تاریخ انتشار: ۰۸ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] بانک مرکزی اعلام کرد که شاخص بهای تولید کننده در ایران (تورم تولید) در مرداد ماه گذشته با ۰٫۲ درصد کاهش به رقم ۳٫۳ درصد رسید. به گزارش ایلنا از بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در ایران در مرداد ماه به عدد ۲۲۱٫۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۷ درصد افزایش داشته است. […]

[ad_1]

بانک مرکزی اعلام کرد که شاخص بهای تولید کننده در ایران (تورم تولید) در مرداد ماه گذشته با ۰٫۲ درصد کاهش به رقم ۳٫۳ درصد رسید.

به گزارش ایلنا از بانک مرکزی، شاخص بهای تولیدکننده در ایران در مرداد ماه به عدد ۲۲۱٫۷ رسید که نسبت به ماه قبل ۰٫۷ درصد افزایش داشته است.


خلاصه نتایج به دست آمده از شاخص بهای تولیدکننده در ایران براساس سال پایه ۱۰۰=۱۳۹۰ نشان می دهد این شاخص نسبت به ماه مشابه سال قبل معادل ۲٫۶ درصد افزایش داشته است.


همچنین شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۵ نسبت به دوازده ماه منتهی به مرداد ماه ۱۳۹۴ به میزان ۳٫۳ درصد افزایش نشان می دهد.


این در حالی است که این شاخص در ۱۲ ماهه منتهی به تیرماه ۹۵ به عدد ۳٫۵ درصد رسیده بود که حاکی از کاهش ۰٫۲ درصدی آن در نیمه تابستان است.


تغییرات ماهانه این شاخص نشان می دهد گروه کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری سه دهم درصد(۰٫۳) افت داشته است اما در گروه های ساخت (صنعت) ۰٫۷ درصد، حمل و نقل و انبارداری ۰٫۹ درصد، هتل و رستوران ۰٫۸ درصد، اطلاعات و ارتباطات ۰٫۳ درصد، آموزش ۰٫۲ درصد، بهداشت و مددکاری اجتماعی ۳٫۳ درصد، سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی ۰٫۸ درصد رشد را شاهدیم.


همچنین تغییرات این شاخص در مقایسه با مرداد ماه ۱۳۹۴ حاکی از افت ۱٫۳ درصدی گروه ساخت (صنعت) است، در حالی که گروه های کشاورزی، جنگلداری و ماهیگیری ۱٫۵ درصد، حمل و نقل و انبارداری ۵٫۲ درصد، هتل و رستوران ۱۰٫۹ درصد، اطلاعات و ارتباطات ۲٫۷ درصد، آموزش ۲۰٫۹ درصد، بهداشت و مددکاری اجتماعی ۱۷٫۹ درصد و سایر فعالیت های خدمات عمومی، اجتماعی و شخصی ۱۳ درصد رشد داشته اند.


در گروه اختصاصی خدمات نیز شاخص بهای تولید کننده ۱٫۳ درصد نسبت به تیرماه گذشته و ۹٫۷ درصد نسبت به مرداد ماه پارسال رشد داشته است.


در علم اقتصاد شاخص بهای تولیدکننده (Producer Price Index-PPI) روند تغییرات قیمت ها را از دیدگاه تولیدکننده و خریدار در بخش های مختلف اقتصادی (کشاورزی، صنعت و خدمات) نشان می دهد و می تواند به عنوان به یک شاخص پیش نگر برای اطلاع زود هنگام از روند تورم به کار برده شود.

[ad_2]

منبع:ایلنا

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس