تاریخ انتشار: ۱۴ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] مقام عالی استان در اجرای برنامه‌های احیای دریاچه‌ ارومیه از کاهش هفت‌هزار هکتاری سطح زیر کشت چغندر قند در استان خبر داد. به گزارش خبرگزاری ایلنا از ارومیه، قربانعلی سعادت در جلسه ممنوعیت انعقاد قرارداد خرید چغندر قند کارخانجات قند خارج از استان از کشاورزان داخل استان و کاهش سطح تولید چغندرقند در استانداری […]

[ad_1]

مقام عالی استان در اجرای برنامه‌های احیای دریاچه‌ ارومیه از کاهش هفت‌هزار هکتاری سطح زیر کشت چغندر قند در استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا از ارومیه، قربانعلی سعادت در جلسه ممنوعیت انعقاد قرارداد خرید چغندر قند کارخانجات قند خارج از استان از کشاورزان داخل استان و کاهش سطح تولید چغندرقند در استانداری برگزار شد ، با تاکید بر اهمیت احیای دریاچه ارومیه گفت: به پیشنهاد ستاد احیای دریاچه ارومیه طبق مصوبه هیات وزیران از میزان ٣٨ هزار هکتار سطح زیر کشت چغندرقند در سال ١٣٩١ به ٣١ هکتار رسیدیم.


استانداری آذربایجان‌غربی با بیان اینکه به دلیل برنامه‌های احیای دریاچه ارومیه و رعایت الگوی کشت مصرف در بخش کشاورزی و صرفه‌جویی و کمک به کاهش در مصرف آب، سطح زیر کشت چغندرقند کاهش پیدا کرده، افزود: سطح کشت ابلاغی به کشاورزان در سال‌جاری ٢٣ هزار هکتار برای تامین خوراک کارخانه قندهای استان بوده که بدلیل عدم تمکین کشاورزان، شاهد افزایش ٨ هزار هکتاری سطح زیرکشت هستیم.


مقام عالی استان تاکید کرد: پیشنهادات و برنامه‌های دکتر کلانتری مبنی بر فروش مازاد چغندرقند توسط کارخانه‌های قند استان با مجوز تایید استانداری و ستاد احیای دریاچه ارومیه و همچنین انعقاد قراداد بر اساس تناژ تولیدی چغندر قند برای سال آینده بسیار عالی است  و در راس امورکارها قرار خواهد گرفت.


کلانتری نیز در این جلسه با بیان اینکه دست دلالان از چغندر قند استان آذربایجان‌غربی کوتاه شد، گفت: چغندر قند اضافی تولیدی استان آذربایجان‌غربی بایستی توسط کارخانه قندهای خود استان به مصرف برسد.


دبیرکارگروه و مجری طرح نجات دریاچه ارومیه افزود: سال‌جاری قرارداد خرید کارخانجات قند استان با کشاورزان  ۱٫۵ میلیون تن است که حدود ٣٠٠ هزار تن مازاد تولید وجود دارد و بایستی این میزان چغندر قند تولید شده اضافی، به کارخانه‌های قند استان بر اساس ظرفیت آنها تخصیص یابد و برای سال‌های آتی هم میزان تولید چغندرقند استان از  ۱٫۵ میلیون تن فراتر نرود و تمام آن صرفا توسط پنج کارخانه چغندرقند داخل استان مصرف می شود.


عیسی کلانتری با اشاره به اینکه مسئله احیای دریاچه ارومیه از ایران فراتر رفته، گفت: بان کی مون رییس سازمان ملل در هفته جهانی محیط زیست، با تشکر از دولت ایران احیای دریاچه ارومیه را حرکتی بسیار خوب و پسندیده اعلام کرد و از تلاش دولت ایران برای احیای دریاچه ارومیه قدردانی کرد.


وی افزود:  رئیس جمهوری قبل از انتخابات سال ١٣٩٢  قول احیای دریاچه ارومیه را به مردم استان داده بودند که خوشبختانه در دو سال گذشته تثبیت دریاچه با موفقیت به اتمام رسیده و از امسال  وارد دوره ٨ ساله احیای دریاچه‌ارومیه می‌شویم که اصلاح الگوی کشت در کنار عدم توسعه کشاورزی حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای تامین حق آبه آن از اهمیت خاصی برخوردار است.


دبیر کارگروه و مجری طرح ملی نجات دریاچه ارومیه تاکید کرد: کشاورزان استان برای جلوگیری از بیماری زمین کشت و مقابله با تهدید نماتد(نوعی موجود میکروسکوبی که آفت ریشه گیاهان است) حتما دوره تناوب کشت را رعایت کنند تا به مشکل استان خراسانی رضوی دچار نشوند.


کلانتری با اشاره به عدم تراز قیمت تمام شده تولید چغندر قند و قیمت محصولات تولیدی افزود: تمام تلاش مسئولان استان باید بر این موضوع متمرکز شود که اجازه خروج آب و سرمایه از استان آذربایجان‌غربی گرفته شود و در صورت وجود مازاد ظرفیت کارخانه‌های قند استان، از طریق همین کارخانه‌ها به سایر کارخانه‌های قند خارج از استان صادر شود تا عرصه برای جولان و سودجویی دلالان تنگ‌تر شود.


وی تصریح کرد: از سال آینده قرارداد براساس میزان تناژ لازم کارخانه‌های قند استان با کشاورزان چغندرکار جایگزین قراداد به صورت کشت هکتار شود تا علاوه بر اصلاح الگوی کشت از روش‌های نوین آبیاری برای افزایش کیفیت چغندر قند تولیدی در هر واحد زیر کشت استفاده شود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس