تاریخ انتشار: ۰۵ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] به گزارش ایلنا از یاسوج، علی علیرضانژاد از تولید سالانه بخش کشاورزی شهرستان گچساران خبر داد و گفت: تولید سالیانه محصولات کشاورزی شهرستان گچساران ۱۲۰ هزار تن است که با پروژه‌های در دست احداث این نهاد در چند سال آینده به ۲۰۰ هزارتن خواهد رسید. وی میزان زمین های زراعی کشت دیم […]

[ad_1]

به گزارش ایلنا از یاسوج، علی علیرضانژاد از تولید سالانه بخش کشاورزی شهرستان گچساران خبر داد و گفت: تولید سالیانه محصولات کشاورزی شهرستان گچساران ۱۲۰ هزار تن است که با پروژه‌های در دست احداث این نهاد در چند سال آینده به ۲۰۰ هزارتن خواهد رسید.


وی میزان زمین های زراعی کشت دیم و آبی را از کل ۲۱ هزار هکتار شش هزار و ۵۰۰ هکتار آبی و ۱۴ هزار و ۶۰۰ هکتار دیم نام برد و افزود : در اقتصاد مقاومتی گندم، جو، ذرت، دانه های روغنی و شکر باید در سطح کشور به خود اتکایی برسد.


 


رئیس جهاد کشاورزی گچساران تولید گندم سال گذشته را بالغ بر ۲۲ هزار و ۵۰۰ تن عنوان کرد که از این میزان ۱۴ هزارتن برای سیلو و خوراک نان و ماکارونی از طریق شرکت تعاون روستایی و شرکت غله خریداری شده است.


 


علیرضانژاد گفت: کهگیلویه و بویراحمد از نظر تولید گندم در کشور حائز رتبه برتر است و علاوه بر مصرف شهرستان و استان به دیگر استانها هم صادر می شود که بعد از امتیاز نفت ، گندم بذر قابل تامل و انیدواری در شهرستان محسوب می شود.


 


وی تولیدات سال گذشته ذرت دانه ای و علوفه ای را هر کدام ۱۰ هزار تن ذکر کرد که این محصول به دلیل آب مصرفی در خیرآباد و لیشتر و حوزه سد کوثر کشت می شود.


 


رئیس جهادکشاورزی گچساران از ظرفیت کارخانه روغن کشی شهرستان گچساران در خرید دانه های کلزا و تولید روغن خبرداد و خاطرنشان کرد در سال ۹۵ بیش از ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی زیر کشت کلزا خواهد رفت.


 


علیرضانژاد با اشاره به ضرر کشت دائم یک محصول در زمین گفت : گسترش آفت و بیماری محصول از کشت دائم یک نمونه ایجاد می شود و با تنوع کشت این روند اصلاح سازی می شود.


 


وی از مشارکت و اعلام آمادگی استان چهارمحال بختیاری در کشت چغندر قند خبرداد و افزود : امید است با این مشارکت کشاورزی ، ۱۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی به کشت چغندر قند اختصاص یابد.


 


علیرضانژادگفت: در سال ۹۴ حدود ۲ هزار هکتاراز اراضی به  کشت سبزیجات یافت و ۱۱۷ هکتار گندم به روش آبیاری نواری کشت شد که با برداشت ۷ تن در هکتار نتیجه قابل تاملی داشت.


 


وی با اشاره به اقتصاد مقاومتی از کشت دانه های روغنی و کنجد و کشت لوبیا و حبوبات به جای کشت برنج و ذرت که مصرف آب بالائی دارد اشاره کرد و توصیه به صرفه جوئی در مصرف آب را از سیاستهای کشاورزی کشور عنوان کرد.


 


رئیس اداره جهاد کشاورزی گچساران از تولید ۲۰ هزار تن تولید مرکبات خبرداد و اظهار کرد:یک هزار و ۷۵۰ هکتار از اراضی ما به باغات اختصاص دارد و عمده محصول ۶۳۳ هکتار لیموترش  با هفت هزار و ۳۰۰تن برداشت لیموترش است.


 


وی از کیفیت مطلوب لیموترش شهرستان در استان و جنوب خبرداد و اظهار امیدواری کرد که با حفاظت از درختان لیموترش از سرمازدگی در این بخش پیشرفت بسزائی رخ دهد.


 


علیرضانژاد از تکمیل پروژه ۱۸ ساله باغات دیل و آرو خبرداد و تصریح کرد: بیش از ۸۵ درصد آبیاری این باغات قطره ای و از طرف جهادکشاورزی انجام شده است.


 


وی در ادامه افزود: عملکرد خوب کشت داروهای گیاهی ۲۶ هکتار سطح زیر کشت آماده را به خود اختصاص داده است و با مشارکت شرکت زردبند برای کشت پاییز و فصلی ، کشت بابونه در سوق دادن استفاده بهینه از آب تاثیرگذار است.


 


این مسئول جهادکشاورزی تاکید کرد یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان صرف زیرساختهای بخش گلخانه ای روستای خیرآباد شده است که به زودی واگذار خواهد شد.


 


علیرضانژاد از ضریب ۹٫۸ دهم درصدی‌کشت‌مکانیزاسیون‌شهرستان‌گچساران خبرداد و اظهار داشت: قدرت سیستم موتوری شهرستان ۱۸ هزار اسب بخار توان موتوری و ۲۴۷ دستگاه تراکتور در حال فعالیت دارد که به طور مداوم از طریق جهاد کشاورزی سوخت موتوری دریافت می کنند.


 


این مقام مسئول افزود: خط مکانیزاسیون فعال است و کسانی که درخواست تسهیلات در این بخش دارند به راحتی انجام می شود و ادوات کشاورزی سالانه به صورت رایگان در اختیار کشاورزان است.


 


رئیس اداره جهاد و کشاورزی گچساران در بخش تولیدات دامی از تولید ۲۵۰۰ تن گوشت قرمز ، ۹۲۳ تن تولید شیر ، گوشت سفید (مرغ) ۱۸۳۵ تن در سال ، بوقلمون ۲۵ تن در سال و تولید تخم مرغ در دو واحد مرغ تخمگذار ۱۱۳۶ تن، تولید عسل ۱۵ تن خبر داد.


 


وی خودکفایی و صادرکننده بودن شهرستان گچساران در بخش تولیدات دامی را از افتخارات این اداره برشمرد و خاطرنشان کرد از پنج میلیارد تومان تسهیلات اختصاص یافته به این بخش چهار میلیارد تومان از صندوق ملی ، جهت خرید گاو شیری پرواربندی  هزینه شده است.


 


رئیس‌جهادکشاورزی گچساران گفت: یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون‌تومان نیز برای خرید مرغ دورگ، بوقلمون، گاو شیری و زنبور عسل هزینه شده است.


 


علیرضانژاد در ادامه از یک واحد تولید ماهی خاویاری خیرآباد به ظرفیت ۳۰ تن خبرداد که قرار است به زودی به تولید ماهی برسد.


 


وی گفت: رهاسازی سه هزار قطعه ماهی کپور (گرم آبی) در پنج استخر کشاورزی شهرستان با همکاری شیلات استان صورت گرفته است

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس