تاریخ انتشار: ۱۹ ارد ۱۳۹۵

بندرعباس- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: با توجه به سبک غلط زندگی و الگوهای نادرست غذایی شیوع بیماری های غیرواگیر در کشور در حال افزایش و سن ابتلا به بیماری های سرطانی در حال افزایش است.

به گزارش‌‌‌‌‌“گذارنیوز” به نقل از یکشنبه خبرنگار ایرنا، دکتر محمد شکاری در همایش همیاران بیماران ام اس که با حضور معاون استاندار، جمعی از متخصصان مغز و اعصاب و خیران هرمزگان در محل هتل هرمز بندرعباس برگزار شد، با اشاره به اهداف و رویکرد وزارت بهداشت در خصوص بیماری های غیرواگیر، اظهار داشت: این شیوه مصرف غذایی زنگ خطری برای اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی و سبک زندگی می باشد.
وی ادامه داد:اساس تحول نظام سلامت در بخش بهداشت پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر نظیر دیابت، فشار خون ، تالاسمی ام اس ، صرع و برخی بیماری های دیگر است.
وی با بیان داشت: افزایش بیماری های غیرواگیر و کاهش سن ابتلا به بیماری های سرطانی، لزوم توجه بر اصلاح الگوی مصرف را دوچندان کرده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان ضمن اعلام آمادگی همه جانبه دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در خصوص حمایت از بیماران ام اس، تصریح کرد: باید تلاش کنیم تا با مدیریت صحیح و همکاری خیران ، بار ناخواسته ای که بر بیماران و خانواده های آنها تحمیل می شود را کم کنیم.
شکاری گان ابراز امیدواری کرد : با برگزاری چنین همایش هایی سطح اطلاع و آگاهی مردم در فرهنگ سلامت افزایش یابد.
براساس اعلام انجمن ام اس هرمزگان، تاکنون ۳۵۰ بیمار مبتلا به این بیماری در استان شناسایی شده است.
مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخی نامتعارف به سیستم عصبی مرکزی (CNS ) می دهد.
سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است. سیستم ایمنی بدن به طور معمول عوامل خارجی مانند باکتری ها و ویروس ها را مورد هدف قرار می دهد ولی در بیماری های خود ایمنی، به اشتباه بافت های نرمال از بین می روند. لوپوس و آرتریت روماتوئید نیز جزء بیماری های خود ایمنی محسوب می شوند.
در بیماری ام اس، سیستم ایمنی به میلین حمله می کند. میلین به غلاف چربی اطراف سلول های عصبی گفته می شود. میلین آسیب دیده سبب بوجود آمدن تصلب بافت (sclerosis) می شود که نام بیماری نیز از همین واژه گرفته شده است.
زمانی که پوشش میلین یا بافت های عصبی آسیب می بینند، ارسال پیام های عصبی مختل می شود که عوارض مختلفی دارد.
شایع ترین علایم بیماری خستگی شدید، تاری دید و دوبینی، ضعف عضلانی و از دست دادن کنترل عضلات، عدم تعادل، بی حسی، درد چشم و خواب رفتن مداوم دست و پا هستند. در صورت پیشرفت بیماری، علایمی مانند اختلال در کنترل ادرار، گرفتگی عضلات (اسپاسم)، مشکلات جنسی، اختلال در بلع غذا، اختلال در صحبت کردن و مشکلات شناختی نیز مشاهده می شود.
۷۱۹۸/ ۶۰۴۸

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس