تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۵

[ad_1] رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه گفت: بیش از ۹۰ درصد صادرات و ۸۷ درصد واردات کشور به تنگه هرمز وابسته است در حالی که استفاده از کرانه های اقیانوسی جنوب شرق کشور می تواند ظرفیت های جدیدی ایجاد کند و منزلت ژئوپلیتیکی ایران را بالا ببرد. به گزارش ایسکانیوز، امیرمحمودزاده، رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه از […]

[ad_1]

گاز

رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه گفت: بیش از ۹۰ درصد صادرات و ۸۷ درصد واردات کشور به تنگه هرمز وابسته است در حالی که استفاده از کرانه های اقیانوسی جنوب شرق کشور می تواند ظرفیت های جدیدی ایجاد کند و منزلت ژئوپلیتیکی ایران را بالا ببرد.

به گزارش ایسکانیوز، امیرمحمودزاده، رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه از برگزاری همایش ملی فرآوری پتانسیل های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه های اقیانوسی جنوب شرق ایران در روزهای ۲۷ و ۲۸ مهر در سالن وزارت کشور خبر داد.
وی دستیابی به رهیافتی نوین برای پیوند اقتصاد ملی ایران با اقتصاد جهانی را در راستای اقتصاد مقاومتی مهمترین هدف برگزاری این همایش دانست.
رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه گفت: طی چند سال اخیر بحث استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل های سواحل جنوب شرق ایران یا سواحل مکران و نیز تحقق اقتصاد مقاومتی به صورت مکرر مورد تأکید مقام معظم رهبری قرار گرفته است و اقتصاد مقاومتی زمانی محقق خواهد شد که از ظرفیت ها و توانمندی های خدادای و درون زای کشور به نحو مطلوب بهره برداری شود.
وی با اشاره به اهمیت سواحل مکران افزود: منطقه جنوب شرق و سواحل مکران می تواند اقتصاد ملی ایران را با اقتصاد و تجارت جهانی پیوند داده و با تحقق یک اقتصاد دریامحور و پویا، مزیتی راهبردی را برای کشور رقم بزند.
محمودزاده در تحلیل ظرفیت های ژئوپلیتیکی سواحل مکران تأکید کرد: همه اندیشمندان و متخصصان از جهات مختلف آگاهی دارند که سواحل جنوب شرق ایران از ظرفیت ها و امکانات خیلی زیادی به ویژه ظرفیت های ژئوپلیتیکی برای توسعه و استفاده در جهت توسعه کشور دارا است.
وی ادامه داد: این ظرفیت های ژئوپلیتیکی می تواند روند همکاری ایران با جامعه جهانی را از طریق اتصال کشور به آبهای آزاد اقیانوسی فراهم کند.
به گفته محمود زاده، یکی از تنگاهایی که توسعه ایران در حال حاضر با آن روبه روست این است که بیش از ۹۰ یا ۹۲درصد از صادرات و ۸۷درصد از واردات کشور وابسته به تنگه هرمز است و این مسئله به یک تنگنای ژئوپلیتیکی و حتی یک تهدید برای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده است و بنادری که درون خلیج فارس قرار دارند ظرفیت های لازم برای پیوند ایران به اقتصاد جهانی را ندارند.
رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه اظهار داشت: این پژوهشگاه با مشارکت قطب علمی جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس با برگزاری این همایش ملی درصدد است ضمن جریان سازی و معطوف کردن نگاه مسئولان اجرایی کشور به این منطقه، با خرد جمعی جامعه علمی و دانشگاهی، راهکارهای علمی و اجرایی را برای بهره برداری موثر از قابلیت های ژئوپلیتیکی توسعه در کرانه های اقیانوسی جنوب شرق ایران ارائه دهد.
محمودزاده با تأکید بر نقش ارتباطی ایران برای کشورهای محصور در خشکی افغانستان و آسیای مرکزی تصریح کرد: به دلیل نقش ارتباطی ایران در همه زمینه ها به ویژه نقش ساحل عمان در پروژه های ترانزیت، انتقال انرژی و کالا و خطوط ریلی می تواند منافع ملی کشور را به دریای عمان پیوند دهد و منزلت ژئوپلیتیکی ایران را بالا برد.
وی با اشاره به ظرفیت اکوتوریسم به عنوان گونه ای از صنعت توریسم خاطرنشان کرد:
منطقه جنوب شرق ایران با وجود تالاب های بین المللی، کوه های مریخی چابهار، کوه خواجو و آتش فشانی بزمان،گل افشان های بلوچستان و گونه های گیاهی و جانوری منحصر به فرد که یک ثروت ملی محسوب می شوند، از نظر اقتصادی، گردشگری، تنوع زیستی، مهار سیلاب، اشتغالزایی، ماهیگیری، شکار و تقویت آبهای زیرزمینی دارای ارزش بسیار است.
محمودزاده با تبیین موقعیت ترانزیتی بندر چابهار تصریح کرد: قرار گرفتن بندر چابهار در منطقه ژئوپلیتیکی جنوب شرق کشور، در مسیر کریدورهای ترانزیتی شمال به جنوب و در نتیجه برقراری ارتباط ترانزیتی کشورهای روسیه، اروپای شرقی، مرکزی، شمالی، آسیای مرکزی و قفقاز از یک سو و آسیای جنوبی شرقی، خاور دور اقیانوسیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس، به عنوان یک مزیت برجسته برای ایران قلمداد می شود که باید مورد بهره برداری بیشتر قرار بگیرد.
وی افزود: چابهار می تواند به عنوان پلی میان کشورهای عضو (اکو)، (آ. س .آن) و سایر کشورهای جهان برای تولید، صادرات، مبادله و ترانزیت کالا باشد. به جز ایفای این نقش، چابهار می تواند کلید توسعه شرق کشور باشد. بنابراین با فعال شدن محور ترانزیتی شرق کشور جغرافیای اقتصادی ـ تجاری و امنیتی این منطقه و مناطق اطراف به کلی دگرگون می شود و درآمدهای کلانی از فعالیت های اقتصادی مولد، عاید منطقه و کشور خواهد شد.
محمودزاده با تأکید بر اینکه کشورهای توسعه یافته عموما در کنار دریا قرار دارند و از دریا به عنوان موتور توسعه کشورشان بهره برداری کرده اند، افزود: اقتصاد دریاپایه و تجارت دریایی کلید پیشرفت و توسعه در کشورهایی است که به دریا دسترسی دارند و کشورهایی که از استراتژی بحری برخورداند امروز در زمره قدرت های بزرگ اقتصادی جهان قرار دارند.
وی افزود: جمهوری اسلامی ایران با برخورداری از ساحل طولانی در دریای مازندران، خلیج فارس و دریای عمان چاره ای ندارد که برای ایجاد اشتغال، توسعه صادرات و مشارکت در تجارت سودآور بین المللی، در برنامه ریزی اقتصادی و راهبردی برای دریا سهم بیشتری قائل شود اما متأسفانه تاکنون توجه چندانی به این ظرفیت راهبردی در کشور نشده است.
رئیس پژوهشگاه شاخص پژوه با برشماری محورهای این همایش اظهار داشت:کرانه های اقیانوسی منطقه جنوب شرق کشور و توسعه صنعتی ایران، مناطق آزاد اقتصادی، تجاری، تجارت بین الملل، شبکه های ارتباطی، گردشگری، امنیت ملی و منطقه ای و نیز توسعه قدرت دریایی ایران از جمله محورهای این همایش ملی است که توانسته دهها مقاله کاربردی و ارزشمند را از جامعه علمی کشور دریافت کند و مقرر شده برترین آنها در تاریخ ۲۷ و ۲۸ مهر در سالن غدیر وزارت کشور ارائه شود.

۴۰۲/۶۰۲

[ad_2]

منبع:ایسکانیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس