تاریخ انتشار: ۲۶ مرد ۱۳۹۴
تحلیل «المیادین»:

دولت ترکیه در حالی طی هفته های اخیر با ادعای مبارزه با داعش، شمال سوریه را هدف حملات خود قرار داده که راهبرد جدیدش در قبال این کشور، عملاً سبب تقویت تروریست های داعشی شده است. در مقابل، نکته جالب توجه اینجاست که این راهبرد دیگر گروه های تروریستی فعال در سوریه را که مورد حمایت خود آنکارا هستند نیز در موضع ضعف قرار داده است.

به گزارش گذارنیوز، شبکه خبری «المیادین» در گزارشی به بررسی اقدامات اخیر دولت ترکیه در شمال سوریه پرداخته و اشاره می کند تحولات شمال و غرب سوریه (محدوده ای که ترکیه قصد دارد آنجا را به عنوان «منطقه امن» معرفی کند) موجب شده راهبرد آنکارا برای ایجاد گروه هایی که به نیابت از ترکیه در سوریه می جنگند، به شکست منتهی شود.
داعش به تازگی با حمله به منطقه «مارع»، ۸۰ تن از اعضای «جبهه الشامیه» را هدف قرار داده است. این منطقه خطوط پشتیبانی ترکیه از جبهه الشامیه در شرق حلب است. اعضای جبهه الشامیه در پشت سنگرهای المارع حضور دارند. تروریست های داعش در اقدامی پیشدستانه، قبل از اینکه ترکیه اعضای احرار الشام و جبهه الشامیه را سازماندهی کند و شمال حلب را به منطقه حائل تبدیل کند، وارد عمل شدند. نگرانی ترکیه، شکل گیری خودمختاری کردها در این مناطق است.
این حمله داعش، ائتلاف بین المللی ضد داعش را محک زد و ترکیه نیز برای مقابله با داعش و حفاظت از جبهه الشامیه از نیروی هوایی خود استفاده نکرد. حسن حسن، کارشناس نظامی در این خصوص می گوید: «من بعید می دانم که ترکیه بتواند از نیروی زمینی خود برای ایجاد منطقه حائل یا امن در شمال سوریه استفاده کند».
در ادامه این گزارش آمده: «داعش همچنین موضوع عقب نشینی جبهه النصره از حومه حلب را محک زد و طرح ترکیه را با چالش روبرو ساخت. شکست راهبردی ترکیه فقط به علت اتکا به احرار الشام در حومه شمالی حلب که با پیشروی داعش روبرو شده، منحصر نمی شود. در الزبدانی نیز احرار الشام متحد اصلی ترکیه به شمار می آید و تلاش می کند تا با استقرار در مناطق مشرف به دمشق، زمینه معامله ای سیاسی و انسانی را به وجود بیاورد که البته در این منطقه نیز متحمل شکست شده است. نیروهای ارتش سوریه و مقاومت در این منطقه با جست و جوی خانه به خانه در قلب الزبدانی همچنان در حال پیشروی هستند. احرار الشام در این منطقه تحت فشارهای منطقه ای ناچار به خودداری از تمدید آتش بس شد و نتوانست مجروحان و سپس افراد مسلح خود را به ادلب انتقال دهد.
علی قاسم، سردبیر روزنامه «الثوره» در این خصوص می گوید: «گزینه های پیش روی ترکیه اکنون بسیار محدود است. حکومت ترکیه در مسیر ناکامی و شکست قرار دارد و با توجه با تحولات سیاسی داخلی ترکیه ما با وضعیت جدیدی در ترکیه مواجه خواهیم بود».

 

برچسب ها: برچسب‌ها, , , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس