تاریخ انتشار: ۲۵ اسف ۱۳۹۳

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نشست بین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش – که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود – به روز دوشنبه ۱۶ مارس موکول شد . انتظار می رود وزیر امور خارجه آمریکا در ساعت هشت صبح به وقت محلی در […]

ظریف

به گزارش گذارنیوز به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، نشست بین جان کری وزیر امور خارجه آمریکا و محمد جواد ظریف همتای ایرانی اش – که قرار بود روز یکشنبه برگزار شود – به روز دوشنبه ۱۶ مارس موکول شد . انتظار می رود وزیر امور خارجه آمریکا در ساعت هشت صبح به وقت محلی در روز دوشنبه با همتای ایرانی خود دیدار کند . این تازه ترین دیدار کری و ظریف طی تلاش دو ساله برای ابراز اطمینان از این موضوع محسوب می شود که ماهیت برنامه هسته ای ایران صلح آمیز است.
روز شنبه کری اعلام کرد گروه پنج بعلاوه یک به برخی پیشرفت ها در مذاکرات بر سر برنامه هسته ای ایران رسیده اند.
گروه پنج بعلاوه یک – متشکل از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، آلمان و انگلیس – در هفته نخست ماه مارس در شهر مونترو سوئیس دور دیگری از مذاکرات را با تهران به پایان بردند.
ایران و گروه پنج بعلاوه یک باید تا روز ۲۴ ماه مارس بر سر چارچوب توافق نامه نهایی توافق کنند . با وجود برخی پیشرفت ها که طی هفته های گذشته حاصل شده است ، اوباما تحریم ها علیه ایران را یک سال دیگر تمدید کرد.

دیدار موگرینی با ظریف
فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دوشنبه شانزده مارس در چارچوب مذاکرات هسته ای فعلی با ایران ، در بروکسل میزبان وزیران امور خارجه آلمان ، فرانسه ، انگلیس و ایران خواهد بود.
پایگاه اینترنتی اتحادیه اروپا اعلام کرد موگرینی پیش از این دیدار ، در ساعت هفده و پانزده دقیقه به وقت محلی سوئیس با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار می کند.
در پایان این دیدار ، بیانیه ای مکتوب منتشر می شود.
موگرینی همچنین حدود ساعت شانزده و سی دقیقه در زمان کنفرانسی مطبوعاتی صحبت می کند.

مذاکرات پرونده هسته ای ایران وارد مرحله حساسی شده است  
شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد:مذاکرات پرونده هسته ای ایران در لوزان سوئیس وارد مرحله حساسی شده است.
به گزارش این شبکه،دور جدیدی از مذاکرات هسته ای ایران در شهر لوزان سوئیس آغاز شده است. اهمیت این دور از مذاکرات در این است که در چارچوب مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق قبل از پایان یافتن ماه مارس کنونی قرار دارد. محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز اعلام کرد امکان رسیدن به توافق درباره برنامه هسته ای ایران وجود دارد و جان کری همتای آمریکایی نیز از پیشرفت در این مذاکرات خبر داد.
عیسی طیبی خبرنگار این شبکه در لوزان سوئیس در گزارشی در این زمینه افزود: هر یک از خوش بینان و بدبینان به روند مذاکرات هسته ای ایران بر این باورند که این دور از مذاکرات در لوزان سوئیس به مانند مذاکرات سابق نیست چرا که این مذاکرات قبل از پایان یافتن مهلت نهایی برای رسیدن به توافق سیاسی برگزار می شود. ایرانی ها پیش از این مذاکرات اعلام کردند باید هر توافقی به تایید شورای امنیت برسد تا برای همه طرف ها الزام آور باشد. عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران اعلام کرد بیشتر اختلافات حل و فصل شده است. قرار است مذاکرات در لوزان تا روز جمعه و در آستانه سال جدید ایران ادامه داشته باشد. اشاره ایرانی ها به موفقیت این مذاکرات برای تقویت قدرت داخلی و خارجی این کشور است. مقامات آمریکایی موفقیت احتمالی مذاکرات در لوزان را دستاوردی بزرگ برای سیاست خارجی باراک اوباما می دانند. مقامات آمریکایی بر این باورند مذاکرات در لوزان باعث تقویت موضع گروه پنج به علاوه یک می شود به ویژه آنکه پیشرفت هایی در مذاکرات مونترو رخ داده است. قطع نظر از تلاش های آمریکا برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران، اقدامات برخی از اعضای مجلس سنای آمریکا مشکلی دیگر برای مذاکره کنندگان این کشور در مذاکرات هسته ای با ایران است.
وزیر خارجه ایران گفت: تا زمانی که درباره همه بندها توافق حاصل نشود نمی توان به توافق نهایی رسید و به این دلیل ما هیچ توافق ناقص و مبهم را نمی پذیریم و این مسئله شرط اساسی ما در این مذاکرات است.
هانس اسفوبودا رئیس مرکز مطالعات صلح اروپا گفت: مهلت تعیین شده برای رسیدن به توافق تا پایان ماه کنونی است و نمی توان گفت مذاکرات در لوزان به توافق خواهد انجامید. امیدوارم در صورتی که توافقی حاصل نشود، جایگزین های مذاکراتی دیگری نیز وجود داشته باشد.
جان کری گفت: ما در این ماه به این نتیجه می رسیم که آیا می توانیم به توافق برسیم یا خیر.
خبرنگار این شبکه افزود: توافق ژنو در بیست و چهارم نوامبر سال ۲۰۱۳ امضا شد و تا این لحظه چهارده دور از این مذاکرات برگزار شده و پیشرفت هایی در آن حاصل شده است. مسئله قطعی در مذاکرات این بوده که این مذاکرات وارد مرحله پایانی برای امضای توافق سیاسی تا پایان ماه کنونی شده است.

مسائل سیاسی مانع اصلی در گفتگوهای هسته ای هستند
اسوشیتدپرس از واشنگتن گزارش داد:جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، که برای از سرگیری مذاکرات درباره برنامه هسته ای ایران بار دیگر به سوئیس سفر کرده است روز یکشنبه گفت اغلب اختلاف هایی که تا کنون از شکل گیری یک توافق هسته ای ممانعت کرده اند بیش از آن که اختلافات فنی باشند، اختلافات سیاسی هستند.
وزیر امور خارجه امریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس. گفت: «بخش زیادی از اختلافات کنونی به تصمیم های سیاسی ارتباط دارند که باید اتخاذ شوند تا برای جهانیان ثابت شود که یک برنامه صلح آمیز است.»
وزیر امور خارجه امریکا گفت: «ایران تا کنون به تمام بخش های توافقی که ما در یک سال پیش با هم داشتیم پایبند بوده است.» وی گفت در این مرحله هنوز معلوم نیست که آیا نامه اخیر ۴۷ سناتور جمهوری خواه امریکایی گفتگوهای هسته ای را به مخاطره انداخته است یا خیر. با این حال، وی گفت تصریح می کند که کنگره حق ندارد یک توافق اجرایی با کشورهای دیگر را تغییر دهد.
از سوی دیگر، میچ مک کانل، رهبر اکثریت سنا، از نامه ۴۷ سناتور جمهوری خواه حمایت کرد. وی تصریح کرد منتقدان این نامه باید به خاطر داشته باشند که در گذشته نیز موارد مشابهی در کنگره روی داده است که از جمله آنها می توان به تلاش نمایندگان دموکرات کنگره امریکا برای مقابله با اولویت های سیاست خارجی رونالد ریگان، رئیس جمهور اسبق امریکا، اشاره کرد.
رونالد ریگان از حزب جمهوری خواه امریکا بود.
میچ مک کانل گفت: «مهمترین نکته ای که به گمان من همگان باید در این مقطع درک کنند این است که رئیس جمهور به سوی انعقاد توافقی حرکت می کند که از نظر ما یک توافق بد است.»
وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی.ان.ان. گفت: «روشن است که رئیس جمهور به هیچ وجه نمی خواهد که کنگره در این مسئله دخیل شود و این مسئله برای ما نگران کننده است.»
برخی از سناتورهای جمهوری خواه که در انتخابات میان دوره ای سال آینده کنگره امریکا حضور خواهند داشت به علت امضای نامه اخیر در حوزه های انتخاباتی خود مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند.
سناتور جمهوری خواه تام کاتن که این نامه را تدوین کرده است روز یکشنبه گفت از اقدام خود متاسف نیست.
وی در گفتگو با شبکه تلویزیونی سی.بی.اس. گفت: «این حقیقت که باراک اوباما این نامه را ابزاری برای گرفتن دست بالا در میز مذاکره نمی بیند نشان دهنده آن است که وی برای دستیابی به مناسب ترین توافق تلاش نمی کند.»
اظهارات جان کری درباره مذاکرات هسته ای با ایران یک روز بعد از آن منتشر شد که دنیس مک دونو، رئیس کارکنان کاخ سفید، نامه ای برای باب کراکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا، ارسال کرد و بار دیگر به کنگره هشدار داد در روند مذاکرات دخالت نکند. کراکر در نامه جداگانه ای از دخیل نشدن کنگره در روند (مذاکرات هسته ای) ابراز نگرانی کرده بود.
مک دونو در نامه خود به کراکر نوشت: «درخواستی که دولت از کنگره دارد یک درخواست بسیار ساده است: اجازه بدهید پیش از آن که کنگره به سراغ مصوبه (در خصوص ایران) برود، ما مذاکرات را کامل کنیم.» وی افزود انتظار می رود در صورت حصول توافق نهایی تا پایان ماه ژوئن، بحث های شدیدی در کنگره در بگیرد.
مک دونو در این نامه بار دیگر تهدیدات اوباما مبنی بر وتوی مصوبه احتمالی کنگره (درباره مسئله هسته ای ایران) را تکرار کرد.
سناتور کراکر و دیگر همکاران وی در هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه اصرار دارند که کنگره اجازه یابد درباره هر گونه توافقی با ایران اظهارنظر کرده و رای دهد.
کراکر در بیانیه ای که اواخر وقت شنبه منتشر کرد بار دیگر بر مواضع پیشین خود تاکید کرد و نوشت: «کنگره در این مسئله نقش مهمی ایفا کرده است و به گمان من، بسیار مهم است که دستگاه قانونگذاری امریکا پیش از هر گونه توافق نهایی به شکل مناسب اعمال نظر کند.»
در هفته های اخیر، تنش بین کاخ سفید و کنگره در خصوص ایران تشدید شده است.

کنگره در مذاکرات هسته ای دخالت نکند
وزیر امور خارجه ی آمریکا خواستار مداخله نکردن کنگره در حوزه ی اختیارات دولت آمریکا برای مذاکره با ایران شد.
باب شیفر مجری شبکه ی تلویزیونی سی بی اس نیوز آمریکا در آغاز برنامه ی « رو در روی ملت » گفت:جان کری قبل از ترک مصر و عزیمت به ژنو سوئیس با مارگارت برنن مصاحبه کرد.
در این مصاحبه از جان کری پرسیده شد که آیا نامه ی تام کاتن باعث شد که گفتگوها به خطر بیافتد؟
جان کری در پاسخ گفت:هنوز نمی دانم، وقتی که من یک شنبه شب برای نخستین بار(پس از ارسال نامه) با ظریف وزیر امور خارجه ی ایران دیدار خواهم کرد درک بهتری از این موضوع خواهم داشت که ما در کجا قرار داریم؟ اما چیزی که من می دانم این است که این نامه کاملا حساب شده بود و مستقیما هدف مداخله در این مذاکرات را دنبال می کرد. این نامه به طور خاص و به صورت مستقیم با رهبر یک کشور دیگر ارتباط برقرار می کند و می گوید با این افراد مذاکره نکنید چون ما تغییر خواهیم داد. این اقدام نه تنها مغایر با قانون اساسی در خصوص حقوق قوه ی مجریه برای مذاکره است بلکه اقدامی نادرست است چون آنها نمی توانند یک توافقنامه ی اجرایی را تغییر دهند. این نامه اطلاعات نادرست دارد و مستقیما هدف مداخله کردن را دارد. این نامه اساسا می گوید با آنها مذاکره نکنید بلکه با پانصد و سی و پنج عضو کنگره مذاکره کنید. این امر بی سابقه است.
مجری گفت: اما این شما هستید که در پای میز مذاکره می نشینید.
جان کری گفت: من می دانم ، اما این کار آنها بی سابقه بود. من هرگز چنین چیزی را مشاهده نکردم. من نمی دانم که دقیقا چه تعداد افراد روی این مسئله تمرکز کردند اما می دانم که تاثیر و نیت نویسنده ی این نامه اساسا این بود که این توافق را انجام ندهید. در واقع این حرف درحالی گفته شد توافقی وجود ندارد. مثل این می ماند که قبل از آزمون به افراد نمره داد یعنی حتی قبل از آنکه آزمون تهیه شود نمره داده شده است نه اینکه آزمون برگزار شده باشد. این اقدام اشتباه و بی سابقه است. امیدوارم که این نامه کار را سخت نکرده باشد.
مسئله ی دیگر این است که در اینجا فقط آمریکا نیست که مذاکره می کند بلکه چین، روسیه، آلمان، فرانسه و انگلیس مذاکره می کنند.
مجری پرسید: شما چگونه فضا را تغییر خواهید داد؟آیا از بابت این نامه عذرخواهی خواهید کرد؟
جان کری گفت: من به عنوان کسی که در سنا بوده ام برای یک اقدام مغایر با قانون اساسی عذرخواهی نمی کنم. این کار درست نیست. من خیلی روشن توضیح خواهم داد که کنگره حق ندارد یک توافقنامه ی اجرایی را تغییر دهد. شاید یک رئیس جمهور دیگر در آمریکا دیدگاه دیگری داشته باشد اما اگر ما کار خود را دست انجام دهیم همه ی این کشورها منافع دارند و می خواهند اطمینان حاصل کنند که این برنامه یک برنامه ی صلح آمیز و اثبات شده است. اگر ما اجازه دهیم که خللی دراین برنامه باشد و اجازه ی اثبات صلح آمیز بودن آن را ندهد ، آنگاه ترک مسئولیت محسوب خواهد شد.
اول از همه باید دید که این توافق چیست؟ به نظر من همه کسانی که می خواهند قضاوت کنند باید همین کار را بکنند و بررسی کنند که آیا می توان این توافقنامه را امضا کرد.
مجری سی بی اس نیوز گفت:شما گفتید که این توافقنامه یک توافقنامه ی بین المللی است و فقط به آمریکا و ایران مربوط نمی شود.
سناتور باب کورکر رئیس کمیته ی روابط خارجی سنا گفت تصمیم به دور زدن کنگره و به جای آن مراجعه به سازمان ملل متحد و رای دادن سازمان ملل متحد درباره ی توافقنامه ، توهینی مستقیم به مردم آمریکا است.
جان کری در واکنش گفت:من با تمام احترامی که قائل هستم با این قضاوت مخالفم. من با وی دراین باره صحبت کردم و به صراحت بیان کردم که ما تا حدی تحت نظارت سازمان ملل متحد مذاکره می کنیم، پس همانطور که کنگره باید رای بدهد تا تحریم ها را بردارد و حق رای دارد، سازمان ملل متحد هم باید در مقطعی از زمان برخی تحریم ها را بردارد.
مجری گفت:این چیزی که شما می گوئید درباره ی تحریم ها است اما آیا به نظر شما کنگره در صدور مجوز توافقنامه ، نقشی برای ایفا کردن دارد؟
جان کری در پاسخ گفت: کنگره نقش دارد، ما بیش از دویست و پنج جلسه ی ارائه ی گزارش ، تماس تلفنی و بحث و گفتگو با کنگره داشتیم. یکصد و نوزده مورد از این تماس ها و گفتگوها از ماه ژانویه ی امسال به بعد صورت گرفته است. ما بحث و گفتگوهای کاملی با کنگره داشته ایم .
ما با همپیمانان خود در منطقه در بحث کامل بوده ایم . تیم های ما به اسرائیل رفته اند و با اسرائیلی ها در واشنگتن یا در مکان های دیگر دیدار کردند تا به صورت مرتب به آنها درباره ی این روند گزارش بدهند. ما براساس قانونی عمل می کنیم که همه آن را درک می کنند، هیچ چیزی مورد توافق قرار نمی گیرد مگر اینکه روی همه چیز توافق حاصل شود.
پس ما باید مذاکرات را به اتمام برسانیم ، ما حق انجام دادن چنین کاری را داریم و می دانیم که باید این توافقنامه را تقدیم دنیا کنیم تا دنیا قضاوت کند. ما باید بتوانیم طوری اقدام کنیم تا هیچ کس با نقض قانون اساسی و سنتی که بیش از دویست سال قدمت دارد، نتواند برای ما مانع ایجاد کند و در کار ما مداخله کند .
مجری گفت:رئیس جمهور آمریکا خواستار آن است که توافقنامه تا پایان ماه مارس بدست آید. اگر شما نتوانید این جدول زمان را تحقق بخشید چه اتفاقی رخ خواهد داد؟
جان کری در پاسخ گفت: ما تلاش می کنیم تا پایان ماه مارس به توافق برسیم.

اراده‌ای واقعی برای حل مسئله هسته‌ای ایران وجود دارد
خبرنگار شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار در لوزان سوئیس گفت اراده ای واقعی برای حل مسئله هسته ای ایران وجود دارد.
آنتوان ماریوتی درباره مذاکرات هسته ای ایران گزارش داد تهران و واشنگتن در روزها و حتی ساعت های اخیر نیز تاکید کرده اند مذاکرات باردیگر تمدید نمی شود. پس از بیش از ده سال بحران، اکنون آخرین فرصت برای پایان دادن به این مشکل فرارسیده است. جان کری و محمد جواد ظریف، وزرای امور خارجه آمریکا و ایران اکنون در سوئیس حضور دارند. مذاکرات بسیار فشرده ای در این هفته صورت می گیرد. وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه به دعوت فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اروپا به بروکسل می رود. او به غیر از موگرینی، با وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و انگلیس نیز دیدار می کند. سپس همه مذاکره کنندگان و مدیران سیاسی برای یک هفته مذاکره به لوزان بازخواهند گشت.
این خبرنگار در بخش دیگری از گزارش خود تصریح کرد همچنان احساس می شود اراده ای واقعی برای رسیدن به توافق به خصوص نزد واشنگتن وجود دارد. اما همه کشورهای درگیر در این موضوع ماه هاست می گویند همچنان موانعی وجود دارد و تا زمانی که همه این موانع برداشته نشود و جزئی ترین مسائل حل نگردد، توافقی صورت نمی گیرد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس