تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مردی که با ایجاد یک شرکت و با وعده وام‌های کلان کم‌بهره اقدام به کلاهبرداری ۱۰ میلیارد ریالی از شهروندان کرده بود، خبر داد. به گزارش ایسنا،  در پی وقوع شکایت های مشابه در اردیبهشت امسال، تعدادی از شهروندان با مراجعه به […]

[ad_1]

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مردی که با ایجاد یک شرکت و با وعده وام‌های کلان کم‌بهره اقدام به کلاهبرداری ۱۰ میلیارد ریالی از شهروندان کرده بود، خبر داد.

به گزارش ایسنا،  در پی وقوع شکایت های مشابه در اردیبهشت امسال، تعدادی از شهروندان با مراجعه به پلیس از کلاهبرداری توسط یک شرکت خصوصی که با انتشار آگهی در روزنامه های کثیرالانتشار مدعی اعطای وام چند صد میلیون تومانی در کمترین زمان ممکن و دیگر شرایط مناسب  دریافت تسهیلات مالی شده بود ، خبر دادند که پرونده ای در این خصوص تشکیل و به دستور بازپرس شعبه شانزدهم دادسرای ناحیه ۴ تهران ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

با ارجاع پرونده به اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ با ده‌ها مالباخته‌ای روبه‌رو شدند که تمامی آنان با مراجعه به شرکتی تحت عنوان سامان گستران دوران قصد دریافت وام های چند صد میلیون تومانی را داشته اند که توسط مدیر این شرکت به‌نام فرهاد . ک مورد کلاهبرداری های چند ده میلیون تومانی قرار گرفته بودند.

یکی از مالباختگان در اظهاراتش به کارآگاهان گفت :  از طریق آگهی در یکی از روزنامه ی کثیرالانتشار با شرکتی به‌نام سامان گستران دوران آشنا شدم که مدعی پرداخت وام آزاد به ازای دریافت ۱۰ درصد میزان وام درخواستی در قالب کارمزد شده بود، زمانیکه به دفتر این شرکت در میدان تجریش مراجعه و با مدیر آن به‌نام فرهاد . ک در خصوص شرایط و زمان پرداخت وام صحبت کردم ، او مدعی شد که وام درخواستی بنده ظرف مدت زمانی دو هفته آماده خواهد شد که  با توجه به شرایط مناسب دریافت وام و اطمینانی که به صحبت های  مدیر این شرکت پیدا کرده بودم ، مبلغ ۳۷ میلیون تومان را برای دریافت وام ۵۰۰ میلیون تومانی به این شرکت پرداخت کردم اما متأسفانه پس از آن ، تاکنون اقدامی در خصوص وام درخواستی و یا حداقل بازپرداخت پول بنده از سوی این شرکت انجام نشده است . 

مالباخته ای دیگر نیز در اظهاراتی مشابه گفت: از طریق آگهی روزنامه با شرکت سامان گستران دوران تماس گرفتم و پس از گرفتن نشانی شرکت در محدوده میدان تجریش ، به دفتر شرکت مراجعه و با مدیر آن به نام آقای فرهاد . ک آشنا شدم،  او با ترفندهای متقلبانه و امیدوار کردن من به امور واهی اقدام به جلب اعتماد و سوء استفاده از مشکل مالی من کرد و نهایتا به بهانه وام ۵۰۰ میلیون تومانی ، در چندین مرحله و تحت عنوان کارمزد اقدام به گرفتن ۳۸ میلیون تومان از من کرد. در پیگیری های مستمر  فرهاد مدعی شد که وام بنده آماده است و به این بهانه یک فقره چک ۵۰۰ میلیون تومانی نیز به من تحویل داد اما هر بار که در زمان سررسید چک وام به شعبات مختلف مراجعه می کردم ، به بنده اعلام می شد که هیچ موجودی در حساب وجود ندارد ؛ نهایتا تصمیم به شکایت از  فرهاد و شرکت‌اش گرفتم.

کارآگاهان اداره سیزدهم در اولین مرحله از تحقیقات خود به بررسی اساسنامه شرکت سامان گستران دوران پرداخته و اطلاع پیدا کردند که این شرکت صرفا در زمینه صادرات و واردات کالا ثبت شده و در زمینه هرگونه فعالیت مالی فاقد مجوز از سوی بانک مرکزی است ؛ همچنین در بررسی تراکنش مالی مدیر شرکت به نام فرهاد . ک ، کارآگاهان موفق به شناسایی بیش از ۱۵ حساب بانکی فاقد هرگونه تراکنش مالی قابل توجه شدند که بنا بر اظهارات مالباختگان ، مدیر شرکت سامان گستران دوران هر بار و در پیگیری های مستمر آنها ، به بهانه آماده شدن وام اقدام به ارائه چک بانکی مربوط به این حساب های بانکی کرده اما در زمان سر رسید چک ها و با توجه به عدم امکان وصول چک ها ، اقدام به تعویض چک های غیرقابل وصول با چک های جدید کرده است .

با توجه به شیوه و شگرد متهم در جعل و کلاهبرداری ، دستگیری مدیر شرکت سامان گستران دوران در دستور کار کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و آنان با مراجعه به دفتر شرکت در محدوده میدان تجریش اطلاع پیدا کردند که فرهاد مدتی است که به این محل تردد نداشته و تمامی شماره های تماس او نیز خاموش شده است، سرانجام در ادامه پیگیری های به عمل آمده ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که فرهاد در پرونده ای جداگانه از سوی مقام قضایی دستگیر و با صدور قرار قانونی روانه زندان شده است .

با انجام هماهنگی های لازم با مقام قضایی ، فرهاد ۳۰ ساله در اختیار اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت و متهم پس از انتقال به اداره سیزدهم پلیس آگاهی و مواجه حضوری با ده‌ها مالباخته ، صراحتا به تنظیم قرارداد با آنان برای اعطای وام های چند صد میلیون تومانی و کلاهبرداری به این شیوه و شگرد اعتراف کرد .

بر اساس اعلام مرکز اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه محمدرضا ذاکراستقامتی ، معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با توجه به شناسایی ده‌ها مالباخته در همان مراحل اولیه تحقیقات ، ارزش مالی پرونده تاکنون به بیش از یک میلیارد تومان رسیده که با توجه به ادامه رسیدگی به پرونده ، احتمال افزایش تعداد شکات و مالباختگان و در ادامه ارزش مالی پرونده همچنان وجود دارد.

وی  از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و در مراجعه به شرکت سامان گستران دوران مورد کلاهبرداری قرار گرفتند خواست تا برای پیگیری شکایات خود به نشانی اداره سیزدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.

معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ همچنین به شهروندان هشدار داد که برای  دریافت هرگونه تسهیلات مالی به مراکز مالی دارای مجوز از بانک مرکزی مراجعه کنند .

انتهای پیام

[ad_2]

منبع:ایسنا

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس