تاریخ انتشار: ۲۴ اسف ۱۳۹۳

کری ابراز امیدواری کرد قدرت های بزرگ و ایران بتوانند در روزهای آینده درباره برنامه هسته ای تهران، به یک توافقنامه سیاسی دست یابند. به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت گروه پنج به اضافه یک (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه […]

کری ابراز امیدواری کرد قدرت های بزرگ و ایران بتوانند در روزهای آینده درباره برنامه هسته ای تهران، به یک توافقنامه سیاسی دست یابند.

جان کری

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت گروه پنج به اضافه یک (پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به اضافه آلمان) در مذاکرات درباره برنامه هسته ای مورد مناقشه ایران به پیشرفت هایی دست یافته اند.
گروه پنج به اضافه یک که متشکل از آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، چین ، انگلیس و آلمان است امیدوار است بتواند تا ماه ژوئیه به یک موافقتنامه جامع با ایران دست یابد. مذاکره کنندگان ایران و گروه پنج به اضافه یک در حال حاضر با ضرب الاجل پایان ماه مارس به منظور دستیابی به یک موافقتنامه چارچوب سیاسی روبرو هستند.
کری در مصاحبه با خبرنگاران در شرم الشیخ مصر افزود :«‌ ما به پیشرفت هایی دست یافته ایم اما هنوز اختلاف های مهمی وجود دارد که باید حل شود.»
وی تصریح کرد هنوز مشخص نیست آیا رئوس کلی یک موافقتنامه با ایران پیش از ۳۱ مارس به دست خواهد آمد یا خیر.
کری روز یکشنبه عازم شهر لوزان سوییس می شود تا دور جدیدی از مذاکرات را با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران برگزار کند.
این نشست جدیدترین بخش از یک تلاش دو ساله با هدف تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران است.

جزئیات توافقنامه سیاسی   
به گزارش خبرگزاری فرانسه از شرم الشیخ، در آستانه از سرگیری مذاکرات مربوط به برنامه هسته ای ایران در سوئیس، جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا، روز شنبه ابراز امیدواری کرد قدرت های بزرگ و ایران بتوانند در روزهای آینده درباره برنامه هسته ای تهران، به یک توافقنامه سیاسی دست یابند.
جان کری در مصاحبه با شبکه تلویزیون سی بی اس آمریکا از شرم الشیخ مصر که قرار است روز یکشنبه پخش شود و قسمت های کوتاهی از آن شامگاه شنبه پخش شد، اعلام کرد « امید من این است که در روزهای آینده این امر امکان پذیر شود ».
ایران و قدرت های بزرگ گروه پنج به علاوه یک شامل آمریکا، انگلیس، روسیه، فرانسه، چین و آلمان زیر نظر بخش سیاست خارجی اتحادیه اروپا مذاکره می کنند و ۳۱ مارس را به عنوان ضرب الاجلی برای رسیدن به توافقنامه درباره حل و فصل سیاسی برنامه هسته ای جنجالی ایران تعیین کرده اند.
جان کری که در شرم الشیخ مصر به سر می برد قرار است برای از سرگیری مذاکرات با محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، شامگاه یکشنبه مصر را به مقصد لوزان سوئیس ترک کند.
کری در مصاحبه با شبکه سی بی اس در پاسخ به سوالی درباره امکان تمدید مذاکرات بین المللی بعد از ۳۱ مارس گفت « ما به طور قطعی فکر می کنیم چیزی وجود ندارد که در ماه آوریل، مه یا ژوئن تغییر یابد و منجر به این شود که فکر کنید تصمیمی که نمی توانید اکنون اتخاذ کنید در آن زمان قابل اتخاذ خواهد بود.
در صورت دستیابی به راه حل سیاسی تا دو هفته دیگر، گروه پنج به علاوه یک و تهران توافق کرده اند تا ۳۰ ژوئن/ یکم ژوئیه همه جزئیات فنی این توافقنامه کلی را نهایی کنند.
این متن چند صفحه ای فصل های مهم تضمین ویژگی صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران را در بر خواهد داشت.
این توافقنامه همچنین اصل کنترل تاسیسات ایران، مدت توافقنامه و تقویم لغو تدریجی تحریمهای بین المللی علیه ایران را که اقتصاد این کشور را به شدت تحت تاثیر قرار داده است، تعیین خواهد کرد.
با این حال وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی صبح روز شنبه در شرم الشیخ درباره امکان به نتیجه رسیدن مذاکرات، با احتیاط اظهار نظر کرد.
وی با اینکه اعلام کرده بود در مذاکرات پیشرفت هایی حاصل شده است، درباره وجود «اختلافات مهمی» نیز بین گروه پنج به علاوه یک و تهران هشدار داده بود.
جان کری همچنین خاطر نشان کرده بود : هدف این مذاکرات دستیابی به هر توافقنامه ای نیست بلکه دستیابی به یک توافقنامه خوب است ». 

طرح جدید سنا علیه مذاکرات
روزنامه جروزالم پست نوشت سناتورهای آمریکایی در نظر دارند پس از ۲۴ مارس طرحی را بررسی کنند که به کنگره قدرت نظارت بر هر گونه توافق هسته ای با ایران را در آینده خواهد داد.
این روزنامه اسرائیلی امروز در پایگاه اینترنتی خود در مقاله ای به قلم مایکل ویلنر نوشت مقامات جمهوری خواه و دموکرات کمیته روابط خارجی سنا قرار است ۲۴ مارس طرحی را پیش ببرند که به کنگره قدرت نظارت بر هر گونه توافق هسته ای با ایران را در آینده بدهد.
یکی از مشاوران سنا مطلع از این اقدام روز شنبه به این روزنامه گفت:‌ «پس از ۲۴ مارس و در صورت دست نیافتن به توافق هسته ای، هیچ دلیلی برای به تعویق انداختن بیشتر پیشبرد این طرح وجود ندارد.»
شماری از مشاوران سنا گفتند با وجود اختلاف در مورد تاریخ دقیق ضرب الاجلی که قدرت های جهانی می توانند به چارجوب توافق با ایران بر سر برنامه هسته ای این کشور برسند، این کمیته در نظر دارد در ۲۴ مارس بررسی توافق هسته ای ایران را بدون تاخیر آغاز کند.
ده سناتور دموکرات موافقت کردند به همکاران جمهوری خواه خود در حمایت از این طرح در ۲۴ مارس بپیوندند این در حالی است که دیپلمات ها در لوزان سوئیس تلاش می کنند تا ضرب الاجل ۳۱ مارس به نتیجه برسند.
سناتورها ۲۴ مارس را ضرب الاجل مذاکرات می دانند زیرا جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در ۲۴ نوامبر گفت چارچوب توافق باید ظرف مدت چهار ماه تعیین شود. اما مذاکره کنندگان سه ماه قبل از سی ژوئن را که ضرب الاجل توافق جامع است محاسبه می کنند و در نتیجه ۳۱ مارس را ضرب الاجل تعیین چارچوب توافق می دانند.
این مشاور سنا گفت قانون ایران عاری از سلاح هسته ای ۲۰۱۵ که تحریم های جدیدی را بر ضد ایران در صورت شکست مذاکرات اعمال خواهد کرد نیز در ۲۴ مارس بار دیگر بررسی خواهد شد مگر آن که تا آن تاریخ توافقی حاصل شود.
به گفته سناتور رابرت منندز و مارک کرک تهیه کنندگان این طرح، هدف آن تقویت موضع واشنگتن در مذاکرات است. در صورتی که اوباما معتقد است تصویب آن تاثیر معکوس خواهد داشت.
طرح دوم که با حمایت هر دو حزب ارائه شده است به کنگره قدرت مداخله در هر توافقنامه ای را در آینده خواهد داد. چنین اختیاری به شدت در اجرای این قرارداد تاثیر منفی خواهد داشت.
باراک اوباما تهدید کرده است هر دو طرح را وتو خواهد کرد.

کاخ سفید: طرح سناتورها را وتو می کنیم
کاخ سفید شنبه شب در نامه ای در تلاش برای اعمال کنترل بر مباحثات سیاسی داخلی درباره مذاکرات حساس پیرامون برنامه هسته ای ایران به سناتورهای این کشور درباره پیشبرد طرحی که توانمندی رئیس جمهور را برای تاثیرگذاری و تصویب توافق نهایی با ایران تضعیف می کند، هشدار داد.
دنیس مک دانو رئیس دفتر کاخ سفید در نامه ای به باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا ، این طرح را به وتو تهدید کرد و گفت کنگره امکان بازبینی و تاثیرگذاری بر نتیجه نهایی این مذاکرات را خواهد داشت.
هافینگتون پست در این خصوص گزارش داد: کاخ سفید روز گذشته با ارسال نامه هشدار آمیز جدیدی به سنای آمریکا از اعضای آن خواست تا دخالتی در روند مذاکرات هسته ای با ایران نداشته باشند و اجازه دهند گروه مذاکره کننده دولت آمریکا به کار خود ادامه دهد.
به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه هافینگتون پست، مقامات کاخ سفید در تلاش برای مهار بحث و جدل های سیاسی داخلی پیرامون مذاکرات حساس هسته ای با ایران ، شب گذشته نامه هشدار آمیز جدیدی خطاب به اعضای سنای آمریکا به نگارش درآورد و از آنها خواست از بیان قوانینی که باعث خارج شدن از مسیر مذاکرات هسته ای با ایران و زیر سوال رفتن قدرت و توانایی رئیس جمهور آمریکا برای رسیدن به توافق نهایی هسته ای با ایران می شود خودداری کنند. این نامه از سوی دنیس مک دونا رئیس دفتر کاخ سفید خطاب به باب کروکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نوشته شده و در آن مجددا حق وتوی رئیس جمهور آمریکا درباره هر گونه لایحه سنای آمریکا در مورد توافقنامه هسته ای با ایران یادآوری شده است. دنیس مک دونا رئیس دفتر کاخ سفید معتقد است که هر گونه لایحه تنظیمی درباره گفتگوها و برنامه هسته ای ایران تاثیر منفی عمیقی در جریان مذاکرات خواهد گذاشت و باعث خواهد شد تا تندروها در ایران واکنش نشان دهند، پاسخ های تند از مجلس ایران در مخالفت بیرون آید ، بین مواضع دولت آمریکا و متحدانش در مذاکرات هسته ای ایران تناقض و اختلاف به وجود آید و توانایی دولت آمریکا برای به ثمر رساندن گفتگوهای هسته ای با ایران و کسب توافقنامه نهایی زیر سوال رود. برخی از تحلیلگران سیاسی بر این اعتقادند که بعید به نظر می رسد سایر کشورهای جهان با افزایش تحریم ها علیه ایران به موازات گفتگوهای هسته ای موافقت کنند ضمن آنکه اصرار جمهوریخواهان سنای آمریکا برای اعمال تحریم های بیشتر علیه ایران ممکن است تحریم های چندگانه موجود علیه رژیم ایران را به خطر بیندازد. تحلیلگران سیاسی معتقدند ارسال نامه هشدار دهنده سه صفحه ای کاخ سفید به سنای آمریکا در شب گذشته آنهم چند روز مانده به بیست و چهارم مارس – ضرب الاجل تعیین شده برای رسیدن به یک چارچوب سیاسی درباره توافقنامه نهایی- بیانگر افزایش تنش میان کاخ سفید و سنای آمریکاست. مقامات دولت آمریکا معتقدند که لایحه سنای آمریکا درباره کنگره که به آن این حق و اختیار داده شده است تا درباره توافقنامه هسته ای نهایی با ایران رای بدهد یا مخالفت کند باعث فلج شدن توانایی گروه مذاکره کننده آمریکایی در مذاکرات هسته ای با ایران خواهد شد ضمن آنکه متحدان آمریکا در مذاکرات هسته ای توانایی دولت آمریکا را زیر سوال خواهند برد.

تبلیغات تلویزیونی جمهوریخواهان علیه توافق هسته ای   
جمهوری خواهان در تلاشهای خود بر ضد باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در خصوص هرگونه توافق احتمالی با ایران به تبلیغات تلویزیونی متوسل شده اند.
به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره ، با نزدیک شدن به پایان مهلت مشخص شده برای مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران ، بحث و جدلها در واشنگتن بین رئیس جمهور دموکرات و مخالفان جمهوری خواه درخصوص ثمربخش بودن این مذاکرات تشدید شده است.
این اختلافها به تبلیغات تلویزیونی نیز کشیده است تا افکار عمومی آمریکا را بر ضد هرگونه توافق احتمالی با تهران آماده کند.
محمد العلمی خبرنگار این شبکه از واشنگتن گزارش داد : مخالفان توافق احتمالی با ایران به شبیه سازی تبلیغات سیاسی زمان اوج جنگ سرد متوسل شده اند ، زمانی که نامزدها در ترساندن رای دهندگان از اتحاد جماهیر شوروی سابق مبالغه می کردند.
اما این بار ، بر اساس این تبلیغات ، حاکمان تهران با سلاح هسته ای خود به تروریست تبدیل شده اند.
مخالفان توافق احتمالی به همه تابوهای گذشته از دعوت کنگره از نخست وزیر یک دولت خارجی برای انتقاد از رئیس جمهور آمریکا در خانه خود گرفته تا ارسال نامه به یک دولت خارجی توسط یک نماینده مخالف درحالی که مذاکراتی حساس جریان دارد ، متوسل شده اند.
لیندسی گراهام سناتور جمهوری خواه مجلس سنای آمریکا گفت :« ما با ایرانی مذاکره می کنیم که بر چهار پایتخت عربی سیطره یافته و همچنان بزرگترین حامی تروریسم است و از بین بردن اسرائیل را می خواهد. آنچه مرا ناراحت می کند این است که رئیس جمهور به وجود میانه روها در ایران معتقد است ، این بیش از یک توهم است ، این مسئله ای خطرناک به شمار می رود.»
اما منابع رسانه ای و در بین آنها نیویورک تایمز از وجود حامی مالی سخاوتمندی که از این تبلیغات حمایت می کند سخن خواهند گفت که او شلدون آدلسون است که هم از جمهوری خواهان و هم از تبلیغات نخست وزیر اسرائیل حمایت مالی می کند و به نظر می رسد می خواهد با بخششهای مالی ، مواضع راستگرای افراطی خود را تقویت کند.
جی دی گوردون سخنگوی سابق پنتاگون گفت :« متاسفانه سیاست با پول همراه شده و بلکه پول به چیزی تبدیل شده است که با سیاست در واشنگتن مقابله می کند. ما دموکراسی داریم اما پول بزرگترین عامل تاثیر گذار در اقدام سیاسی به شمار می آید.»
به نظر می رسد تشدید روابط بین کاخ سفید و کنگره تاحدودی در پیچیده کردن اوضاع تاثیر داشته است اما ملاحظات انتخاباتی و سیاسی بالاتر از ملاحظات امنیتی و راهبردی از مهمترین عوامل بحران کنونی به شمار می رود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس