تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴

رئیس دولت یازدهم بعد از اینکه توانست مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ را به سرانجام برساند و برجام در حال طی کردن مسیر نهایی خود است، تصمیم گرفت به یکی از خواسته‌های اصلی رای دهندگان در خرداد ۹۲ یعنی تغییر در سیاست داخلی جامه عمل بپوشاند.

به گزارش “گذارخبر”  حضور گسترده فعالان سیاسی از هر دو جناح مهم کشور در روز دانشجو در دانشگاه‌های سراسر کشور نشان از آمادگی کشور برای ایجاد یک فضای سیاسی در اسفند ۹۴ دارد. این معنا نشان می‌دهد که دولت تدبیر و امید وارد فاز سیاست داخلی و دموکراسی خواهی شده است. رئیس جمهور روحانی در سخنان خود نیز در سخنان دیروزش در جمع دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف به این نکته اشاره کرد. او به تفاوت روز دانشجو در دولتش با سال‌های گذشته اشاره کرد و از دانشجویان پرسید:« من احساس می کنم فضای دانشگاه نسبت به سال ۹۲ زمین تا آسمان فرق کرده است. ممکن است هنوز فضا امنیتی باشد که من آن رانمی پسندم. ما فضای امن می خواهم نه فضای امنیتی. من می پرسم آیا شما سال ۹۰، ۹۱ و ۹۲ به این راحتی می توانستید برای ۱۶ آذر اجتماع داشته باشید؟ زمانی بود که کسی جرات نمی کرد بگوید جنبش دانشجویی و همه از این کلمه می ترسیدند.»

رئیس دولت یازدهم بعد از اینکه توانست مذاکرات هسته‌ای با کشورهای ۱+۵ را به سرانجام برساند و برجام در حال طی کردن مسیر نهایی خود است، تصمیم گرفت به یکی از خواسته‌های اصلی رای دهندگان در خرداد ۹۲ یعنی تغییر در سیاست داخلی جامه عمل بپوشاند.

بسیاری از رای دهدگان به «شیخ دیپلمات» از قشر جوان کشور بودند و آنها به جز رفع تحریم‌ها و حل شدن مشکلات اقتصادی کشور، خواسته‌های فراوانی در زمینه آزادی‌های مدنی و سیاست داخلی داشتند. رفع بسیاری از محدودیت‌ها و آزادی عمل بیشتر در فضای سیاسی جامعه مهم ترین خواسته آنها بود. در زمان احمدی نژاد بسیاری از جوانان به دلیل محدودیت‌ها ایجاد شده در کشور دچار سرخوردگی شده بودند. آنها دولت دهم را یک دولت غیر صادق می‌دانستند و بر این باور بودند که احمدی نژاد نتوانسته است به شعارهایی که در روزهایی ابتدایی ریاست جمهوری‌اش به جوانان داده بود را محقق کند. آنها حتی تمام شعارهای دولت نهم و دهم در زمینه‌های آزادی‌های مدنی، مخالفت با گشت ارشاد و … را دروغ می‌دانستند و می‌گفتند که این حرف‌ها فقط برای تزئین ویترین دولت دهم است و گرنه احمدی نژاد و دوستانش هیچ اعتقادی به سخنان ندارند.

رئیس جمهور روحانی حالا تصمیم گرفته است بعد از تحقق مهم ترین شعار خود یعنی حل پرونده هسته‌ای، قفل سیاست داخلی را نیز با کلید تدبیر باز کند. برگزاری مراسم روز دانشجو در سراسر کشور اولین گام بود و دولت می‌تواند در دومین گام تمام قد در برابر اقتدارگرایان که سعی می‌کنند فضای کشور را آلوده کنند که نمونه آن برهم زدن سخنرانی‌های چهره‌های سیاسی است بایستد و اجازه ندهد آنها آرامش کشور را برهم بزنند.

برگزاری یک انتخابات سالم و بدون دخالت جریان‌های خاص و با رعایت تمام قوانین و به ویژه صیانت از رای مردم که طبق سخنان رهبری انقلاب، حق الناس است می‌تواند سومین گام روحانی در زمینه دموکراسی خواهی باشد. مهم ترین خواسته جوانان و دانشجویان از روحانی به جز مسائل اقتصادی، همین توقعات سیاسی و اجتماعی است که روحانی باید به آنها جامه عمل بپوشاند.

سال‌های ابتدایی دولت یازدهم به سیاست خارجی و اقتصاد گذشت حالا زمان آن رسیده است که سیاست داخلی و تغییرات گسترده در کشور در دستور کار دولت قرار بگیرد و با توجه به مسائل مطرح شده در بالا رئیس جمهور به دنبال تحقق این معناست.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس