تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴

پایگاه اینترنتی عصر ایران در یادداشت خود از گمانه زنی ها برای اعطای جایزه صلح نوبل امسال به دیپلمات های خالق برجام نوشت و این پرسش را مطرح کرد که چه کسی برای دریافت این جایزه بهتر از ظریف و کری است؟

به گزارش “گذارخبر” اگر توافق هسته ای اخیر بین ایران و قدرت های جهانی مهم ترین دستاورد دیپلماسی بین الملل در قرن بیست و یکم نباشد بدون تردید جزء معدود موارد انگشت شمار دیپلماسی موفق بین المللی در دهه های اخیر به حساب می آید؛ از همین روست که در روزهای گذشته و همزمان با نزدیک شدن به موعد اعلام نام برندگان نوبل صلح ۲۰۱۵ نام دو دیپلمات ارشد ایران و آمریکا که در دو سال گذشته تابوی مذاکره را شکسته و صدها ساعت با یکدیگر مذاکره کرده اند ، به عنوان برندگان احتمالی نوبل صلح امسال به میان می آید.چه کسی بهتر از ظریف و کری؟
امسال نیز طبق سنت مرسوم با نزدیک شدن به روزهای آخر مانده به اعلام نام برنده نوبل صلح نام ظریف و کری به عنوان دو نامزد احتمالی در کنار نام دهها شخصیت و چهره بین المللی دیگر بر سر زبانها افتاده و بازار گمانه زنی ها داغ شده است.
نوبل صلح ۲۰۱۵ به احتمال فراوان تا کمتر از یک هفته دیگر صاحب خود را خواهد شناخت . نوبلی که بیش از دیگر نوبل ها تحت تاثیر سیاست قرار دارد و گاه در سال ها و دهه های گذشته اعلام نام برنده آن با واکنش های مخالف و انتقادی روبرو شده است.
امسال اما احتمال اعلام نام ‘محمد جواد ظریف’ و ‘جان کری’ نه تنها تعجبی برنخواهد انگیخت، بلکه برعکس به گمان بسیاری از ناظران مسایل بین المللی ، توافق هسته ای اخیر بین ایران وگروه ۱+۵ دستاوردی بزرگ برای دیپلماسی و صلح بین المللی است.
اگر در دهه ها و سال های گذشته موضوعاتی چون صلح اعراب و اسراییل بهانه اعطای نوبل صلح شده است و گاه این جایزه به طور مشترک به دو یا چند نفر اعطا شده است، امسال نیز رقم زنندگان یک توافق سرنوشت ساز بین المللی به نام ‘ برنامه جامع اقدام مشترک’ (برجام) به حق می توانند شایسته دریافت این جایزه باشند.
در دو سال گذشته ظریف و کری به عنوان دو دیپلمات پر سابقه و خبره صدها ساعت مقابل یکدیگر نشستند و به دلیل سماجت در کسب نتیجه از مذاکرات با انتقادهای شدید و مختلفی – و البته مشابهی- در عرصه سیاسی کشورهای متبوع خود مواجه شدند؛ اما این انتقادات سبب دلسردی آنها از پیگیری به سرانجام رساندن توافق هسته ای نشد و ساعت های متوالی و متمادی بی خوابی و مذاکرات طولانی شبانه و روزانه و تلاش برای نجات روند مذاکرات از شکست، در نهایت به توافقی مرضی الرفین انجامید که حتی مخالفان سیاسی دولت های ایران و آمریکا در عمل نتوانسته اند جایگزینی برای آن بیابند.
می توان این انتظار را داشت که موعد بعدی مواجهه ظریف و کری در کمیته صلح نوبل مستقر در اسلو نروژ و به هنگام دریافت نوبل صلح باشد؛ شاید هم کمیته نوبل صلح، امسال نیز همانند برخی سال های گذشته همه را شوکه کند و در نهایت با اعلام نام هایی که کمتر شناخته شده هستند، آب پاکی را روی دست همه ناظران بریزد. تا چند روز دیگر و اعلام نام برنده یا برندگان نهایی نوبل صلح، پاسخ همه گمانه زنی ها داده خواهد شد.

 

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس