تاریخ انتشار: ۱۲ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] پژوهش‌های جدید یک موسسه تحقیقات اقتصادی در کلن نشان می‌دهد که بدون وجود برلین، سرانه درآمدی هر آلمانی ۰٫۳ درصد افزایش خواهد یافت.  به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان، با وجود اینکه برلین از لحاظ مد و تکنولوژی شهری سرآمد محسوب می‌شود ولی تولید برلین کمتر از سرانه GDP بقیه آلمان بوده […]

[ad_1]


پژوهش‌های جدید یک موسسه تحقیقات اقتصادی در کلن نشان می‌دهد که بدون وجود برلین، سرانه درآمدی هر آلمانی ۰٫۳ درصد افزایش خواهد یافت.

 به گزارش اقتصادنیوز به نقل از سی‌ان‌ان، با وجود اینکه برلین از لحاظ مد و تکنولوژی شهری سرآمد محسوب می‌شود ولی تولید برلین کمتر از سرانه GDP بقیه آلمان بوده است.

هنری گئوک، یکی از محققان این موسسه اعلام کرد: «برلین یک مورد شگفت‌انگیز است: از لحاظ اقتصادی، این پایتخت اروپایی از اهمیت پایینی برخوردار است.»
در مقایسه با مناطق دیگر آلمان همانند راین‌لند که اغلب صنایع تولیدی کشور نظیر شرکت‌های باواریا و بی‌ام‌و در آنجا قرار دارند، برلین از قدرت کمتری برخورد است.
برلین،‌ تنها پایتختی نیست که نسبت به رشد بقیه کشور ضعیف‌تر عمل کرده است. سرانه GDP کانادا نیز ۰٫۲ درصد بیش از رشد اتاوا محاسبه شده است.
گئوکه گفت: «این موضوع به دلیل قدرت اقتصادی منطقه تولیدکننده نفت آلبرتاست که با جمعیت ۱۱ درصدی، ۱۷ درصد از GDP کل کشور را تولید می‌کند.»
اگر برلین و اتاوا به عنوان ترمز عمل کرده‌اند، پاریس و لندن همانند یک موتور برای رشد اقتصادی بوده‌اند.

سرانه GDP فرانسه بدون پاریس، ۱۷ درصد کمتر خواهد بود. این موضوع «شهر عشق» را برای فرانسه مهم‌تر از لندن برای بریتانیا جلوه می‌دهد. اما پایتخت انگلستان که مرکز تمامی بخش‌های مالی کشور است، برای رفاه این کشور بسیار حیاتی است. سرانه رشد اقتصادی بریتانیا بدون وجود لندن ۱۳ درصد کم خواهد شد.

گئورکه افزود: «رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، عواقبی را برای لندن به همراه خواه داشت و سوال این است که آیا این شهر همچنان خواهد توانست به صنعت خدمات مالی اتحادیه اروپا متصل باشد.»

آمریکا نیز در صورت نبود واشنگتن دی‌سی با افت یک درصدی سرانه GDP‌ مواجه می‌شد. از نظر گئوکه چنین تعادلی برای یک اقتصاد ایده‌آل است. وی اظهار داشت: ما هیچ وقت نمی‌خواهیم تمامی تخم‌مرغ‌ها را در یک سبد قرار دهیم.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس