تاریخ انتشار: ۱۵ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] ایسلند صد برابر میانگین جهانی از منابع آب شیرین تجدیدپذیر بهره می‌برد. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بانک‌جهانی، در ایسلند به ازای هر نفر معادل بیش از ۲۰۰ استخر شنای المپیک آب شیرین تجدیدپذیر وجود دارد. این در حالی است که ۱٫۶ میلیون نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که با بحران کمبود […]

[ad_1]


ایسلند صد برابر میانگین جهانی از منابع آب شیرین تجدیدپذیر بهره می‌برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بانک‌جهانی، در ایسلند به ازای هر نفر معادل بیش از ۲۰۰ استخر شنای المپیک آب شیرین تجدیدپذیر وجود دارد. این در حالی است که ۱٫۶ میلیون نفر در کشورهایی زندگی می‌کنند که با بحران کمبود آب مواجهند و گزارش‌ها حاکی از آن است که این میزان در دو دهه آینده دو برابر خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ سطح آب شیرین تجدیدپذیر سالانه در آسیای مرکزی به ۱۷۰۰ مترمکعب به ازای هر نفر برسد که کمتر از حجم یک استخر خواهد بود.
بر اساس این گزارش پس از ایسلند با سرانه ۵۲۰ هزار مترمکعبی، کشور گویان در همسایگی ونزوئلا و کلمبیا با ۳۲۰ هزار مترمکعب به ازای هر نفر و سورینام به ۱۸۰ هزار مترمکعب برای هر نفر بیشترین سرانه آب آشامیدنی را در دنیا در اختیار دارند. بوتان، گابن و پاپوآ گینه‌نو نیز رتبه‌های بعدی را از این لحاظ تصاحب کرده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۴، سرانه آب آشامیدنی تجدیدپذیر ایران ۱۶۴۰ متر مکعب گزارش شده است که در خاورمیانه پس از ترکیه با سرانه ۲۹۳۰ مترمکعبی در رده دوم قرار دارد.

آمریکا با ۸۸۴۰ مترمکعب آب آشامیدنی به ازای هر نفر وضعیت چندان مناسبی نسبت به کشور همسایه خود کانادا ندارد. سرانه آب آشامیدنی کانادا بیش از ۸۰ هزار مترمکعب است. این در حالی است که متوسط سرانه آب آشامیدنی تجدیدپذیر در دنیا ۵۹۲۵ مترمکعب گزارش شده است. در میان کشورهایی که آمار آنها موجود است، بحرین با سرانه ۳ مترمکعبی کمترین میزان آب آشامیدنی را دارد.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس