تاریخ انتشار: ۰۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه از هر پنج خانوار روستایی یک فرد تحصیل کرده دانشگاهی وجود دارد، گفت: روستا امروزه دیگر تنها جنبه تولیدی ندارد؛ بلکه به عنوان سرمایه انسانی نیز مطرح است و در نظرسنجی که از روستائیان خراسان رضوی انجام شد نزدیک به ۶۰ درصد از […]

[ad_1]

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه از هر پنج خانوار روستایی یک فرد تحصیل کرده دانشگاهی وجود دارد، گفت: روستا امروزه دیگر تنها جنبه تولیدی ندارد؛ بلکه به عنوان سرمایه انسانی نیز مطرح است و در نظرسنجی که از روستائیان خراسان رضوی انجام شد نزدیک به ۶۰ درصد از روستائیان کمبود درآمد و نبود شغل را عامل اصلی مهاجرت به شهر دانستند.

به گزارش ایسنا، سید ابوالقاسم رضوی صبح امروز پنجشنبه در نشست خبری که در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، با بیان اینکه خراسان رضوی با ۴۸ طرح مصوب اولین استان کشور در ایجاد شرکت‌های مشارکتی است، خاطرنشان کرد:  خراسان جنوبی با ۳۳ طرح دوم و اصفهان با ۳۲ طرح سومین استان‌ در اجرای این طرح هستند.

رضوی با بیان اینکه به بحث روستاها و روستاییان آنطور که باید و شاید پرداخته نشده است، عنوان کرد: سال‌های زیادی است که خدمات به روستاییان ارایه می‌شود اما نتیجه به دست آمده مطلوب و در خور شأن این قشر و تمام آحاد جامعه نیست.

وی با اشاره به اینکه بیش از ۷۰ درصد از بهترین زمین‌های قابل بهره‌برداری کشور در اختیار روستاییان است، اظهار کرد: در سال ۱۳۶۵، ۴۰ درصد جمعیت خراسان رضوی روستایی و ۶۰ درصد آن شهری بود؛ اما امروز این نسبت به ۲۸٫۱ درصد روستایی و ۷۱٫۹ درصد شهری رسیده است.

رضوی ضمن تاکید بر اینکه خراسان رضوی از حیث جمعیت اولین استان کشور است، خاطرنشان کرد: خراسان رضوی با یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی در کشور اول بوده و از نظر رتبه درصدی نیز، رتبه ۲۲ در کشور را دارد.

وی در ادامه افزود: خراسان رضوی با حدود ۲۵۲۴ روستا رتبه دوم کشوری را از لحاظ تعداد روستا دارد؛ اما متاسفانه هزینه خانوار روستایی بیش از درآمد آن بوده که خود عاملی برای مهاجرت آن‌ها به شهر است.

رضوی با بیان این که رتبه درصدی با سوادان روستایی خراسان رضوی ۷۷٫۳ درصد است، عنوان کرد: انتظار می‌رود این درصد روز به روز بهتر شود البته با توجه به اینکه جمعیت روستائیان کشور ۲۸٫۶ درصد از جمعیت کل کشور است، حدود ۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر جمعیت روستایی کشور را تشکیل می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه ۳۸ هزار روستا و ۲۳ هزار آبادی در کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: نباید بین روستا و آبادی تفکیک قائل شد؛ چراکه یکی از دلایل اصلی عدم توسعه روستاها داشتن دیدگاه غلط نسبت به آن‌ها است، در حالیکه روستا محل تولید، میراث، فرهنگ و …  بوده که باید وضعیت آن بهتر شود.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با تاکید بر اینکه نگاه کاملی به روستاها وجود ندارد، اظهار کرد: گمان می‌رود که تنها نیاز روستاها با انجام بخشی از پروژه‌های زیرساختی مانند جاده‌سازی، برق‌کشی، ایجاد مدرسه، درمانگاه و … است؛ اما این نگاه به تنهایی جوابگوی نیازهای روستائیان نیست.

۷۰ درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد روستایی هستند

وی با بیان اینکه نباید بین جامعه شهری و روستایی از لحاظ نیاز تفاوتی قائل شد، گفت: متاسفانه این اتفاق افتاده در حالیکه روستائیان نیز همانند شهرنشینان به آموزش، خدمات و … نیاز داشته و اینکه بخواهیم برای روستاها وزارتخانه‌ای جدا تشکیل دهیم علی‌رغم خیرخواهانه بودن، مشکلات آن‌ها را افزون خواهد کرد.

رضوی درآمد خانوار روستایی را ۶۰ درصد خانوار شهرنشین دانست و افزود: ۷۰ درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد روستایی هستند که این خود نشان می‌دهد مهم‌ترین مشکل روستائیان درآمد و نبود شغل برای جوانان است.

 وی عدم توجه به این نیاز روستائیان را عامل اصلی خالی شدن روستاها  از سکنه دانست و گفت: روستاها پایگاهی برای اجرای اقتصاد مقاومتی هستند و اگر به بحث روستا و روستانشینی به طرز صحیحی پرداخته شود حاشیه‌نشینی نیز ایجاد نخواهد شد.

رضوی با بیان اینکه ۲۸ درصد از افراد تولیدگر جامعه از روستا بوده و باید باشند، عنوان کرد: نباید کاری کنیم که زمین‌های کشاورزی خالی شود چراکه در این صورت اقتصاد کشور پویا شده و ثروت ملی افزون خواهد شد که به تبع آن حاشیه‌نشینی نیز متوقف می‌شود.

۶۰ درصد از حاشیه‌نشینان مشهد روستائیان مهاجر هستند

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با اشاره به اینکه نزدیک به ۳۰ نفر از جمعیت مشهد را حاشیه‌نشینان تشکیل می‌دهند، بیان کرد:  ۶۰ درصد از حاشیه‌نشینان روستائیان مهاجر بوده که دلیل مهاجرت آن‌ها بیکار شدن از تولید و فرورفتن در سرابی است که فکر می‌کنند در شهر شغلی وجود دارد که این طرز فکر ، هم برای روستائیان و هم شهرنشینان مشکل‌آفرین است.

وی در خصوص اجرای طرح جبران عقب‌افتادگی روستائیان یا مشارکت اقتصادی آنان نیز تصریح کرد: در  صورت مشارکت روستائیان در این طرح وام به آنان اعطا می‌شود که طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده این راهکار بهترین و سریعترین فرصت برای جبران مشکلات روستایی است.

رضوی با اشاره به اینکه هر چه تعداد روستائیانی که در این طرح شرکت می‌کنند بیشتر شود، سقف وام نیز بیشتر خواهد شد، گفت: اگر ۲۵ خانوار شرکت کنند سهم پرداختی آن‌ها ۴۰ درصد و سهم پرداختی دولت ۶۰ درصد، اگر ۱۰۰ خانوار شرکت کنند سهم پرداختی آن‌ها ۳۰ درصد و سهم دولت ۷۰ درصد می‌شود و هر چه این تعداد بیشتر شود این نسبت نیز بیشتر خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور درباره کارمزد وام‌ها نیز تصریح کرد: کارمزد وام سه درصد در سال است که البته روستانشینان مرزی از پرداخت کارمزد معاف هستند و این انگیزه‌ای برای مشارکت آن‌ها خواهد بود.

رضوی با اشاره به اینکه اگر شرکت‌های دانش بنیان در روستاها مستقر شوند ۱۵ درصد آورده نیاز است، گفت: اگر افراد حقیقی نیز در روستاها ایجاد اشتغال کنند به آن‌ها وام تک رقمی اعطا خواهد شد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور در ادامه افزود: مهلت پرداخت وام‌ها به نسبت طرح تعیین می‌شود و بین ۶ ماه تا دو سال دوره مشارکت بوده و از سال سوم و ماه هفتم باز پرداخت وام‌ها آغاز خواهد شد.

وی درباره زمان آغاز این طرح نیز گفت: این طرح از سال ۹۳ کلید خورده و با گفتمان‌سازی به نتیجه رسیده‌ است و تاکنون ۱۳۲ مجموعه مشارکتی در مجموعه کشوری به تصویب رسیده و حدود ۳۷۰ طرح غیر مشارکتی نیز در دست اقدام است.

رضوی با بیان اینکه تفاهم‌نامه‌ای نیز با سپاه پاسداران برای هفت استان مرزی کشور منعقد شده است، اظهار کرد: آورده‌ مردم توسط سپاه تأمین شده و سازمان توسعه روستایی نیز طبق دستورالعمل، وام را به روستائیان پرداخت می‌کند که امیدواریم با اجرای این طرح‌ بیش از ۵۰۰ روستا از فواید آن بهره‌مند شوند.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور هدف از اجرای این طرح را  دادن انگیزه برای مهاجرت معکوس از شهر به روستا دانست و افزود: اگر این طرح موفق شود نه تنها  شاهد کاهش نرخ رشد حاشیه‌نشینان هستیم؛ بلکه روند معکوس آن را نیز خواهیم دید؛ به طوری که هم اکنون شاهد رشد نرخ جمعیت در برخی از روستاها مانند یکی از روستاهای میامی هستیم.

وی در خصوص مشکلات این طرح نیز گفت: متاسفانه یکی از مشکلات اصلی این است که بخشداران و فرمانداران به مردم اعتماد نداشته و از آن طرف مردم نیز همیشه نسبت به یک اتفاق جدید مقاومت نشان می‌دهند اما وقتی نتیجه این طرح را ببینند همه نسبت به آن از هم پیشی خواهند گرفت.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با مطرح کردن این پرسش که چرا باید بیش از ۸۰ درصد از تسبیح‌های قابل عرضه در مشهد ساخت چین باشد، گفت: در نظر نگرفتن این فرصت‌های شغلی باعث دلسردی جوانان و عدم اشتغال‌زایی و افزایش بیکاری می‌شود که انتظار داریم مرکز آموزش فنی وحرفه‌ای استان در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.

 وی بیشترین خدمات کشورهای پیشرفته در زمینه اشتغال را در محل خدمات دانست و خاطرنشان کرد: خدمات بیشتر از بخش کشاورزی و صنعت مورد توجه کشورهای پیشرفته قرار دارد؛ اما درایران این روند معکوس است.

تولید گندم از مرز ۱۱میلیون تن گذشت

رضوی در ادامه خاطرنشان کرد: ۹۳ درصد از گندم‌های تولید شده توسط روستائیان بوده که این خود اثباتی برای تولیدگاه‌ بودن روستاها است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه چرا باید خدمات برای شهرنشینان و روستانشینان در همه زمینه‌ها به خصوص حق بیمه متفاوت باشد، تصریح کرد: در حالیکه کار روستائیان سخت‌تر از کارگران صنعتی است اما باید ده درصد از حق بیمه را خود پرداخت کرده و میزان پایه حقوق آن‌ها کمتر از کارگران صنعتی باشد،  همچنین  در بحث اینترنت پرسرعت، شبکه‌های مختلف صدا و سیما و .. نیز، حق روستائیان تضعیف می‌شود.

رضوی با اشاره به اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی استان معاونت توسعه روستایی را به عنوان مدیریت اشتغال پایدار روستایی تعیین کرده است، گفت: امسال موظف به اجرای ۱۷۳ شغل پایدار روستایی هستیم که از طریق کارکرد و انسجام همه دستگاه‌ها به اجرای این طرح مبادرت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه در سال گذشته ۷۳ هزار فرصت شغلی ایجاد شده است، افزود: تاکنون برنامه‌ریزی‌ها انجام شده  و در شش ماهه دوم سال با همکاری دستگاه‌ها امیدواریم این برنامه‌ها به حاصل برسد.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور با بیان اینکه بیشترین تعداد شغل که حدود ۱۳ هزار فرصت شغلی می‌شود سهم خراسان رضوی است،  عنوان کرد: امسال سهم بیمه و عشایر نیز باید جبران شود؛ اما متاسفانه در سال گذشته  تنها یک میلیون و ۱۰۰ هزار خانوار در کشور بیمه شدند که امیدواریم امسال این میزان به بالای ۶۰ درصد برسد.

وی در خصوص بیمه سلامت روستائیان نیز گفت: روستائیان به طور کامل از این حق برخوردار بوده و سه درصد از حق بیمه را پرداخت می‌کنند در حالیکه شهرنشینان باید پنج درصد از حق بیمه سلامت را پرداخت کنند.

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس