تاریخ انتشار: ۲۸ اسف ۱۳۹۴

وزارت دفاع کره جنوبی اعلام کرد که کره شمالی بامداد جمعه ۱۸ مارس یک موشک بالستیک را از سواحل شرقی این کشور به سمت دریا شلیک کرده است.

به گزارش “گذارنیوز”  موشکی که امروز این کشور پرتاب کرد، برد بیشتری از موشک های قبلی دارد و ظاهرا در سواحل غربی کره شمالی فرود آمده است. موشک جدید پرتاب شده کره شمالی نیز مانند موشک های قبلی این کشور که بردی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلومتر داشتند به سمت دریای شرقی پرتاب شده است.
ظاهرا این بار موشک از مدل «رودونگ» بوده و طبق اعلام ستاد کل ارتش کره ساعت ۵ و ۵۵ دقیقه بامداد امروز از منطقه غربی «سوکچون» پرتاب شده است.
گزارش خبرگزاری یونهاپ از کره نیز حاکی است که کره شمالی ظاهرا برای پرتاب موشک بالستیک مذکور از یک موشک انداز سیار استفاده کرده است.
آخرین باری که کره شمالی یک فروند موشک میان برد «رودونگ» پرتاب کرد، دقیقا دو سال پیش در چنین زمانی بود. کره جنوبی می گوید که این موشک را در ابتدای زمان پرتاب ردیابی کرده اما وقتی به ارتفاع ۱۷ کیلومتری رسیده از رادار ناپدید شده و ردی از آن بدست نیامده است.
بیانیه ستاد کل ارتش این کشور یادآور می شود، شاید موشکی که ردیابی شده و سپس از صفحه رادار محو شده موشک دوم بوده که در آسمان منفجر شده است.
برد نهایی موشک رودونگ ۱۳۰۰ کیلومتر است که تمام خاک کره جنوبی و بخش هایی از ژاپن را به آسانی هدف قرار می دهد.زموشک های بالستیک قادر به حمل کلاهک هایی است که حاوی مواد انفجاری بسیار قوی و یا مواد شیمیایی است.
ارتش کره هشدار داده است که کره شمالی ظاهرا قصد انجام چنین پرتاب هایی دارد و تمایلی به کاستن از تنش ها در شبه جزیره کره نشان نمی دهد.
 از سوی دیگر بلافاصله پس از آزمایش موشکی کره وزیر امور خارجه آمریکا، از کره شمالی خواست از اقداماتی که ممکن است تنش ها را در شبه جزیره کره افزایش دهد، اجتناب کند.
 کری در بیانیه ای اعلام کرد: « ما بار دیگر از کره شمالی می خواهیم از اقداماتی که تنش ها را در منطقه هر چه بیشتر افزایش می دهد، اجتناب کند و در عوض بر برداشتن گام هایی ملموس به منظور عمل کردن به الزامات و تعهدات بین المللی خود تمرکز کند.»
وی افزود: «آمریکا به دقت اوضاع در شبه جزیره کره را زیر نظر دارد. آمریکا به تعهدات خود در قبال دفاع از متحدانش، از جمله کره جنوبی و ژاپن، به شدت پایبند است .ما به هماهنگی نزدیک با متحدان و شرکایمان در منطقه ادامه خواهیم داد.»
این آزمایش موشکی در حالی انجام شده است که کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی روز سه شنبه وعده داد پیونگ یانگ به زودی آزمایش موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای انجام دهد.
جامع بین المللی پیشتر به آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی در ماه‌های ژانویه و فوریه سال جاری با قطعنامه تحریمی پاسخ داده بود اما سرپیچی کره شمالی از خواست جامعه بین المللی برای اجرای تعهدات بین المللی پیونگ یانگ باعث شده است تا تحریم‌های بیشتری علیه کره شمالی اعمال شود.
روز گذشته نیز باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا تحریم های تازه ای در ارتباط با آزمایش اتمی و پرتاب موشکی “غیرقانونی” کره شمالی علیه آن کشور وضع کرد.
حکم ریاست جمهوری او دارایی های کره شمالی را در آمریکا مسدود و صادرات به کره شمالی و سرمایه گذاری در این کشور را ممنوع می کند.
آن دستور همچنین اختیارات دولت را برای تحریم افراد، از جمله غیرآمریکایی هایی که به هر شکل با کره شمالی معامله می کنند، به شدت گسترش می دهد.
در خلال این تنش ها، کره شمالی یک دانشجوی آمریکایی را به اتهام “جرایم جدی” ضددولتی به ۱۵ سال حبس محکوم کرد. او به خاطر تلاش برای دزدیدن یک تابلو تبلیغات دولتی از هتلی در ماه ژانویه بازداشت شد.
همزمان کره جنوبی و آمریکا درحال برگزاری بزرگترین تمرین های نظامی سالانه خود در ماه جاری هستند، اقدامی که اغلب باعث تنش می شود.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس