تاریخ انتشار: ۲۶ خرد ۱۳۹۵

معاون سیاسی، امنیتی فرماندار ایلام با تاکید بر اینکه کاهش نرخ رشد جمعیت در این شهرستان و به تبع استان ایلام نگران کننده است، گفت: تمایل به تک فرزندی از مهمترین دلایل کاهش نرخ رشد است.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از ایرنا، مجید کاکی روز سه شنبه در نشست وقایع حیاتی این شهرستان اظهار کرد: این موضوع یک آهنگ خطر برای رشد جمعیت را بدنبال دارد و باید در این زمینه فرهنگ سازی های لازم به عمل آید و خانواده ها به داشتن فرزند بیشتر تشویق شوند.
وی سپس یکی از راه های توسعه هر کشور را داشتن آمار دقیق از وقایع حیاتی چهار گانه دانست و افزود: برای توسعه کشور باید آمار دقیقی از چهار واقعه ولادت، فوت، ازدواج و طلاق داشته باشیم.
کاکی تاکید کرد: آنچه امروز در جامعه ما وضعیت نگران کننده ای دارد کاهش ازدواج و افزایش طلاق حتی در مناطق روستایی است این در حالیست که انتظار داریم در روستاها با توجه به تعصبات قومی و فرهنگ سنتی و شناخت افراد نسبت به یکدیگر طلاق کمتری صورت گیرد ولی واقعیت این نیست.
وی یادآور شد: در سال های ۹۳ و ۹۴ در بحث طلاق شهری و روستایی این شهرستان افزایش داشتیم که باید این موضوع با جدیت در کارگروه های ازدواج و طلاق مطرح و راه حل مناسبی برای این مشکل اندیشیده شود.
کاکی علت افزایش طلاق را در سال های اخیر نقش کمرنگ خانواده ها در انتخاب همسر دانست و گفت: با پیشرفت وسایل ارتباط جمعی و رونق فضای مجازی بیشتر جوانان در انتخاب همسر بدون مشورت و دور از چشم خانواده عمل می کنند و بعد از مدتی (بین یک تا سه سال) بدلایل متعدد زندگی آنها از هم پاشیده می شود.
وی اضافه کرد: برای حل این مشکل باید از طریق رسانه ها، دستگاه های متولی و همه افرادی که در سرنوشت کشور سهیم هستند برای فرهنگ سازی کمک گرفت.
معاون فرماندار ایلام با اشاره به آغاز فرآیند صدور کارت هوشمند ملی افزود: اطلاع رسانی در این ارتباط از طریق دفاتر پستی و ثبت احوال همچنین رسانه ها صورت می گیرد.
به گفته وی، البته می توان با نصب بنر در سطح شهر مردم را مطلع کرد تا نسبت به ثبت نام از طریق اماکن تعیین شده اقدام کنند.
کاکی از افتتاح دفتر ثبت احوال در بخش چوار نیز خبر داد و آن را یک قدم خوب برای توسعه روند خدمات رسانی ثبت احوال در این بخش و روستاهای اطراف دانست.
رئیس ثبت احوال شهرستان ایلام نیز در این نشست اظهار کرد: در ۲ ماهه نخست سال جاری ۶۵۳ واقعه ولادت در ایلام رخ داده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۷۰۸ مورد، ۸/۸ درصد کاهش داشته است.
منوچهر محمدی افزود: طبق آمار و اسناد وفات تنظیمی در ۲ ماه ابتدایی سال جاری ۱۶۰ مورد بوده در حالیکه در مدت مشابه سال گذشته ۱۶۹ فوتی ثبت شده داشتیم که این بیانگر کاهش سه و نیم درصدی واقعه فوت در این شهرستان است.
وی یادآور شد: ازدواج های ثبت شده سال ۹۴ در ۲ ماهه اول ۴۶۳ واقعه و در سال جاری ۴۲۲ واقعه بود که ۹ درصد کاهش نشان می دهد و طلاق های ثبت شده در سال ۹۴ در بخش شهری و روستایی ۸۳ واقعه و امسال ۷۸ واقعه که شش درصد کاهش داشته است.
۷۱۸۰/۹۰۰۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس