را به چشم بزنند که در این شرایط ، هیچ مشکلی نخواهیم داشت اما اگر دید جناحی وارد کمیسیون شود قطعا دچار مشکل می شویم و کمیسیون به علت حساسیت فوق العاده اش نمی تواند تا انتها حرکت کند حتما وسط راه دچار مشکل خواهد شد.

محمدرضا تابش

عضو کمیسیون برنامه و بودجه

در تشکیل کمیسیون ویژه برجام انتظار‌ها این بود که شخصیت‌های پخته و خبره که در مورد مسایل ملی دیدگاه فراجناحی و کلان‌نگر داشته باشند؛ فارغ از اینکه متعلق به چه جناح و جریان سیاسی هستند، شاکله این کمیسیون را تشکیل دهند.

متأسفانه در انتخاب اعضای کمیسیون ویژه برجام دو فراکسیون اصولگرا تصمیم گرفتند. از فراکسیون اصولگرایان هم آنهایی که تندرو هستند و با دولت زاویه دارند، انتخاب شدند.

کمیسیون ویژه بررسی برجام اگر می‌خواهد شأن مجلس را حفظ کند باید از نگاه‌های سیاسی و جناحی به برجام پرهیز کنند تا مردم احساس کنند افراد متخصص و حافظ منافع ملی در حال بررسی برجام هستند.

غلامعلی جعفرزاده

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات

سیاسی کاری برای کمیسیون برجام یک آفت است. نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعضای کمیسیون برجام را برای بررسی تخصصی و فنی انتخاب کرده‌اند و به آنها رأی داده‌اند لذا کمیسیون برجام مجلس هم باید به‌دور از رویکرد‌ها و جهت‌گیری‌های سیاسی وارد بررسی تخصصی برجام شود.

دعوت از آنهایی که پیش از این فرصت کار کردن داشته‌اند و کاری انجام نداده‌اند و فرصت‌دادن به آنها برای تشکیک ایجاد کردن در مورد پرونده هسته‌ای پسندیده نبود.

کمال الدین پیرموذن

عضو کمیسیون صنایع

ینکه تریبون را به دست کسی بدهند که از اول مخالف تعامل ایران با غرب بوده، کار پسندیده و سنجیده ای نیست در حالی که مردم به حد کافی صدای گوش خراش آن ها را در زیر سئوال بردن دولت شنیده اند.

ما از اول مخالف کل کمیسیون برجام بودیم و معتقدیم که همچون قطعنامه ۵۹۸ نباید اصلا برجامی تشکیل می شد بلکه باید این کمیته با لایحه پیشنهادی دولت و با حضور همه سلایق و بها دادن به همه صداها و دیدگاهها تشکیل می شد. الان هم نهایتا این آقایان در کمیسیون برجام گزارشی خواهند داد اما گوش شنوایی به گزارش زاکانی ها و جلیلی ها نیست چرا که کوپن آن ها نهایتا در حد یک نماینده مجلس است.

حسن کامران

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس

مجلس باید به شکلی فراجناحی و بدون توجه به مناسبات سیاسی اشخاص یا گروه‌های مختلف این سند را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار دهد و همه قوا تلاش کنند تا مردم طعم رفع تحریم‌ها را با همه وجود احساس کنند.

هادی شوشتری

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس

بررسی همه آن چیزی که در کمیسیون امنیت ملی صورت گرفته در این کمیسیون جدید نوعی دوباره کاری است و به جز اتلاف وقت برای بررسی مفاهیم تکراری و مضامین مشترک چیزی ندارد.

وقتی هنوز لایحه ای از دولت در این زمینه به مجلس نیامده، تشکیل کمیسیون ویژه بی معنا است. حتی اگر این لایحه هم به مجلس بیاید باید به کمیسیون ذیربط یعنی کمیسیون امنیت ملی بیاید. به گفته وی، معاونت نظارت مجلس نیز مخالف تشکیل این کمیسیون بوده و بر این باور است که توافق برجام باید در شورای امنیت ملی بررسی شود.

رویکرد آنها به موضوع مذاکرات کاملا انتقادی است. آنها از اساس موافق مذاکره نبودند و هیچگاه هم به مرحله اقناع درونی نمی رسند. چون وقتی به لحاظ زاویه دید با آنها اختلاف نظر مبنایی دارند، قانع هم اگر بشوند، اقناع صوری است و نه درونی. البته من معتقدم آنها در این فرایند سوال و پاسخ، بنای بر قانع شدن نداشته و ندارند.

صادق زیباکلام

استاد دانشگاه

مجلس ایران در سیاست داخلی و خارجی هیچگاه جایگاهی نداشته و ندارد و زمانی که مجلس در رأس امور بوده، گذشته است و هم اکنون امور در کشور ما در حال رفت و آمد پشت سر هم هستند اما نمایندگان مجلس در حال زندگی خود می‌باشند.

برچسب ها: برچسب‌ها, , , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس