تاریخ انتشار: ۱۷ مرد ۱۳۹۵

[ad_1] با وجود افزایش قیمت نفت از ابتدای سال جاری، اشتغال در بخش استخراج نفت و گاز طبیعی و فعالیت‌های مرتبط با این صنعت در حال کاهش یافتن از سطوحی است که در پاییز ۲۰۱۴ و درست قبل از سقوط قیمت نفت به ثبت رسیده بود. به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اداره‌ اطلاعات […]

[ad_1]


با وجود افزایش قیمت نفت از ابتدای سال جاری، اشتغال در بخش استخراج نفت و گاز طبیعی و فعالیت‌های مرتبط با این صنعت در حال کاهش یافتن از سطوحی است که در پاییز ۲۰۱۴ و درست قبل از سقوط قیمت نفت به ثبت رسیده بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از اداره‌ اطلاعات انرژی آمریکا، تعداد کل دکل‌ها از ۱۸۰۰ دکل در سال ۲۰۱۴ به ۴۰۴ دکل در ماه می ۲۰۱۶ رسیده و تولید نفت خام نیز کاهش یافته، اما شدت آن بسیار کمتر از شدت کاهش اشتغال یا تعداد دکل‌ها بوده است. تولید گاز طبیعی نیز نسبت به اوج سال ۲۰۱۴ با افت مواجه شده است.

اشتغال در تولید نفت و گاز طبیعی در اکتبر ۲۰۱۴ به ۵۳۸ هزار شغل رسید. از آن به بعد، اشتغال در بخش تولید نفت و گاز طبیعی ۲۶ درصد کاهش داشته است. کاهش کلی اشتغال تولید نزدیک به سه برابر کاهش ۵۱ هزار شغلی در طی بحران ۱۳ ماهه سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ بوده است. تمامی مشاغل تولیدی مربوط به حفاری نیست، اکثر مشاغل در واقع مربوط به فعالیت‌های اکتشاف، استخراج، ساخت چاه و بررسی چاه است. همچنین این مشاغل شامل نگهداری و تعمیر چاه‌های تولیدی نیز می‌شود.

اثرات کاهش حفاری و اشتغال در تولید نفت خام و گاز طبیعی تقریبا متوسط بوده به طوری که سطوح تولید در ماه می به ترتیب شش و یک درصد نسبت به می ۲۰۱۵ کاهش داشته است. در مقایسه با اکتبر ۲۰۱۴، ماه اوج اشتغال در این بخش، تولید نفت خام می ۲۰۱۶ در حدود ۲ درصد کمتر بوده در حالی تولید گاز طبیعی ثابت باقی مانده است.

واگرایی میان روند تعداد دکل‌ها و میزان اشتغال از یک سو و تولید نفت و گاز طبیعی از سوی دیگر نشان می‌دهد که تولید در چاه‌های جدید به ازای هر دکل در مناطق کلیدی افزایش داشته که این امر به دلیل پیشرفت در تکنولوژی حفاری و استخراج بوده است. برای مثال، تولید نفت چاه جدید به ازای هر دکل در مناطقی نظیر باکن، ایگل‌فورد و پرمیان در سال ۲۰۱۶ بیش از دو برابر سطوح سال ۲۰۱۳ بوده است.

[ad_2]

منبع:اقتصادنیوز

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس