تاریخ انتشار: ۱۶ تیر ۱۳۹۴

 یک روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات این کشور درباره حمایت روسیه و چین از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران و تلاش تهران برای برهم زدن اتحاد گروه ۱+۵ هشدار داد. به گزارش گذارنیوز  مقامات آمریکایی درباره تلاش ایران برای بر هم زدن «اتحاد» گروه ۵+۱ با طرح موضوع لغو تحریم‌های تسلیحاتی تهران در مذاکرات هسته‌ای […]

 یک روزنامه آمریکایی به نقل از مقامات این کشور درباره حمایت روسیه و چین از لغو تحریم‌های تسلیحاتی ایران و تلاش تهران برای برهم زدن اتحاد گروه ۱+۵ هشدار داد.

نیویورک‌تایمز:

به گزارش گذارنیوز  مقامات آمریکایی درباره تلاش ایران برای بر هم زدن «اتحاد» گروه ۵+۱ با طرح موضوع لغو تحریم‌های تسلیحاتی تهران در مذاکرات هسته‌ای هشدار دادند.

روز گذشته رسانه‌های مختلف خبری در خبری به نقل از مقام ارشد ایرانی گزارش دادند که تهران خواستار لغو تحریمهای تسلیحاتی شورای امنیت سازمان ملل شده است؛‌ تحریمهایی که این شورا در سه قطعنامه‌های سالهای ۲۰۰۶ ،‌۲۰۰۷ و ۲۰۱۰ آنرا تصویب کرده است.

نیویورک تایمز در گزارشی با اشاره به این موضوع نوشت:‌«مقامات آمریکایی و شرکای اروپایی آن با هرگونه لغو تحریمهای تسلیحاتی مخالفت کرده‌اند و می‌گویند به خاطر آنکه ایران تسلیح شبه‌نظامیان شیعه را تشدید خواهد کرد، این موضوع تنها بر شعله درگیریها در عراق و سوریه، یمن و لبنان خواهد افزود».

این روزنامه ادامه داد: «روسیه و چین که هر دو عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل هستند، در خفا از فروش تسلیحاتی به ایران سود برده‌اند و همچنین بی سر و صدا برای برداشته شدن ممنوعیت تسلیحاتی به ایران در حال تلاش هستند».

یک مذاکره‌کننده اروپایی که خواستار عدم انتشار نامش شده درباره درخواست لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران به این روزنامه آمریکایی گفت: «من فکر می‌کنم ایرانیها فرصتی برای از بین بردن اتحاد مخالفان مذاکره‌ای خود می‌بینند. آنها در این کار خیلی ماهر هستند».

«نیکلاس برنز» معاون وزیر خارجه پیشین آمریکا ضمن مخالفت با لغو تحریمهای تسلیحاتی ایران، دلیل وضع این تحریمها را فراتر از موضوع برنامه هسته‌ای این کشور خواند.

مسئول پیشین بخش ایران در وزارت خارجه آمریکا و معاون کاندولیزا رایس گفت: «مشکلات بسیاری با ایران وجود دارد که ما این تحریمها را ساخته‌ایم. البته فعالیت هسته‌ای وجود داشت اما ما همچنان درباره اقدام و فعالیت ایران نگرانی داشته‌ایم».

برنز مدعی شد: «ما درباره تجهیز و مسلح کردن شبه‌نظامیان شیعه در عراق نگرانی داشتیم و حرکت تهاجمی این کشور در قبال تضعیف شرکای سنی ما، امروز مشکل بزرگتری است. من اصلا فکر نمی‌کنم که به هیچ وجه لغو تحریمهای تسلیحاتی به نفع ما باشد».

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس