تاریخ انتشار: ۰۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: محیط زیست محیط ایست نیست و ما به اجرای صحیح طرح طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده کمک می‌کنیم. به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار، امروز (دوم شهریور) در گردهمایی مدیران کل ادارات حفاظت محیط زیست سراسر کشور که با مراسم افتتاح متمرکز پروژه‌های عمرانی، تولیدی، […]

[ad_1]

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: محیط زیست محیط ایست نیست و ما به اجرای صحیح طرح طبیعت‌گردی در جزیره آشوراده کمک می‌کنیم.

به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار، امروز (دوم شهریور) در گردهمایی مدیران کل ادارات حفاظت محیط زیست سراسر کشور که با مراسم افتتاح متمرکز پروژه‌های عمرانی، تولیدی، اقتصادی و اشتغال‌زایی شهرستان گرگان همزمان شده بود، تصریح کرد: برای اجرای طرح‌های نجات خلیج گرگان، طبیعت‌گردی در آشوراده و همچنین خروج جاده ترانزیت از داخل پارک ملی گلستان و احداث کنارگذر، همکاری‌های لازم را خواهیم داشت.

وی با تاکید بر نقش و جایگاه سازمان‌های مردم‌نهاد در حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی خاطرنشان کرد: ما نقش مردم را در این امر به رسمیت می‌شناسیم و یکی از برنامه‌های اولویت‌دار در سازمان، برنامه‌ریزی برای جلب بیشتر مشارکت‌های مردمی است که اگر این امر اتفاق بیفتد جلوی روند پرشتاب تخریب جنگل، تالاب‌ها و زیستگاه‌های حساس گرفته می‌شود.

افزایش تعداد تشکل‌های محیط زیستی از ۳۳۰ به ۸۰۰

 ابتکار با بیان اینکه گلستان یکی از استان‌های برتر در حوزه فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد در امر حفاظت محیط زیست است، گفت: روزی که کار خود را در دولت شروع کردیم ۳۳۰ تشکل مردمی وجود داشت که امروز به بیش از ۸۰۰ تشکل رسیده است.

مقابله با بهره‌برداری تجاری از جنگل‌ها راهکار مبارزه با قاچاق چوب

وی درباره طرح‌های بهره‌برداری از جنگل، یادآور شد: نگاه حفاظتی و مدیریت زیست بومی و پایدار بر جنگل‌ها به ویژه جنگل‌های هیرکانی خواهیم داشت و برهمین اساس معتقدیم باید جلوی بهره‌برداری تجاری از جنگل‌ها گرفته شود تا بتوانیم جلوی قاچاق چوب را هم بگیریم.

معاون رئیس جمهور یادآور شد: دولت در شرایط سخت اقتصادی و با رای مردم که به امید تغییر مدیریت پای صندوق‌های رای آمده بودند، کار خود را آغاز کرد. با این حال از همان زمان محیط زیست را یکی از اولویت‌های خود اعلام کرد و نخستین جلسه دولت را با موضوع دریاچه ارومیه برگزار کرد تا دولت عزم و اراده خود را در پیگیری این مسائل به جامعه نشان دهد.

وی بیان کرد: امروز دریاچه ارومیه به ثبات رسیده است گرچه هنوز مشکلات زیادی وجود دارد که باید طبق یک برنامه ۱۵ ساله آنها را برطرف کرد. امروز همچنین وضعیت تالاب هورالعظیم که یکی از کانون‌های گرد و غبار در خوزستان بود، تغییر کرده و ۶۲ درصد آن احیا شده است. برای تالاب هامون هم اقدامات موثری انجام شد. هرچند نمی‌توانیم بگوییم این تالاب احیا شده اما می‌توانیم ادعا کنیم که وضعیت نسبت به گذشته بهبود پیدا کرده است.

سرقت ۱۷ میلیارد مترکعب از آب ‌های زیرزمینی در هر سال

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور تصریح کرد: اگر تالاب‌ها احیا شود نشانه‌ احیای کل سیستم کشاورزی، آبیاری، رودخانه‌ها، خاک و … است. متاسفانه سالانه ۱۱ تا ۱۷ میلیارد مترمکعب از آب‌های زیرزمینی با استفاده از چاه‌های غیرمجاز دزدیده می‌شود. با توجه به این مسائل، حفظ محیط زیست و آب مورد توجه دولت قراردارد و در برنامه ششم نیز رویکردها به سمت و سوی حفاظت بوده است.

وی به اجرای طرح‌های مدیریتی در مناطق حفاظت‌شده هم اشاره کرد و گفت: این کار هم با هدف جلب مشارکت مردمی در دستور کار قرار گرفته و رویکرد اشتغالزایی دارد.

وی توجه ویژه به وضعیت محیط‌بانان را از دیگر برنامه‌های سازمان برشمرد و افزود: هزار و ۷۰۰ محیط‌بان آموزش‌های فنی، حقوقی، سلاح و تعامل با مردم را فراگرفته‌اند که موجب توانمندتر شدن آنان شده است.

 ابتکار به بیمه پلنگ ایرانی هم اشاره کرد و گفت: پلنگ ایرانی و یوزپلنگ آسیایی تحت پوشش بیمه قرار گرفتند که آن را یک گام مثبت بزرگ برای حفظ گونه‌های جانوری می‌توان قلمداد کرد.

گفتنی است، در این مراسم افتتاح و کلنگ زنی متمرکز ۱۵۳ طرح تولیدی، عمرانی، اقتصادی و اشتغالزا در شهرستان گرگان با اعتبار ۷۱ میلیارد تومان انجام شد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس