تاریخ انتشار: ۱۹ بهم ۱۳۹۴

در حالی که بانک مرکزی از افزایش حجم معاملات در بازار مسکن خبر داده است معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی پیش بینی کرد از نیمه دوم سال ۹۵ بازار مسکن با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا وارد فاز خروج از رکود خواهد شد.

به گزارش “گذارنیوز”  در حالی که حدود یک ماه از لغو تحریم های اقتصادی سپری می شود امیدواری ها نسبت به آینده اقتصاد ایران و بازگشت به دوران رونق افزایش یافته است. در این شرایط کارشناسان معتقدند یکی از بازارهایی که می تواند نقش قابل توجهی را در بازگشت رونق به اقتصاد ایفا می کند بازار مسکن است.

در این شرایط بانک مرکزی در آخرین گزارش خود، از افزایش میزان معاملات در دی‌ماه خبر داده و بر اساس این گزارش میزان معاملات مسکن در دی‌ماه ۱۳۹۴ نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۲۹٫۱ و ۸٫۵ درصد افزایش یافته است.

در حالی که بانک مرکزی از افزایش حجم معاملات در بازار مسکن خبر داده است معاون مسکن و ساختمان وزارت راه‌وشهرسازی پیش بینی کرد از نیمه دوم سال ۹۵ بازار مسکن با ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا وارد فاز خروج از رکود خواهد شد.

حامد مظاهریان معاون وزیرراه‌وشهرسازی گفت: مسکن کالای بومی است و لغو تحریم‌ها تاثیر کوتاه‌مدت در این بخش ندارد.

معاون وزیر راه‌وشهرسازی ادامه داد: تولید مسکن متکی به مسائل مستقیم تحریم نبوده است، اما با کاهش هزینه‌ها، مبادلات کاهش پیدا می‌کند و‌ فناورهای مدرن وارد می‌شود که در دراز‌مدت در بازار مسکن تاثیرگذار خواهد بود.

مظاهریان درباره تحولات بازار مسکن اظهار کرد: تا پایان سال هیچ‌گونه اتفاق خاصی در بازار مسکن نخواهیم داشت و سال آینده نیز تغییرات چندانی در بازار اتفاق نمی افتد؛ اما از نیمه دوم سال ۹۵ بخش مسکن خیز خروج از رکود را آغاز خواهد کرد.

او تاکید کرد: سال آینده قیمت مسکن نسبت به نرخ تورم افزایش خواهد داشت. او افزود: به دلیل ورود وام‌ها از نیمه سال ۹۵ مردم برای خرید اقدام می‌کنند و با افزایش تقاضا و عرضه مسکن شاهد تعادل در بازار خواهیم بود.

همچنین برخی کارشناسان معتقدند دو اتفاق ممکن است بخش مسکن را سال اینده از رکود خارج کند. البته ۹۹ درصد اتفاق نمی افتد، اما این دو اتفاق اول افزایش قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه که باعث بیماری هلندی شده و دولت ارزهای حال از فروش نفت را به بازار تزریق می کند و جهش نقدینگی مثل سال ۸۶ به سمت بازار مسکن می رود.

به گفته کارشناسان در حالت دوم ممکن است سیگنال هایی که سپرده های دیداری به بخش مسکن می دهد به اندازه کافی حجمی ایجاد کند که سپرده گذاری در مسکن را پرسودتر از بانکها تبدیل کند که در این حالت می توان گفت مسکن در سال اینده به تحرک درمی اید.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس