تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۴

در شرایط فعلی لازم است دولت نسبت به تجهیز بنادر اقدام کند تا با لغو تحریم‌ها امکان خدمات رسانی ساحلی متناسب با استانداردهای بین‌المللی فراهم شود.

به گزارش گذارنیوز  در سال‌هایی که ایران تحت تحریم های اقتصادی غرب بود، بسیاری از بنادر در منطقه پیشرفت کرده و از لحاظ سخت افزاری و نرم‌افزاری در سطح بسیار بالاتری از ایران قرار گرفته‌اند. امروز درحالی که بنادر ایران توان تخلیه ۱۰ تا ۱۲ کانتینر در ساعت را دارند، در بنادر جنوبی بندرعباس می‌بینیم که هر ساعت ۲۰ کانتینر تخلیه می‌شوند.

مسعود دانشمند رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات در گفتگو با تابناک اقتصادی از عقب‌ ماندگی بنادر ایران در سال‌های اخیر گلایه دارد.

او ضمن تاکید بر این نکته که بنادر ایران از جهت پذیرش کشتی‌های بزرگ به لحاظ عمق آب کنار اسکله‌ها مشکلی ندارد، گفت: بندر عباس کشتی هایی تا ۷۰ هزار تن را می تواند پذیرا باشد و در بندر امام نیز تا حدود ۶۰ فوت (۲۰۰متر) عمق وجود دارد.

دانشمند خاطرنشان کرد: به‌رغم وجود این ظرفیت اما به دلیل مشکلاتی در خدمات ساحلی امکان پذیرایی مناسب از کانتینرها براساس استانداردهای بین‌المللی وجود ندارد. به عبارت دیگر، وسایل و امکانات لازم برای تخلیه کانتینرها در سطح استانداردها در اختیار نیست. این امکانات هم به لحاظ سخت افزاری و هم نرم‌افزاری از عقب ماندگی هایی رنج می برد.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و امارات توضیح داد: در طول سال‌هایی که ما تحریم بودیم، بنادر دیگر کشورها در حال توسعه بودند و تکنولوژی و امکانات در این بنادر از ایران پیشی گرفته است.

او اضافه کرد: امروز درحالی که بنادر ایران توان تخلیه ۱۰ تا ۱۲ کانتینر در ساعت را دارند، در بنادر جنوبی بندرعباس هر ساعت ۲۰ کانتینر تخلیه می‌شوند.

در چنین شرایطی لازم است دولت نسبت به تجهیز بنادر اقدام کند تا با لغو تحریم‌ها امکان خدمات رسانی ساحلی متناسب با استانداردهای بین‌المللی فراهم شود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس