تاریخ انتشار: ۲۳ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] معاون اول رئیس‌جمهور به تنگناهای کشور در بخش تامین آب اشاره کرد و گفت: روستاها مرکز تولید مواد غذایی کشور هستند و اگر نیاز مردم آنها به آب تامین نشود، در روستا نمی‌مانند. به گزارش اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری که در جلسه جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو حضور داشت به مساله بحران آب در […]

[ad_1]


معاون اول رئیس‌جمهور به تنگناهای کشور در بخش تامین آب اشاره کرد و گفت: روستاها مرکز تولید مواد غذایی کشور هستند و اگر نیاز مردم آنها به آب تامین نشود، در روستا نمی‌مانند.

به گزارش اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری که در جلسه جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو حضور داشت به مساله بحران آب در کشور اشاره کرد و همچنین ابراز امیدواری کرد بدهی دولت به پیمانکاران سریع‌تر پرداخت شود.

گزیده سخنان جهانگیری را در جدول زیر می‌بینید.

سخنان معاون اول رئیس جمهور در جلسه اقتصاد مقاومتی وزارت نیرو

اهمیت منابع آب

مدیریت منابع آب کشور جزو مهم‌ترین مسئولیت‌های وزارت نیرو در مقطع فعلی است و همه وزارتخانه‌ها و دستگاه‌های ذی‌ربط و نیز نهادهای مردمی باید به وزارت نیرو در این مسئولیت پراهمیت کمک کنند.

مشکلات آبی کشور

کشور در بخش آب با تنگناهای جدی مواجه است و نیازمند برنامه ریزی و مدیریت دقیق در بخش مدیریت منابع آب کشور هستیم.

خشکسالی‌های مکرر و برداشت‌های غیرمجاز و بیش از حد از آب‌های زیرزمینی ایجاب می‌کند وزارت نیرو با برنامه‌ریزی جامع و دقیق، دغدغه‌های موجود را به حداقل برساند.

مشکل آب ر روستاها

یکی از نگرانی‌های سال گذشته تامین آب شرب روستایی بود که ۵۰۰ میلیون دلار برای این موضوع اختصاص یافت و وزارت نیرو منابع مالی دیگری را هم برای این کار تجهیز کرد.

روستاها به‌عنوان تولیدکنندگان مواد غذایی هستند و اگر نیازهای اولیه روستاییان نظیر آب سالم تامین نشود، نمی‌توان انتظار داشت روستاییان در روستاها بمانند و به کار و تولید بپردازند.

برنامه‌هایی که برای تامین آب شرب روستاها تهیه شده باید به‌عنوان یکی از اولویت‌های مهم در دستور کار دولت قرار گیرد و در برنامه ششم توسعه نیز به آن پرداخته شود.

مدیریت منابع آب

مدیریت وزارت نیرو باید به گونه ای باشد که ضعف کمبود منابع با توان مدیریتی جبران شود. مدیریت و کارشناسی دقیق در استفاده بهینه از منابع نقش بسزایی دارد و اینکه در سال‌های گذشته درآمدهای سرشار نفتی نتوانست کارایی لازم را در کشور داشته باشد به‌دلیل آن بود که نظام کارشناسی کشور دچار آسیب شد. 

وزارت نیرو در تابستان امسال با توانمندی کارشناسی و مدیریت دقیق توانست شرایط را به گونه‌ای مدیریت کند که تقریباً هیچ خاموشی جز در موارد استثنایی وجود نداشت.

رشد صنعت

امسال صنعت کشور از رشد ۴ درصدی برخوردار بوده است که این خود یک اتفاق بسیار مهم برای کشور است.

بدهی دولت به پیمانکاران

دولت پرداخت بدهی به پیمانکاران را در دستور کار خود دارد و در این زمینه اصلاحیه بودجه را به مجلس شورای اسلامی فرستاده است تا بتواند حجم بدهی بالای دولت را ساماندهی کند.

حجم بدهی دولت نسبت به تولید ناخالص داخلی عدد کوچکی است و این در حالی است که این عدد در برخی کشورهای پیشرفته بسیار بالا اما مدیریت شده است؛ زیرا با اعتباری که دولت نزد مردم و بخش خصوصی دارد، می‌تواند منابع مورد نیاز را از آنها دریافت کرده و در توسعه کشور هزینه کند اما در ایران متاسفانه حجم بدهی دولت به بخش خصوصی عدد کوچکی است اما همین میزان موجب گرفتار شدن پیمانکاران و بخش خصوصی شده است.

اصلاح نظام بانکی و ساماندهی بدهی دولت جزو این اولویت‌ها است تا بدین ترتیب بخش زیادی از دغدغه ها نسبت به بدهی به بخش خصوصی برطرف شود.

امیدوارم دغدغه های موجود درباره بدهی‌های دولت کاهش پیدا کند به گونه‌ای که بخش خصوصی با اعتماد جدی‌تر با دستگاه‌های اجرایی همکاری کند و مطمئن باشد که دولت نسبت به طلب و مشکلات آنها بی‌تفاوت نیست.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس