تاریخ انتشار: ۲۶ خرد ۱۳۹۵

– معاون اداری و ‌مالی اداره کل انتقال خون استان کرمان گفت: یکی از فرآورده های مهم خونی، کرایو است که میزان مصرفی کل استان کرمان در پایگاه انتقال خون رفسنجان تولید می شود.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا محمود حدادیان روز سه شنبه در آیین گرامیداشت روز جهانی اهدای خون در محل مرکز انتقال خون رفسنجان اظهار کرد: چهار نوع فرآورده از خون های اهدایی شامل گلبول های قرمز، پلاکت، پلاسما و کرایو تولید می شود.
وی بیان کرد: کرایو یکی از فرآورده های خونی است که استفاده محدودتری نسبت به پلاسمای تازه منجمد دارد.
وی گفت: خون‌های اهدایی کمک زیادی به بیماران می‌کند و در حالی که دست و پای مصنوعی ساخته شده اما خون مصنوعی هنوز تولید نشده است.
امام جمعه رفسنجان هم گفت: اهداکنندگان خون کار خداپسندانه و بزرگی انجام می‌دهند.
حجت الاسلام عباس رمضانی پور اظهار کرد: اگر حضور اهداکنندگان خون نبود مشکلات زیادی در زمینه کمبود فرآورده‌های خونی وجود داشت.
رئیس پایگاه انتقال خون رفسنجان هم گفت: سال گذشته به واسطه اهدای خون در شهرستان رفسنجان بیماران زیادی نجات پیدا کردند.
مهدی محمدحسینی افزود: با تمام پیشرفتی که علم در زمینه‌های مختلف داشته اما جایگزین خون و تولید خون مصنوعی تاکنون صورت نگرفته و اگر اهداکنندگان خون نبودند مشکلات زیادی برای بیماران به وجود می‌آمد.
وی گفت: سال گذشته تعداد ۱۳ هزار و ۷۲۶ نفر به مرکز انتقال خون رفسنجان مراجعه کردند که از این تعداد ۱۱ هزار و ۲۵۲ واحد خون اخذ شد.
محمدحسینی ادامه داد: از این تعداد ۹۶٫۴ درصد مرد و ۳٫۶ درصد زن بودند که میزان مشارکت بانوان در رفسنجان نسبت به کشور کم است و باید فرهنگ سازی شود با توجه به سلامت بالای خون بانوان میزان مشارکت آن‌ها بیشتر شود.
وی گفت: رفسنجان در سطح استان از شهرستان‌های برتر در زمینه اهدای خون است و ۶۱ درصد اهدای مستمر در این شهرستان است در حالی که در کشور ۵۲ درصد و در استان ۵۷ درصد است.
محمد حسینی خاطرنشان کرد: در شهرستان رفسنجان به ازای هر ۱۰۰ نفر ۳٫۷ نفر خون اهدا می‌کنند که نسبت به میانگین کشور آمار خوبی است و در کشور از هر ۱۰۰ نفر دو نفر اهداکننده هستند.
وی ادامه داد: با توجه به آمار بالای تالاسمی در کهنوج عمده خون اهدایی به این شهرستان از رفسنجان صورت می‌گیرد و این شهرستان بهترین و باکیفیت‌ترین خون را تولید می‌کند.
وی گفت: عمده پلاسمای استان کرمان از سوی رفسنجان تأمین می‌شود که سال گذشته سه هزار و ۵۹۲ واحد پلاسمای کهنوج را تأمین کردیم.
در پایان از اهداکنندگان مستمر خون تقدیر شد.
۱۴ ژوئن به عنوان روز جهانی اهدای خون نامگذاری شده است که امسال با ۲۵ خرداد همزمان شد.
۷۴۳۳/۳۰۲۸

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس