تاریخ انتشار: ۲۵ ارد ۱۳۹۵

– رئیس دامپزشکی شهرستان فاروج گفت: از ابتدای امسال دو کانون تب برفکی در این شهرستان خراسان شمالی ایجاد که هم اکنون کنترل شده است.

‌‌‌‌‌“گذارنیوز” :
احمد محمدی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: پیش از آغاز سال، یک کانون در روستای اسفجیرایجاد که با انجام اقدامات لازم از جمله مایه کوبی دام ها این بیماری در کانون آن کنترل شد.
وی افزود: از ابتدای امسال نیز تاکنون هم دو کانون تب برفکی در روستاهای قره چشمه و کواکی وجود داشت که در روستای کواکی مایه کوبی و سمپاشی دامداری ها به موقع انجام شد.
محمدی گفت: در روستای قره چشمه که به دلیل خرید دام غیر مجاز کانون ایجاد شده بود اقدامات لازم در حال انجام است.
وی مهم ترین مشکل در ایجاد کانون های این بیمای ها را خرید دام غیرمجاز عنوان کرد وگفت: دامداران با مجوز وهماهنگی دامپزشکی اقدام به خرید دام کنند تا شاهد ایجاد این کانون ها نباشیم.
وی با اشاره به اینکه در خصوص این بیماری مشکل خاص ونگران کننده ای در شهرستان نداریم افزود: نیروی انتظامی با توقیف وارجاع خودروهای فاقد مجوز بهداشتی قرنطینه و فرآورده های خام دامی به دامپزشکی در پیشگیری از ایجاد کانون های این بیماری می تواند موثر باشد.
محمدی گفت: جو روانی ایجاد شده باعث می شود هر لنگشی در دام را به تب برفکی نسبت دهند ولازم است دامداران اطلاعات خود را در خصوص علائم این بیماری تکمیل کنند.
شهرستان فاروج واقع در ۹۲ کیلومتری شرق بجنورد ۱۹۸ هزار راس دام سبک و هشت هزار راس دام سنگین دارد.
وی از دامداران خواست با رعایت مسائل بهداشتی به فروکش کردن این بیماری دامی کمک کنند و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک با شماره ۱۵۱۲ در تماس باشند و مورد را گزارش دهند.
بیماری دامی تب برفکی یکی از تهدیدهای اصلی صنعت دامپروری در خصوص بهداشت، تولید دام و فرآورده های دامی به شمار می رود و یکی از بیماری های ویروسی و به شدت واگیر دار گاو، گوساله، گوسفند، بز و سایر نشخوارکنندگان است.
این بیماری می تواند با نقل و انتقال دام های سالم به مناطق عاری از بیماری و یا تماس بیمار با دام های سالم، بزاق، شیر، ادرار، ترشحات و مایعات حاصل از پاره شدن تاول های دام مبتلا، لباس، کفش و لوازم آلوده افرادی که به مکان های آلوده رفت و آمد کرده اند و همچنین هوا، آب، علوفه آلوده و اسپرم آلوده منتقل شده و جمعیت دام های حساس را مورد تهدید قرار دهد.
ابتدا بیماری به صورت تب ظاهر و ظرف ۴۸ ساعت افت کرده و با ریزش بزاق کف آلود از دهان، کاهش اشتهای دام، افت ناگهانی تولید شیر و گوشت، بروز تاول در دهان، روی لب ها و بین سم همراه شده و در نهایت این تاول ها پاره شده و به زخم تبدیل می شود.
لنگی در اثر زخم حاصل می شود و ممکن است سقط جنین نیز صورت بگیرد.
کور شدن مجاری خروجی شیر در دام و نازایی از عوارض ثانویه بیماری تب برفکی است.
با توجه به باقی ماندن ویروس در دام های آلوده و بهبود یافته و نیز محیط و قدرت انتشار بالای آن کنترل بیماری بسیار مشکل است.
بهترین راهکار مقابله با این بیماری واکسیناسیون دام های حساس، جهت ایجاد پوشش ایمنی، اقدام های بهداشتی و قرنطینه ای به منظور جلوگیری از ورود ویروس به دامداری است.
۷۱۸۷/ ۶۰۴۲

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس