تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۴

یک جراح و متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی برای تمامی ناشنوایان امکان‌پذیر است، گفت: کودکان کم شنوا یا ناشنوا دچار اختلال در تکلم نیز می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود با تشخیص به موقع در سنین کم این کودکان را مورد درمان قرار دهند تا تکلم آنها دچار اختلال […]

یک جراح و متخصص گوش، حلق و بینی با بیان اینکه کاشت حلزون شنوایی برای تمامی ناشنوایان امکان‌پذیر است، گفت: کودکان کم شنوا یا ناشنوا دچار اختلال در تکلم نیز می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود با تشخیص به موقع در سنین کم این کودکان را مورد درمان قرار دهند تا تکلم آنها دچار اختلال نشود.

گوش

به گزارش گذارنیوز  دکتر محسن نراقی  درباره کاشت حلزون در کودکان کم شنوا و ناشنوا گفت: کاشت حلزون یکی از پیشرفت‌هایی است که تقریبا دو دهه گذشته در کشور آغاز شده و همچنان در حال انجام است. بسیاری از کودکانی که در گذشته هیچ امیدی به ادامه زندگی مانند سایر افراد جامعه نداشتند امروزه با کاشت حلزون این امکان برای آنها فراهم شده تا بتوانند مانند سایر کودکان در جامعه حضور داشته باشند.

وی افزود: در گذشته کودکانی که به صورت کامل ناشنوا بودند و هیچ محرک شنوایی را احساس نمی‌کردند باید به کمک لب خوانی با دیگران ارتباط برقرار می‌کردند و در مدارس استثنایی تحصیل می‌کردند اما امروزه کاشت حلزون این امید را در زندگی آنها فراهم کرده است تا کودکان از همان ابتدا بتوانند محرک‌های شنوایی را احساس کنند و گفتار آنها نیز به درستی شکل گیرد.

این جراح و متخصص گوش، حلق و بینی در ادامه تصریح کرد: به پزشکان توصیه می‌شود زمانی که کودک متولد می‌شود اگر نسبت به شنوایی آنها شکی وجود داشت غربالگری شنوایی را انجام دهند تا زمان طلایی برای درمان از دست نرود.

وی با بیان اینکه برای جراحی کاشت حلزون شنوایی هیچ گونه محدودیت سنی وجود ندارد، گفت: کودکان کم شنوا یا ناشنوا دچار اختلال در تکلم نیز می‌شوند به همین دلیل توصیه می‌شود با تشخیص به موقع در سنین کم این کودکان را مورد درمان قرار دهند تا تکلم آنها دچار اختلال نشود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: جراحی کاشت حلزون حتی در سنین شیرخوارگی نیز قابل انجام است بر همین اساس به خانواده‌ها توصیه می‌شود بر قدرت شنوایی کودکان و واکنش آنها در برابر محرک‌های شنوایی توجه بسیاری داشته باشند و به موقع به مراکز درمان مراجعه کنند.

نراقی با بیان اینکه هرگونه اعمال جراحی با عوارضی همراه است، عنوان کرد: اما احتمال بروز عوارض در جراحی کاشت حلزون بسیار ضعیف است زیرا تجربه کافی در خصوص انجام اینگونه جراحی‌ها در کشور وجود دارد.

این جراح و متخصص گوش، حلق و بینی افزود: کودکانی که نارس متولد می‌شوند یا دچار کاهش وزن بسیار شدید هستند و یا در طی زایمان دچار کمبود اکسیژن شده‌اند بیشتر در معرض کم شنوایی قرار دارند بنابراین توجه به این کودکان بسیار حائز اهمیت است.

وی اضافه کرد: ابتلا مادر به عفونت‌های ویروسی در دوران بارداری زمینه ابتلا کودک به کم شنوایی را ایجاد می‌کند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس