تاریخ انتشار: ۳۰ تیر ۱۳۹۴

پس از دهه‌ها بی‌اعتمادی میان ایران و غرب، ایجاد اعتماد متقابل زمان می‌برد و در این فاصله زمانی باز هم چین و روسیه سودبرندگان اصلی از لغو تحریم‌های ایران خواهند بود. سایت “کانسرسیوم نیوز” با انتشار مقاله‌ای تحلیلی به موضوع تاثیر لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران بر چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌های خارجی پرداخته است. این سایت اشاره […]

پس از دهه‌ها بی‌اعتمادی میان ایران و غرب، ایجاد اعتماد متقابل زمان می‌برد و در این فاصله زمانی باز هم چین و روسیه سودبرندگان اصلی از لغو تحریم‌های ایران خواهند بود.
 پرچم ها

سایت “کانسرسیوم نیوز” با انتشار مقاله‌ای تحلیلی به موضوع تاثیر لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران بر چشم‌انداز سرمایه‌گذاری‌های خارجی پرداخته است. این سایت اشاره می‌کند که پس از دهه‌ها بی‌اعتمادی میان ایران و غرب، ایجاد اعتماد متقابل زمان می‌برد و در این فاصله زمانی باز هم چین و روسیه سودبرندگان اصلی از لغو تحریم‌های ایران خواهند بود.

به گزارش گذارنیوز  این سایت با اشاره به این که گرچه ایران مایل به گسترش همکاری‌های اقتصادی خود با کشورهای غربی است با این حال، لغو تحریم‌ها به نفع روسیه خواهد، بود می‌نویسد:”تاریخچه بی‌اعتمادی ایران و امریکا به کودتای سیا و سرنگونی دولت مصدق در ایران در سال ۱۹۵۳ میلادی باز‌می‌گردد. تنش میان ایران و امریکا پس از تحریم‌های اقتصادی امریکایی‌ها علیه ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشدید شد. در مقابل اما ایران سالهاست که شریک استراتژیک روسیه در منطقه قلمداد می‌شود. روسیه از توافق هسته‌ای با ایران نفع زیادی می‌برد بخصوص در زمینه همکاری با ایران برای مبارزه با بنیادگرایی در منطقه و کمک به حفظ بقای دولت اسد در سوریه.”

این سایت در ادامه اشاره می‌کند که پس از لغو تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران شرکت‌های روسی نه تنها در آن کشور باقی خواهند ماند بلکه درصدد همکاری با سایر کشورهای عضو بریکس از جمله چین، برزیل و آفریقای جنوبی برخواهند آمد که متحدان طبیعی ایران در مقابله با فشار امریکا محسوب می‌شوند.

این سایت اشاره می‌کند که ایران خواستار واردات فناوری‌های پیشرفته از کشورهای غربی است با این حال، جو بی‌اعتمادی چند‌دهه‌ای حاکم بر روابط میان آنان مانعی در این مسیر است. این سایت اشاره می‌کند که اگرچه اتحادیه اروپا در مقایسه با امریکا روابط گرمتری با ایران داشته است با این حال، به دلیل نزدیکی سیاست خارجی با امریکا نمی‌تواند روابط استراتژیک بلند مدت با ایران برقرار نماید.

این سایت در ادامه با اشاره به تمایل کشورهای عضو بریکس برای افزایش همکاری‌ها با ایران می‌نویسد:”پوتین در مواجهه با فشار غرب بر روسیه به خصوص در زمینه اوکراین رو به کشورهای آسیایی از جمله چین و هند در گروه بریکس آورده تا توازن قوا را برقرار کند. در این مسیر، از نظر استراتژیک پوتین خواستار افزایش همکاری‌ها با ایران است تا کشورهای اسیایی را نیز در خاورمیانه و نفع اقتصادی همکاری با ایران سهیم سازد.”

نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس