تاریخ انتشار: ۱۳ بهم ۱۳۹۴

از فصل ۲۰۰۹-۲۰۱۰ تا به امروز همواره رقابت اصلی برای تصاحب کفش طلای اروپا(بهترین گلزن اروپا) بین رونالدو و مسی بوده و تنها فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۴ بود که لوئیس سوارز توانست همراه با رونالدو این عنوان را یا زدن ۳۱ گل کسب کند.

به گزارش “گذارنیوز”  اما نگاهی به جدول رده بندی گلزنان لیگ های معتبر اروپایی نشان می دهد که شرایط در فصل جاری تا چه اندازه متفاوت است. در ایتالیا گونزالو هیگواین در بهترین دوران فوتبالش قرار دارد و با زدن ۲۲ گل بی رقیب پیش می رود و فعلا شانس اول کفش طلاست، در پرتغال خوناس برزیلی با ۳۱ سال سن موفق به زدن ۲۱ گل تا بدینجای فصل شده و در آلمان نیز اوبامیانگ گابنی از دورتموند ۲۰ گله است.

پس از این سه، رونالدو، زلاتان، لوئیس سوارز و لواندوفسکی با ۱۹ گل زده قرار دارند. رونالدو که با ۴ بار تصاحب کفش طلا رکورددار است، در فصل جاری کمتر از ۵ فصل گذشته گلزنی کرده و تنها در اولین سال حضورش در رئال بود که در چنین مقطعی کمتر از ۱۹ گل به ثمر رسانده بود(۱۱گل).

فوق ستاره پرتغالی که امسال خود را در محاصره مهاجمان بزرگ دیگری غیر از مسی می بیند، کاری دشوارتر از همیشه برای رسیدن به رکورد ۵ کفش طلا در پیش دارد؛ ضمن اینکه نباید بنزمای ۱۸ گله و نیمار ۱۶ گله را نیز نادیده بگیریم.

اما مسی که به دلیل مصدومیت ۵ بازی بارسا در لالیگا را از دست داده نیز ۱۲ گله است. روند خوب او از ابتدای سال ۲۰۱۶ نشان می دهد که نادیده گرفتن شانس او برای تصاحب کفش طلا نیز نمی تواند منطقی باشد.

در لیگ های معتبر و درجه اول اروپایی هر گل ضریب ۲ دارد اما در لیگ های درجه ۲ مثل اوکراین، یونان و ترکیه، هر گل ضریب ۱٫۵ دارد. بطور مثال الکس تکسیرا از شاختار ۲۲ گله است اما در مقایسه با هیگواین امتیاز پایین تری دارد.

درآلمان از فصل ۷۱-۷۲ که گرد مولر توانسته بود ۴۰ گل به ثمر برساند، دیگر کسی موفق به رسیدن به این رکورد نشده است. در پرتغال نیز فرناندو گومز در فصل ۸۴-۸۵ موفق شده بود ۳۹ گل به ثمر برساند و از این حیث رکورددار است و در ایتالیا نیز نوردال در فصل ۵۰-۵۱ موفق به ثبت رکورد ۳۵ گل زده شده بود.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس