تاریخ انتشار: ۱۵ ارد ۱۳۹۵

بعد از پایان حضور دوران باهنر در پارلمان سوالی که این روزها ذهن ناظران سیاسی را به خود مشغول کرده است این سوال است که چه کسی جای باهنر را در مجلس آینده خواهد گرفت؟

به گزارش “گذارنیوز”  دیگر راهروهای مجلس شاهد حضور لابی‌گر قهار ادوار مجلس نیست و محمدرضا باهنر تصمیم گرفت قبل از انتخابات مجلس وارد کارزار نشود و رسما اعلام بازنشستگی کند. بسیاری بعد از شکست اصول‌گرایان در تهران این کناره گیری باهنر را نشان از زیرکی سیاسی او و فهش از فضای سیاسی کشور دانستند و گفتند که باهنر نیامد تا بازنده لقب نگیرد.

بعد از پایان حضور دوران باهنر در پارلمان سوالی که این روزها ذهن ناظران سیاسی را به خود مشغول کرده است این سوال است که چه کسی جای باهنر را در مجلس آینده خواهد گرفت؟

خود باهنر در مورد نقشش لابی‌گری‌اش در مجالس گوناگون می‌گوید:« لابی یک ابزار نرم خنثی است و به عنوان یک وسیله باید خوب استفاده بشود.اینکه این نسبت را به بنده می‌دهند بستگی به گوینده دارد چرا که برخی با قصد تخریب این نسبت را به بنده می دهند. بنده بخش خوب لابی را نوعی “امر به معروف و نهی از منکر” می دانم چرا که با این روش شخص افکار خود را منتشر می کند. مثلا وقتی کسی کشاورزی را به سمت آبیاری قطره‌ای هدایت می‌کند در واقع لابی کرده است. اما در وجه منفی می‌توان از لابی به عنوان خرید اندیشه‌های دیگر یاد کرد تا بتوان حرفی را به کرسی نشاند.»

با نگاهی به اسامی نمایندگان مجلس دهم می‌توان به این نتیجه رسید که تنها چند نماینده در این مجلس می‌توانند تا حدودی به باهنر نزدیک شوند و نقش لابی‌گری او را در پارلمان بازی کنند. مجلس دهم احتیاج به نماینده‌ای دارد که بتواند با توجه به شناخت خود از قوانین و پیچیدگی‌های نمایندگی، نمایندگان را مدیریت کند.

مطهری، کواکبیان، کوهکن و جلالی مهم‌ترین نامزدهای جانشینی باهنر در مجلس دهم هستند. در این میان اما به نظر می‌رسد کاظم جلالی نزدیک ترین فرد به روش‌های سیاسی باهنر است. جلالی به دلیل حضور در ۴ دوره مجلس به خوبی به زوایای پنهان پارلمان آشناست و می‌تواند با توجه به این شناخت نمایندگان تازه وارد مجلس را هدایت کند. البته نمی‌شود به آسانی از نام افرادی مانند کواکبیان، حضرتی و حتی علی مطهری گذشت. چون این افراد نیز نفوذ زیادی در نمایندگان تازه وارد مجلس دارند.

جلالی امروز هم نماینده جریان اصول‌گرایی نزدیک به لاریجانی در مجلس است و هم عضو لیست امید عارف و همین باعث می‌شود او در مجلس آینده نقش مهمی را بازی کند. نماینده‌ای که وظیفه لابی در مجلس آینده را به عهده دارد باید بتواند با قدرت رایزنی سیاسی خود مسیر یک طرح، یک لایحه و یا یک استیضاح را تغییر دهد. او باید به چنان نفوذی دست پیدا کند که در راهروهای مجلس،نظر اکثریت را به اقلیت بقبولاند.

به طور مثال الیاس نادران در مورد لابی‌گری باهنر برای ریاست لاریجانی در مجلس نهم می‌نویسد:« آقای مهندس باهنر نائب رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی در حاشیه مجلس از بنده درخواست کرد تا درباره انتخاب رئیس مجلس نهم با هم صحبت کنیم، خلاصه پیشنهاد ایشان به بنده این بود که آقای لاریجانی رئیس مجلس آینده بشود و در برابر این درخواست پیشنهاد نائب رئیسی آقای حداد عادل در مجلس نهم و ریاست فراکسیون اصولگرایان را ارائه کردند.دلیل اصلی آقای باهنر هم این بود که: «بنده یک چرخی میان منتخبان مجلس نهم زده ام و متوجه شده ام که آقای لاریجانی برای ریاست رأی دارد.»

مجلس دهم به دلیل حضور نمایندگان کم تجربه به شدت احتیاج به یک لابی گر قدرتمند در صحن علنی و راهروهای مجلس دارد و باید هرچه سریعتر فردی را برای جایگزینی باهنر پیدا کنند. شاید مشخص شدن تکلیف ریاست مجلس از بین عارف و لاریجانی می‌تواند تکلیف جایگزین باهنر را هم مشخص کند. جلالی علاقه فراوانی به ریاست لاریجانی دارد و افرادی مانند کواکبیان و الیاس حضرتی که سابقه نمایندگی مجلس را در کارنامه خود دارند دوست دارند که عارف بر کرسی ریاست مجلس تکیه بزند. هر دو گروه در تلاش هستند تا نامزد خود را راهی کرسی سبز ریاست مجلس کنند. پیروز پشت پرده این رقابت می‌تواند مرد لابی‌های مجلس دهم شود.

برچسب ها: برچسب‌ها, , ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس