تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران از کمبود شدید مدرسه در مناطق ۴، ۵، ۱۳و ۲۲ گلایه کرد. به گزارش ایسنا، معصومه آباد در نطق پیش از دستور دویست و نود و سومین جلسه شورا با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تحصیل کلیه کودکان اتباع بیگانه در کشور، اظهار کرد: […]

[ad_1]

رییس کمیته ایمنی شورای شهر تهران از کمبود شدید مدرسه در مناطق ۴، ۵، ۱۳و ۲۲ گلایه کرد.

به گزارش ایسنا، معصومه آباد در نطق پیش از دستور دویست و نود و سومین جلسه شورا با اشاره به ابلاغیه مقام معظم رهبری در خصوص لزوم تحصیل کلیه کودکان اتباع بیگانه در کشور، اظهار کرد: با نواختن زنگ مهر در مدرسه شهید محراب مدنی منطقه ۱۵ خواستار حمایت از حق سواد آموزی کودکان افغان در شهرمان شدیم، فارغ از اینکه در گوشه ای دیگر شهر کودکان تهرانی خودمان نیز از حق تحصیل در محل زندگی خود محروم هستند و به واسطه عدم تامین سرانه های آموزشی مصوب در طرح جامع، زنگ مدرسه از چند فرسخ دورتر از محل زندگی برایشان نواخته می شود.

وی در ادامه سخنان خود اظهار کرد: موضوع بسیار تکان دهنده وضعیت نگران کننده فضاهای آموزشی مورد نیاز جمعیت در حال رشد به ویژه در مناطق رو به رشد غربی تهران است. بررسی وضعیت موجود فضاهای آموزشی مناطق ۲۲گانه تهران نشان داده است مناطق ۴، ۵، ۱۳و ۲۲ با محرومیت شدید سرانه آموزشی مواجه هستند.

آباد در ادامه با بیان اینکه منطقه ۲۲ با جمعیتی بالغ بر ۱۷۰ هزار نفر و وسعت ۱۱۰ کیلومتر مربع دارای فقر شدید سرانه آموزشی است، گفت:‌ علیرغم آنکه سرانه پیشنهادی کاربری‌های آموزشی در طرح جامع معادل ۰٫۸۷ متر مربع معرفی شده است، مجموع سرانه آموزشی بر پایه جمعیت موجود این منطقه معادل ۰٫۲۷ متر مربع است یعنی یک چهارم حداقل میزان مورد نیاز. این در حالیست که بر اساس مطالعات جمعیت پذیری شهر تهران، نرخ رشد جمعیت این منطقه دو برابر میزان نرخ رشد جمعیت کل شهر تهران در دهه اخیر بوده است.

به گفته این عضو شورای شهر، در حال حاضر حدود ۲۱ هزار دانش آموز در این منطقه بصورت مهاجر در مدارس غیر بومی محل زندگی خود مشغول به تحصیل هستند.

رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران افزود: با توجه به اینکه بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته جمعیت این منطقه پس از تکمیل و تحویل پروژه‌های انبوه سازی، به حدود ۶۰۰ هزار نفر افزایش می یابد، تعداد دانش آموزان متقاضی تحصیل در این منطقه به بیش از ۱۵۰ هزار نفر خواهد رسید که این موضوع با توجه به عدم تعیین تکلیف لکه های آموزشی مصوب در این منطقه، به شدت نگران کننده است.

وی گفت: از سوی دیگر نیمی از همان حداقل فضاهای آموزشی موجود نیز به مدارس غیر دولتی اختصاص پیدا کرده است. این در حالی است که تعداد دانش آموزان شاغل به تحصیل در مدارس دولتی این منطقه، ۵ برابر تعداد کل دانش آموزان مدارس غیر دولتی آن ها است. دوری از محل زندگی، مواجهه با مخاطراتی که در بین مسیر متوجه دانش آموزان خواهد بود، حوادث رانندگی، افزایش بار ترافیکی در منطقه، کمبود مدارس دولتی در منطقه، جمعیت بسیار بالا و غیر استاندارد کلاس های درسی همه و همه منجر به اختلال در یک نظام آموزشی سالم در منطقه خواهد شد که اثرات سوء آن در سال های آتی به طور تصاعدی افزایش خواهد یافت.

آباد با اشاره به ماده ۱۸ قانون شوراهای آموزش و پرورش مصوب سال ۱۳۷۲ و تبصره های الحاقی آن در سال ۱۳۷۹، افزود: بر اساس این قانون کلیه احداث کنندگان شهرکهای مسکونی مکلفند همزمان با ساخت واحدها، نسبت به احداث و تامین فضای آموزشی و پرورشی مورد نیاز در مقاطع مختلف بر اساس استانداردهای مصوب، بطور مستقیم یا با پرداخت هزینه مربوط به سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس، بر طبق نظر منطقه اقدام کنند. همچنین شهرداری نیز مکلف بوده است تا همزمان با صدور مجوز احداث سرانه های آموزشی انبوده سازان را تعیین و آنها را ملزم کند همزمان با احداث واحدهای مسکونی فضای آموزشی مورد نیاز را نیز تأمین کنند و از صدور پایان کار به شرط تأمین سرانه آموزشی از سوی سازندگان خودداری شود اما متاسفانه علی رغم آنکه مجوز تعداد زیادی از این انبوه سازان صادر شده ولیکن سرانه های آموزشی محقق نشده است.

رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: طی بررسی های بعمل آمده از تعاونیهای انبوه سازان مسکن در سطح منطقه ۲۲ ، تعداد ۴۵ مورد انبوه ساز در سطح منطقه شناسایی شده که تنها ۵ (پنج) مورد آنها سرانه های آموزشی را تامین کرده اند. متاسفانه علی رغم آنکه علیه تعدادی از انبوه سازمان درجهت الزام به تامین فضای آموزشی اقامه دعوی و محکومیت الزام به تأمین فضای آموزشی نیز صادره شده است اما به واسطه صدور پایان کار آنها از سوی شهرداری، دیگر ضمانت اجرایی آرای صادره از بین رفته و قابلیت اجرای رأی وجود ندارد.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا برخی از سازندگان در زمان رسیدگی به پرونده در محاکم قضایی، اظهار کرده‌اند که تعهداتشان را در قالب رعایت دستورالعمل ۷۰ ـ۳۰ مقررات شهرسازی اجرا کرده اند. ازین رو ارائه تفاهم نامه فی ما بین با شهرداری که حاکی از پرداخت سرانه های آموزشی مورد نیاز بوده، منجر به صدور حکم منع تعقیب برای اکثر سازندگان شده است، لذا ضرورت دارد سرانه های آموزشی انبوده سازانی که در قالب دستورالعمل ۷۰ ـ۳۰ در زمان صدور جواز ساخت و ساز توسط مسوولان وقت شهرداری منطقه ۲۲ دریافت شده، ضمن بررسی دقیق و کارشناسی میزان سرانه‌های آموزشی مشخص، به وزارت آموزش و پرورش پرداخت شود.

رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از نطق پیش از دستور گفت: مطابق طرح تفضیلی، سایت پلانهای مصوب و پروانه های صادره ، سرانه فضاهای آموزشی در حال احداث و پیش بینی شده در سطح منطقه ۲۲ شامل ۱۲ هزار متر مربع از محل املاک واگذار شده به آموزش و پرورش، که شامل ۷۷۴ هزار متر مربع مجموعه‌های دانشگاهی، ۷۴ هزار متر مربع از محل فضاهای آموزشی داخل سایتهای مسکونی و ۸۰ هزار متر مربع از محل زمینهای آموزشی به تفکیک مالکیتها می باشد این در حالیست که همچنان برای بخش قابل توجهی از سایت های پیش بینی شده تعیین تکلیفی صورت نگرفته است و تنها سهم اندکی در حال احداث و یا در شرف واگذاری به آموزش و پرورش است.

معصومه آباد افزود: قابل ذکر است برخی املاک با کاربری آموزشی دارای مالکیت حقیقی بوده و مالکین تمایلی به احداث فضای آموزشی ندارند. متاسفانه در این بخش نیز با توجه به شکایت مالکان و رای دیوان عدالت اداری به استناد قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداریها، شهرداری ملزم به صدور پروانه ساختمانی شده که همین امر نیز منجر به کاهش فضاهای آموزشی منطقه شده است.

رییس کمیته ایمنی شورای اسلامی شهر تهران در بخشی دیگر از سخنان خود به منظور رفع چالش موجود پیشنهاداتی را ارائه کرد از جمله این پیشنهادات، معرفی کامل لکه های آموزشی موجود در سطح منطقه ۲۲ همراه با نقشه ۱٫۲۰۰ طرح تفصیلی از سوی شهرداری منطقه به آموزش و پرورش و جلوگیری از تغییر کاربری در این لکه ها و بررسی دقیق و تعیین میزان سرانه‌های آموزشی اخذ شده از سوی مسئولین وقت شهرداری در اجرای دستور العمل۷۰ ـ ۳۰ مقررات شهرسازی در سنوات گذشته است.

آباد همچنین در پایان گفت: انتقال قطعی زمین‌های آموزشی با کاربری آموزشی به عنوان سرانه های آموزشی دریافت شده توسط شهرداری در اجرای دستورالعمل ۷۰ـ۳۰ شهر سازی، بنام دولت و به نمایندگی وزارت آموزش و پرورش برای فراهم شدن مقدمات احداث بنای آموزشی از محل اعتبارات دولتی و خیرین مدرسه ساز صورت گیرد.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس