تاریخ انتشار: ۲۵ مرد ۱۳۹۴
حرکت شاخص بورس به سمت کف تابستانه;

شاخص کل بورس روز گذشته با رسیدن به ۶۵ هزار و ۳۱۴ واحد به کمترین میزان از ۱۳ تیرماه سال جاری رسید و رکود ۴۲ روزه را ثبت کرد.

به گزارش گذارنیوز  شاخص کل بورس و اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز گذشته با ۳۸۹ واحد کاهش به ۶۵ هزار و ۳۱۴ واحد رسید. روز شنبه معامله گران بورسی بیش از ۳۹۶ میلیون برگ بهادار شامل سهام و حق تقدم در قالب ۲۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۰۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۱۵۴ واحد، شاخص کل با معیار هم وزنی ۳۸ واحد، شاخص قیمت با معیار هم وزنی با ۳۳ واحد، شاخص آزاد شناور ۴۹۳ واحد، شاخص بازار اول ۲۷۵ واحد و شاخص بازار دوم ۸۳۱ واحد افت کردند.

در حالی روز گذشته شاخص کل بورس افت ۳۸۹ واحدی را تجربه کرد که در زمان برگزاری مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ بسیاری از فعالان بازار نسبت به آینده بازار در کوتاه مدت ابراز خوشبینی می کردند و معتقد بودند بورس در کوتاه مدت با شوک مثبت مواجه خواهد شد.

اما پس از توافق هسته ای بازار بورس پیش بینی های مطرح شده را محقق نکرد و در مدار نزول قرار گرفت. به طوری که شاخص کل بورس روز گذشته با رسیدن به ۶۵ هزار و ۳۱۴ واحد به کمترین میزان از ۱۳ تیرماه سال جاری رسید و رکود ۴۲ روزه را ثبت کرد.

این اتفاق در شرایطی رخ داده است که نگرانی ها درباره آینده بازار افزایش یافته و کارشناسان دلایل متعددی را در رابطه با افت شاخص مطرح می کنند. به اعتقاد کارشناسان برگزاری مجامع شرکت های بورسی، تصمیمات بانک مرکزی درباره تقویت بنیه مالی بانک ها و همچنین اعلام تنفس در برگزاری مجامع شرکت های پالایشگاهی از جمله دلایل اصلی افت شاخص در یک ماه گذشته بوده است.

اما سوالی که هم اکنون مطرح می شود این است که بازار سرمایه تا پایان سال جاری به کدام سمت حرکت خواهد کرد. محمد فطانت رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار معتقد است آثار عملی توافق باید محقق شود تا اثر خود را بر بخش واقعی اقتصاد بگذارد. در حال حاضر عارضه‌ای که در بازار سرمایه قابل تحلیل است این است که بازار دچار کم‌واکنشی شده و نه تنها این اتفاق، بلکه هر اتفاق مثبت دیگری که رخ می‌دهد آثار محدودی را بر بازار سرمایه می‌گذارد که البته این موضوع در یک دوره زمانی اصلاح می‌شود.

به اعتقاد رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در شرایطی که اقتصاد کشور با کسری بودجه، کاهش قیمت نفت و سایر کالاها مواجه است آثار آن در بازار سرمایه نمایان می‌شود اما به اعتقاد من این توافق در صورت تحقق یافتن، حرکت‌های جدیدی پیشروی بازار قرار خواهد داد زیرا فرصت‌ها به تنهایی قادر نیستند در بخش واقعی اقتصاد اثر خود را بگذارند این در حالی است که مهم‌ترین دستاورد توافق هسته‌ای، آرامش بازار و رفع دغدغه نسبت به تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز است که محقق شدن آن به معنای ایجاد فرصت‌های جدید در اقتصاد کشور بوده و بر توانایی‌ها و ظرفیت‌های کشور اضافه می‌کند.

علاوه بر این کارشناسان دیدگاه های مختلفی را درباره آینده بازار بورس مطرح می کنند. حسن قاسمی از فعالان بازار سرمایه در این رابطه معتقد است به احتمال زیاد از سال آینده به خوبی در صورت‌های مالی دیده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت این توافق تا پایان امسال به جز چند شوک مقطعی با رشد تک سهم، تاثیر دیگری در بازار سرمایه ندارد.

به اعتقاد وی گزارش‌های سه ماهه شرکت‌ها گزارش‌های خوبی نبود. این موضوع نشان می‌دهد که چشم انداز سال ۹۴ شرکت‌ها،‌ چشم انداز مناسبی نیست. بیش از ۵۰ درصد از شرکت‌های موجود در بازار سرمایه،‌ به قیمت محصولات جهانی وابستگی دارند. از سوی دیگر مشاهده‌ می‌شود قیمت جهانی محصولاتی مانند سنگ آهن،‌ فولاد و مس کم شده است و همچنین به علت کاهش سرعت رشد اقتصادچین، چشم انداز کوتاه‌مدت این بازارها، با ‌افزایش قیمت همراه نیست.

این فعال بازارسرمایه ادامه داد: ۵۰ درصد از مابقی شرکت‌های بورسی هم درگیر رکود اقتصادی داخلی هستند. به نظر نمی‌رسد تا پایان سال، وضعیت خوبی داشته‌باشند. به همین علت عده‌ای فکر می‌کنند که این شرایط ادامه پیدا خواهد کرد،‌در نتیجه سهامشان را می‌فروشند و وارد بازار رقیب یعنی نظام بانکی می‌شوند که چند درصد سود بیشتر کسب کنند.

این فعال بازار سرمایه بیان کرد:‌ مشکل کمبود نقدینگی، ‌طبق روال گذشته هنوز گریبان‌گیر بازار سرمایه است و نه تنها در بورس مشکل کمبود نقدینگی وجود دارد،‌ بلکه شرکت های بورسی هم مشکل سرمایه در گردش را دارند.

مدیرعامل کارگزاری اردیبهشت‌ایرانیان درباره آثار توافق در بازار سرمایه گفت: نمایان شدن آثار واقعی توافق در بازار سرمایه به چندین ماه زمان نیاز دارد تا به صورت کاهش هزینه‌های شرکت‌ها، در صورت‌های مالی دیده شود. همچنین بتواند در کنار افزایش بودجه شرکت‌ها،‌ به افزایش سود آن‌ها کمک کند.

او تاکید دارد که این موارد تا پایان سال قابل مشاهده نیست، ‌اما به احتمال زیاد از سال آینده به خوبی در صورت‌های مالی دیده می‌شود. به عبارتی می‌توان گفت این توافق تا پایان امسال به جز چند شوک مقطعی با رشد تک سهم، تاثیر دیگری در بازار سرمایه ندارد. در سال آینده شرکت هایی که از تحریم آسیب بیشتری دیده اند، پیشتاز رشد خواهند بود و از جمله این گروه پیشرو می توان به بانک ها و بیمه ها اشاره کرد. البته امکان رشد برای پتروشیمی‌ها هم وجود دارد،‌ اما وضعیت قیمت نفت به نحوی است که به این شرکت‌ها اجازه رشد زیاد را نمی‌دهد.

همچنین غلامرضا سلامی کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه تغییر روند حرکتی بورس تهران به تغییر اساسی در وضعیت اقتصادی مربوط است گفت: دولت باید یک راهکار اساسی برای خروج از تنگنا پیدا کند.

سلامی در خصوص علت روند نزولی بورس تهران گفت: وضعیت فعلی بورس منعکس کننده وضعیت رکودی حاکم بر اقتصاد است، زیرا بورس مدتها بود که خلاف جریان اقتصادی حرکت می کرد اما اکنون وضعیت موجود در اقتصاد را منعکس می‌کند به طوری که رکود حاکم در بازار و صنایع خودش را در قیمت سهم نشان می‌دهد.

وی افزود: این در حالی است که بورس تهران قبل از توافق هسته‌ای به پیشواز توافق رفت و با افزایش قیمت‌ها مواجه شد، اما بعد از آن روند نزولی به خود گرفت به همین دلیل اثر روانی و زود گذر آن از بین رفت و اثر واقعی نمایان شد.

وی توضیح داد: زمانی که تغییر اساسی در وضعیت اقتصادی صورت گیرد روند بورس نیز تغییر می‌کند، اما در حال حاضر دولت با کسری بودجه زیادی مواجه است و تا برداشته شدن تحریم ها نیز فاصله وجود دارد.

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس