تاریخ انتشار: ۲۵ تیر ۱۳۹۴

دولت اوباما برای متقاعد کردن اعضای کنگره آمریکا به تصویب توافق هسته ای با ایران کار سختی پیش رو خواهد داشت. به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری شب گذشته خود تلاش کرد، نگرانی ها از توافق تاریخی قدرت های بزرگ و ایران […]

دولت اوباما برای متقاعد کردن اعضای کنگره آمریکا به تصویب توافق هسته ای با ایران کار سختی پیش رو خواهد داشت.

اوباما

به گزارش گذارنیوز به نقل از شبکه تلویزیونی اسکای نیوز عربی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری شب گذشته خود تلاش کرد، نگرانی ها از توافق تاریخی قدرت های بزرگ و ایران در خصوص برنامه هسته ای این کشور را بر طرف کند.
این در حالی است که دولت باراک اوباما جنگ با کنگره آمریکا را برای دفاع از توافق هسته ای به منظور متقاعد کردن اعضای جمهوریخواه آن به زودی آغاز خواهد کرد.
محمد الاحمد گزارشگر این شبکه در واشنگتن در این باره گفت، واقعیت این است که دولت آمریکا از مرحله توافق هسته ای به جنگ سیاسی تصویب این توافق در کنگره برای قانع کردن قانوگذاران آمریکایی منتقل خواهد شد.
وی افزود: رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری خود از منتقدانش خواست به جای انتقاد از این توافق، راه حل منطقی جایگزین برای این توافق ارائه کنند. همچنین رئیس جمهور آمریکا تلاش کرد، به متحدان واشنگتن درباره توافق برای جلوگیری از بدتر شدن وضع در غرب آسیا(خاورمیانه) اطمینان دهد.
وی در ادامه گفت، اما واقعیت این است که تضمین های رئیس جمهور آمریکا در خصوص توافق هسته ای با ایران برای بسیاری از قانوگذاران دموکرات و جمهوریخواه کنگره آمریکا قانع کننده نیست. زیرا آنها بر این باورند که توافق هسته ای ایران و گروه پنج به اضافه یک نقاط ضعفی دارد که ممکن است از سوی ایران مورد سوء استفاده قرار گیرد و در نهایت به توسعه طلبی و تقویت قدرت نظامی این کشور در منطقه منجر شود.
جفری گوردون کارشناس مسائل نظامی و امنیتی آمریکایی در این باره گفت، رفتار ایران با توجه به صد میلیارد دلاری که به دست خواهد آورد، خصمانه تر خواهد شد و ایران از امکانات جدید خود برای حمایت و صدور تروریسم بهره برداری خواهد کرد.
وی افزود: ایران در این مذاکرات هسته ای به همه امتیازات یا ده به صفر دست یافت. زیرا ایران بدون تغییر گفتمان خصمانه اش، برنامه هسته ای خود را حفظ کرد.
محمد الاحمد در ادامه گزارش خود گفت، با همه این ملاحظات داخلی و خارجی آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران، دولت باراک اوباما بر نداشتن قصد عادی سازی روابط خود با ایران تاکید کرده است. زیرا واشنگتن همواره تهران را به حمایت از گروه های تروریستی و بی ثبات کردن منطقه متهم می کند.

رویارویی اوباما با مخالفان توافق هسته ای     
خبرگزاری فرانسه در گزارشی از واشنگتن به قلم اندرو بیتی Aنوشت: باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا روز چهارشنبه با رویارویی با منتقدان توافق هسته ای بین ایران و گروه پنج به علاوه یک گفت این افراد در حالی با «۹۹ درصد» جهان مخالفت می کنند که خودشان هیچ راه واقعی دیگری پیشنهاد نکرده اند.
همزمان با ارائه پیش نویس قطعنامه مرتبط با توافق هسته ای به اعضای شورای امنیت سازمان ملل، اوباما گفت مخالفان توافق در داخل و خارج تنها راه جنگ را پیشنهاد کردند. وی گفت: « اگر ۹۹ درصد جامعه جهانی و اکثر کارشناسان هسته ای معتقدند که این توافق از دستیابی ایران به بمب هسته ای جلوگیری می کند، و شما می گویید توافق چنین نتیجه ای ندارد، و یا اگر داشته باشد موقت است، در آن صورت شما باید راه دیگری پیشنهاد کنید. اما تا به حال نشنیده ام راه دیگری ارائه شده باشد. چرا که در واقع تنها دو راه در این زمینه وجود دارد.» وی تصریح کرد این مسئله یا « به صورت دیپلماتیک و از طریق مذاکره حل می شود، یا با توسل به زور و راه اندازی جنگ. اینها دو گزینه واقعی پیش رو هستند.»
وزارت امور خارجه آمریکا به عنوان بخشی از تلاش برای جلب حمایت بین المللی از توافقنامه اعلام کرد جان کری، وزیر امور خارجه این کشور پنجشنبه با عادل الجبیر، همتای سعودی خود در واشنگتن دیدار می کند.
کری همچنین در جلسه ای که با حضور دیپلمات ها پشت درهای بسته برگزار می شود، آنان را از جزئیات نتیجه مذاکرات مطلع خواهد کرد. رقبای جمهوریخواه اوباما که امیدوارند هنگام رای گیری کنگره درباره توافق هسته ای آن را رد کنند، اوباما را به کوتاه آمدن و تسلیم شدن متهم کرده اند. این توافقنامه که سه شنبه پس از دو سال مذاکره در وین امضا شد، موجب کاهش دامنه برنامه هسته ای ایران در ازای لغو تحریم هایی خواهد شد که اقتصاد ایران را فلج کرده است. در حالی که جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا رویکرد ملایمی در قبال آن دسته از اعضای کنگره داشت که درباره دادن رای موافق به توافق هسته ای تردید دارند، اوباما ترجیح داد قلدرمآبانه با آنها برخورد کند.

اختلافات عمیق
بخشی از شدیداللحن ترین سخنان وی خطاب به اسرائیل، متحد دیرینه آمریکا بود که با این توافق به شدت مخالفت کرده است. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل این توافق را یک اشتباه تاریخی توصیف، و به احتمال واکنش نظامی به این توافق اشاره کرده است. اوباما گفت: «اگر کسی بخواهد این بحث را مطرح کند، حال چه رهبران جمهوریخواهان باشند، چه نتانیاهو یا سفیر اسرائیل یا دیگران، مختارند، اما واقعیت این است که این بحث ها قانع کننده نیست.»
لحن اوباما در قبال کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مصالحه جویانه تر بود؛ کشورهایی که بیشتر در محافل خصوصی درباره توافقنامه ای که به اقدامات ایران در منطقه مشروعیت می بخشد ابراز نگرانی کرده اند. با وجود این، اوباما گفت این توافق به «اختلافات عمیق» با جمهوری اسلامی ایران که اکثریت جمعیت آن شیعه است، پایان نخواهد داد.
وی به خبرنگاران گفت: « ایران هنوز با حمایت از تروریسم و استفاده از گروههای نیابتی برای بی ثبات کردن بخشهایی از خاورمیانه چالش هایی برای منافع و ارزش های ما ایجاد می کند. »

تلاش دیپلماتیک
دیپلمات های آمریکا در مقر سازمان ملل در نیویورک پیش نویس قطعنامه ای را برای تصویب توافق هسته ای ایران به شورای امنیت ارائه کردند. با صدور این قطعنامه، توافق هسته ای ایران تصویب خواهد شد و آژانس بین المللی انرژی اتمی باید نظارت بر تاسیسات ایران را آغاز کند و امکان لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل فراهم خواهد شد. با توجه به اینکه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل از جمله کشورهایی بودند که در مذاکرات برای دستیابی به توافق هسته ایران حضور داشتند، این قطعنامه احتمالاً به راحتی در شورای امنیت تصویب خواهد شد. بسیاری از این کشورها در حال حاضر تمایل زیادی به مبادلات تجاری با کشوری چون ایران دارند که سال هاست در انزوای اقتصادی به سر می برد و جمعیت ۷۷ میلیون نفری دارد که جوان و به شدت متقاضی کالا و خدمات غرب است. دفتر سیگمار گابریرلSigmar Gabriel، معاون صدراعظم آلمان اعلام کرد یکشنبه در راس هیئتی تجاری به ایران سفر خواهد کرد.
وزیر امور خارجه فرانسه نیز گفت دعوت برای سفر به ایران را قبول کرده است. فیلیپ هاموند، وزیر امور خارجه انگلیس هم ابراز امیدواری کرد کشورش امسال بتواند سفارتخانه خود را در تهران بازگشایی کند. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم که ریاست هیئت مذاکره کننده هسته ای را در وین بر عهده داشت، پس از بازگشت به کشور گفت «بحران ساختگی» پایان یافته است.
ایران همواره ادعاها را درباره تلاش برای دستیابی به ساخت بمب رد کرده است. حسن روحانی، رئیس جمهور ایران سه شنبه پس از دستیابی به توافق هسته ای بین کشورش و گروه پنج به علاوه یک بار دیگر بر این موضع ایران تاکید کرد. بر اساس توافق هسته ای، ایران با کاهش حدود دو سوم سانتریفوژهای خود، تعداد سانتریفوژهایش را از ۱۹ هزار عدد به ۶ هزار سانتریفوژ تنزل خواهد داد. به گفته یک مقام ایرانی، این کشور همچنین با دسترسی تحت کنترل شدید آژانس بین المللی انرژی اتمی به پایگاههای نظامی خود موافقت کرده است. ظریف به خبرنگاران گفت: « ما گام های خود را برخواهیم داشت، و آنها نیز گام های خود را.»
اوباما چهارشنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از نقش «مهم» پوتین در کمک به دستیابی به توافق قدردانی کرد. روابط آمریکا و روسیه در ماههای اخیر تیره شده است، اما کاخ سفید اعلام کرد روسیه عضو «مهمی» از گروه کشورهایی بود که با مذاکره موفق به دستیابی به توافق با ایران شدند. کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: « رئیس جمهور از پوتین به خاطر نقش مهم روسیه در دستیابی به این توافق مهم قدردانی کرد.» توافق هسته ای ایران مورد استقبال سران کشورهای مختلف جهان، از جمله رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا قرار گرفته است که سال ها روابط خصمانه ای با آمریکا داشته است. وی چهارشنبه گفت ایران از «حق مسلم» برای توسعه برنامه انرژی هسته ای صلح آمیز برخوردار است.

دشوارترین آزمون برای دیپلماسی
کریستین ساینس مانیتور به نقل از تحلیل گران نوشت اجرای توافق نامه پیچیده هسته ای ایران -که از بسیاری جهات نقشه راهی برای اقدامات ایران طی یک دهه آینده محسوب می شود- دشوارترین آزمون برای دکترین سیاست خارجی باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا خواهد بود.
کریستین ساینس مونیتور در گزارشی به قلم هاوارد لافرانچی با عنوان «آیا توافق هسته ای با ایران آخرین آزمون برای دیپلماسی اوباما محسوب می شود؟»، نوشت: باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در پی اعلام خبر دست یابی ایران و قدرت های جهانی به توافق هسته ای،‌ اعلام کرد این توافق آزمونی در زمینه توانایی ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه (غرب آسیا) برای تغییر محسوب می شود.
اما توافقی که روز سه شنبه در وین اتریش پس از ۱۸ روز مذاکره و برگزاری نشست های راهبردی به رهبری جان کری وزیر امور خارجه آمریکا حاصل شد، همچنین آزمونی برای اصول سیاست خارجی دوران ریاست جمهوری باراک اوباما است.
از نظر رئیس جمهور آمریکا، تجربه اخیر آمریکا نشان داد دیپلماسی با دشمنان موثر واقع می شود و به مراتب اثربخش تر از توسل به زور است.
در حال حاضر، ایران و اجرای توافق نامه پیچیده هسته ای دشوارترین آزمون برای سیاست خارجی باراک اوباما محسوب می شود.
تحلیل گران مسائل سیاسی می گویند راه درازی در پیش است تا توافق هسته ای ایران بتواند به میراثی برای اوباما تبدیل شود . از نظر آنها، شکست یا موفقیت روند گشایش با تهران بر رویکرد رئیس جمهور بعدی آمریکا در زمینه سیاست خارجی تأثیر خواهد داشت، درست همان گونه که تصمیم جورج دبلیو بوش برای حمله به عراق به سبب مطرح شدن ادعاهایی در ارتباط با در اختیار داشتن تسلیحات کشتار جمعی از سوی بغداد بر رویکرد و سیاست باراک اوباما در ارتباط با رفتار با کشورهای دشمن تأثیر داشته است.
گشایش دولت اوباما با کوبا نیز آزمونی دیگر در زمینه دکترین سیاست تعامل با دشمنان از سوی واشنگتن محسوب می شود، اما نمی توان موضوع ایران را با کوبا قیاس کرد.
در هر حال، باراک اوباما هجده ماه دیگر قدرت را ترک می کند اما اجرای توافق نامه هسته ای با ایران، ارزیابی روابط ایران و آمریکا، و رفتارهای ایران در عراق، سوریه و سراسر منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) به احتمال بسیار زیاد در ارزیابی آمریکایی ها از ترجیح دادن دیپلماسی مبتنی بر اجبار بر زور تعیین کننده خواهد بود.
باراک اوباما روز چهارشنبه در کنفرانسی خبری در کاخ سفید از توافق هسته ای با ایران دفاع کرد و گفت برگزاری مذاکرات طی ماه های گذشته شاهدی دال بر موثر بودن رویکرد سیاست خارجی اش است.
اوباما با دشوار توصیف کردن مذاکرات هسته ای با ایران که به دست یابی به توافق با تهران منجر شد، گفت این مذاکرات دشوار «نشان دهنده قدرت رهبری آمریکا و دیپلماسی» بود . او همچنین گفت توافقی که در وین حاصل شد به جهان نشان داد که «زمانی که ما جامعه بین المللی را در ارتباط با یک رویکرد مشترک با یکدیگر متحد کنیم و به حل و فصل مناقشات از طریق صلح آمیز متعهد باشیم»، آمریکا می تواند کار خود را تکمیل کند.
اوباما -برخلاف پرونده کوبا- گفت روابط با ایران با توجه به ماهیت رفتار ایران در منطقه از جمله ادامه حمایت از افراط گرایان و سازمان های تروریستی، به این زودی ها «عادی» نخواهد شد .
این در حالی است که تحلیل گران و کارشناسان نیز بر این باور نیستند که روابط آمریکا با ایران سریعا بهبود خواهد یافت.
کریم سجاد پور کارشناس ارشد در مرکز مطالعات خاورمیانه در موسسه صلح بین المللی کارنگی در واشنگتن اعلام کرد: « تصور کنید زوجی که به مدت ۳۶ سال از یکدیگر جدا بوده اند بار دیگر به یکدیگر بپیوندند و چند هفته ای را در یک هتل با یکدیگر بگذرانند .»
او همچنین گفت: « این امر تا حدودی غیر ممکن است.»
سجاد پور همچنین گفت اما جان کری وزیر امور خارجه آمریکا به احتمال زیاد در پی بهبود رابطه خود با محمد جواد ظریف همتای ایرانی خود بر خواهد آمد.او بر این باور است که بخشی از مقامات ایرانی از جمله حسن روحانی رئیس جمهور ایران نیز تمایل خواهند داشت روابط با آمریکا را بهبود بخشند.
سجادپور خاطر نشان کرد اما دیگر عناصر قدرت در ایران -از جمله تندروهایی که با توافق هسته ای مخالفند- در مقابل هر گونه همکاری با واشنگتن مقاومت خواهند کرد . او افزود انتظار هر گونه تغییر سریع در رفتار ایران را در منطقه نیز ندارد.
او می گوید با توجه به مناقشات موجود در رژیم ایران در ارتباط با روابط با آمریکا، «باید ببینیم آیا سطح کنونی تماس با آمریکا می تواند به همکاری های راهبردی بر سر موضوعاتی نظیر سوریه، ایران و گروه تکفیری صهیونیستی داعش منجر شود یا خیر.»
از نظر دیگر تحلیل گران، تغییرات جدید در روابط ایرن و آمریکا چیزی بیشتر از یک آزمون برای رویکرد سیاست خارجی باراک اوباما محسوب می شود. آنها می گویند در حقیقت، این یک پیروزی در مقابل رویکرد بوش و رویکرد او در زمینه توسل به زور محسوب می شود.
یاکوب هیلبرن سردبیر نشریه نشنال اینترست در مقاله ای نوشت: « توافق هسته ای با ایران نوعی چرخش در سیاست خارجی آمریکا محسوب می شود. او همچنین گفت: «این توافق حکم مرگ را برای روند سیاست خارجی جورج دبلیو بوش و دیک چنی دارد.»
هیلبرن همچنین گفت منتقدان توافق هسته ای سریعا آن را محکوم کرده اند زیرا بر این باورند این توافق سبب تقویت ایران و افزایش تلاش های تهران برای حمایت از بدترین بازیگران در خاورمیانه (غرب آسیا) می شود.
او در عین حال اذعان کرد ایران تقریبا به ادامه حمایت از این بازیگران بد در منطقه اطمینان دارد. او گفت: «بله، ایران در حال حمایت از تروریسم است و هیچ کسی نمی تواند این موضوع را رد کند.» او همچنین می گوید رویکرد باراک اوباما در زمینه گشایش دیپلماتیک سبب هموار شدن مسیر برای اصلاح طلبان در ایران می شود.
او می گوید این موضوع خود به تنهایی تحولی است که منتقدان اوباما از اعضای کنگره گرفته تا بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل خواهان تقویت آن هستند.
اما هیلبرن فراتر از نگرانی ها درباره توافق هسته ای ایران می گوید چشم انداز طولانی مدت توافق هسته ای ایران بسیار اهمیت دارد زیرا روند گشایش اوباما با ایران پیچیده تر از سیاست نیکسون رئیس جمهور پیشین آمریکا در قبال چین است.
او گفت: «اوباما در پی سیاستی است که هدف از آن خارج کردن ایرانی ها از بن بست است. من فکر می کنم او فرصت را در رابطه آمریکا با ایران غنیمت شمرده است و می خواهد این روند را همچنان ادامه دهد.»

آمریکا نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای را پذیرفته است     
یک کارشناس ایران می گوید آمریکا نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای را پذیرفته است.
به گزارش شبکه خبری فرانس ۲۴،آرین طباطبایی، استاد مطالعات امنیتی در دانشگاه جورج تاون در تحلیل ابعاد توافقنامه هسته ای ایران و گروه پنج به علاوه یک اعلام کرد ، اگر ما جنگ عراق و افغانستان را میراث جرج بوش برای آمریکا بدانیم ،توافقنامه صلح آمیز با ایران ،میراث باراک اوباما برای آمریکا خواهد بود. این کارشناس مسائل ایران افزود امضای این توافقنامه ،پیروزی بزرگی برای سیاست خارجی دولت اوباما بود که به جز برقراری رابطه با کوبا، تاکنون چنین دستاورد مهمی به دست نیاورده بود. این دستاورد برگ برنده ای برای دموکراتها درانتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ خواهد بود.این توافقنامه نقش مهمی می تواند در پیروزی دموکرات ها در این انتخابات داشته باشد.
آرین طباطبایی درباره طرف گفتگو قرار گرفتن ایران توسط کشورهای غربی نیز گفت آنگونه که از سخنان باراک اوباما بر می آمد آمریکا اکنون نقش ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای را پذیرفته است.قدرتی که باید با آن همکاری و ایجاد تعهد کند. در حالی که واقعا دو یا سه سال پیش چنین حالتی وجود نداشت.
اینکه آمریکا اکنون به طور رسمی ایران را به عنوان قدرت منطقه ای به رسمیت می شناسد ، گام رو به جلو برای تامین امنیت منطقه است.
این کارشناس درباره نگرانی های اسرائیل مبنی بر اینکه نفوذ ایدئولوژیک ایران در منطقه از این به بعد با تایید و اجازه کشورهای غربی افزایش خواهد یافت هم گفت:چیزی که باید دراین باره دانسته شود اینکه ایران برای آنکه نفوذ بیشتری در منطقه داشته باشد اصلا نیازی به توافقنامه هسته ای نداشت . آنچه نفوذ ایران را در منطقه افزایش داده است قدرت گیری دولت اسلامی (گروه تکفیری وصهیونیستی داعش) در عراق بوده است.نفوذ ایران در عراق ،افغانستان و یمن از حدود یک دهه پیش آغاز شده است.به عبارت دیگر حتی اگر توافقنامه هسته ای نیز به دست نمی آید ایران از نظر نفوذ در کشورهای منطقه از نفوذ خوبی برخوردار بود که اسرائیلی ها همچنان حاضر به قبول آن نیستند.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس