تاریخ انتشار: ۰۱ شهر ۱۳۹۴
کلید روحانی در قفل سیاست داخلی;

صحنه سیاسی کشور، روزهای پرتلاطمی را سپری می‌کند و قطعا تا اسفند ۹۴ و انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری بر این هیزم این آتش افزوده خواهد شد.

به گزارش گذارنیوز در حال حاضر دولت توافق هسته‌ای را به اجرا نزدیک می‌کند و فرصت جدیدی برای کشور فراهم شده تا در این زمان که پر از امید است و از شرایط دشوار بین‌المللی عبور کرده به مسائل داخلی بپردازد.در این دو سال وقتی در مورد مسائل داخلی موضوعی مطرح می کردند گفته می شد اولویت های دولت چیز دیگری است و بگذارید مسائل هسته‌ای به توافق برسد اما در حال حاضر فرصت پرداختن به مسائل داخلی فراهم شده است. »

سطرهای بالا بخشی از سخنان اسحاق جهانگیری معاون اول دولت یازدهم در مورد شرایط کشور است. او به مردم وعده می‌دهد که بعد از حل پرونده هسته‌ای توسط روحانی، حالا وقت حل مشکلات داخلی است. این سخنان در حالی مطرح شد که روحانی چند روز پیش از این در سخنانی معنا دار در مورد وظایف شورای نگهبان سخن به میان آورد و گفت:« شورای محترم نگهبان ناظر است نه مجری. مجری انتخابات دولت است. دولت مسئول برگزاری انتخابات است و دستگاهی هم پیش‌بینی شده که نظارت کند تا خلاف قانون صورت نگیرد. شورای نگهبان چشم است و چشم نمی‌تواند کار دست را بکند، نظارت و اجرا نباید مخلوط شوند باید به قانون اساسی کاملاً توجه کرده و عمل کنیم.»

سخنان رئیس دولت و جناب معاون اول نشان می‌دهد که دولت یازدهم عزم خود را برای حل برخی مشکلات داخلی جزم کرده است. به معنای بهتر می‌توان گفت که روحانی کلید خود را به قفل مسائل داخلی انداخته است تا بعد از پرونده هسته‌ای این قفل را نیز باز کند. بسیاری از طرفداران روحانی دو سال است که چشم به چنین روزی داشتند که رئیس جمهور روحانی،پای به میدان سیاست داخلی بگذارد.

امروز بعد از حل مسئله‌ هسته‌ای و به واسطه آن رفع برخی محدودیت‌های اقتصادی، این اجازه را به روحانی می‌دهد که پای به عرصه پرخطر سیاست داخلی بگذارد. فضای داخلی کشور حدود ۱۲ سال است که بدون هیچ مشکلی در اختیار محافظه کاران است و آنها در این سال‌ها بنا بر سلیقه خود کشور را اداره کرده‌اند.

نحوه برخورد با برخی مطبوعات، برخی فیلم‌ها و لغو کنسرت‌ها نمونه کوچکی از رفتار اصول گرایان در اداره کشور بود. حالا روحانی تصمیم دارد این شیوه را تغییر دهد و بر اساس استراتژی‌های و شعارهای دولت با مسائل فرهنگی و اجتماعی برخورد کند. زمین بازی سیاست داخلی به مراتب سخت تر از عرصه سیاست خارجی است و رئیس جمهور روحانی باید خود را برای میدانی سخت آماده کند.

در سال‌های نه چندان دور و در دولت اصلاحات شاهد این بودیم که مخالفان رویه فرهنگی و اجتماعی دولت هفتم و هشتم، به هر بهانه‌ای به خیابان می‌آمدند، کفت می‌پوشیدند و بدون هیچ مشکلی دولت را نقد می‌کردند. قطعا روحانی نیز باید خود را آماده چنین برخوردهایی کند.

دلواپسان فرهنگی و اجتماعی در مسائل داخلی به شدت جدی هستند حتی جدی تر از مسئله هسته‌ای و سیاست خارجی . رفتار آنها طی ده‌های گذشته نشان داده است که آنها به هیچ وجه از نظرات خود در مسائل داخلی کوتاه نخواهند آمد. روحانی باید خود را آماده دیدن کفن‌پوشان خیابانی کند که در نقد او خیابان‌های شهرهای ایران را طی می‌کنند تا به اهداف خود برسند.

رئیس جمهور، باید خود را برای هزینه دادن در عرصه سیاست داخلی آماده کند. انتقاد شدید جریان مقابل دولت از سخنان روحانی در مورد شورای نگهبان، نمونه کوچکی از این رفتار سیاسی است. جدی شدن روحانی در این زمینه می‌تواند هزینه‌های فراوانی برای کابینه او داشته باشد.

مخالفان دولت برای ایجاد کرد سدی قدرتمند پیش روی تغییرات روحانی در صحنه سیاست داخلی، سعی می‌کنند از ابزار گوناگونی استفاده کنند که یکی از آنها استیضاح است. می‌توان ا زهمین الان پیش بینی کرد که وزرای درگیر مسائل فرهنگی و اجتماعی مانند وزیر ارشاد و کشور، زیر تیغ تند استیضاح قرار بگیرند و جور، میدان داری روحانی در عرصه سیاست داخلی را بکشند.

صحنه سیاسی کشور، روزهای پرتلاطمی را سپری می‌کند و قطعا تا اسفند ۹۴ و انتخابات مجلس و مجلس خبرگان رهبری بر این هیزم این آتش افزوده خواهد شد.

 

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس