تاریخ انتشار: ۲۷ مرد ۱۳۹۴

بررسی نظام مالیاتی کشور نشان می‌دهد ۳۳ درصد از مشمولان مالیاتی از معافیت برخوردار هستند. ۴۱ درصد از جامعه کمتر از یک میلیون تومان مالیات می‌پردازند، ۱۰ درصد بین یک تا دو میلیون تومان مالیات می‌دهند، ۷ درصد بین دو تا سه میلیون تومان پرداخت مالیات دارند و تنها ۹ درصد از جامعه مالیاتی بالای سه میلیون تومان می‌پردازند.

به گزارش گذارنیوز، اخیرا وزیر امور اقتصاد و دارایی برای دریافت مالیات هایی بالا از اصناف مورد پرسش نمایندگان قرار گرفت و مجلس از پاسخ وزیر در این خصوص و اینکه مالیات مشاغل از سال ۸۱ تا ۹۴ تنها ۱۷ درصد افزایش یافته است، قانع نشد و بر همین اساس وزیر کارت زرد سوم خود را گرفته و در معرض استیضاح احتمالی واقع شده است.

سال‌هاست مسئولان و کارشناسان از فرارهای بزرگ مالیاتی سخن می‌گویند و مدت‌هاست قرار بر تکیه بودجه بر درآمدهای مالیاتی گذاشته شده است ولی دولت‌ها هیچ‌گاه قادر به تحقق این هدف نبوده‌اند.

مرور تجربه‌هایی مشابه آنچه در خصوص مالیات‌ شاهد هستیم، نشان می‌دهد؛ هرگاه تغییری در روال سنتی موجود اتفاق می‌افتد با اعتراضات و مقاومت‌هایی روبرو می‌شویم. نمونه آن را در اخذ مالیات بر ارزش افزوده از سوی طلافروشان، آهن‌فروشان و پارچه‌فروشان می‌توان دید. یا زمانی که بحث اخذ کارمزد از تراکنش‌های انجام شده توسط دستگاه‌های کارتخوان مطرح می‌شود، موجی از اعتراضات را از سوی اصناف شاهد هستیم. آیا این اعتراضات در واقع به معنی اشتباه بودن تصمیم پولی و مالی است که گرفته شده یا اعتراض‌ها به جهت برهم خوردن سیستم سنتی حاکم بر بازار بوده است؟

در مورد مالیات‌ها این مورد شاید با شدت بیشتری همراه باشد، چراکه در بحث مالیات بر ارزش افزوده و کارمزد کارتخوان‌ها اصولا اصناف هیچ پرداختی از جیب خود نداشته و صرفا پرداخت مالیات و کارمزد از سوی مصرف کننده را به سازمان متبوع انتقال می‌دادند ولی در بحث مالیات‌های مستقیم این خود اصناف هستند که باید از جیبشان مبالغ بیشتری را بپردازند.

هرچند این مبالغ مطابق با قوانین تعریف شده و با محاسبه درآمد سالانه افراد دریافت شود اما هر یک ریال اضافه شدن بر مالیات به معنی کاهش منابع از جیب صنوف و ناخوشایند آمدن این اتفاق به مذاق آنهاست.

سال گذشته وقتی از وزیر در یک جلسه اختصاصی درباره افزایش مالیات برخی از اصناف به صورت تصاعدی پرسیدیم، او گفت: اگر صاحبان این مشاغل معترض هستند، چرا نسبت به مالیات تعیین شده شکایت نمی کنند؟ ما مواردی داشته‌ایم که امسال مالیاتشان ۱۰۰ برابر افزایش پیدا کرده اما اعتراض نکرده‌اند. چراکه می‌دانند اگر اعتراض کنند مجبور به ارایه مدارک و دفاتر می‌شوند و در آن صورت مالیاتش ۲۰۰ برابر افزایش خواهد یافت. فکر می‌کنید یکی از دلایلی که امروز فروشگاه‌ها با نصب صندوق‌های مکانیزه فروش مخالف هستند، چیست؟ این صندوق‌ها دخل و خرج آنها را شفاف می‌کند و ناگزیر به پرداخت مالیاتی بیش از آنچه امروز به آنها تکلیف می‌شود، خواهند شد. ما معتقدیم با نصب این صندوق‌ها دست کم مالیات خرده‌فروشی‌ها ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

باید این نکته را در نظر داشت که در حال حاضر میزان تولید ناخالص داخلی کشور ۱۰۰۰ هزار میلیارد تومان به قیمت‌های جاری است که از این میزان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان زیر چتر مالیاتی قرار ندارد.

براساس قانون بودجه سازمان مالیاتی ۷٫۱ درصد از تولید ناخالص داخلی به قیمت جاری یعنی ۷۶ هزار میلیارد تومان مالیات خواهد داد.

این درحالی است که به عقیده کارشناسان این ارقام در کشورهای دیگر بسیار بالاتر بوده و تا ۳۰ درصد از تولید ناخالص داخلی را شامل می‌شود. در اقتصاد ایران نیز برآورد می‌شود تا ۱۵ درصد یعنی ۱۵۰ هزار میلیارد تومان در سال ظرفیت پرداخت مالیات را دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس