تاریخ انتشار: ۲۰ بهم ۱۳۹۴

«آنا ماریا پدوتزی» یکی از بزرگترین راننده‌های دروان خودش بود. خانم پدوتزی از هر حیث یک معمای تمام معنا است.

به گزارش “گذارنیوز”  او خارج از حوزه رانندگی فرمولی یک – حتی در داخل ایتالیا – چندان شناخته شده نیست، اما مشکل فقط این نیست: کسی حتی تاریخ دقیق مرگ او را هم نمی‌داند.

آنا ماریا چون شعله‌ای بود که می‌توانست در مسیر رقابت با راننده‌های شماره یک جهان به درستی بسوزد. او اما رانندگی در داخل خاک ایتالیا را انتخاب کرد. آنا ماریا اولین زنی است که با اسکودریا فراری (موفق‌ترین تیم رانندگی در تمام تاریخ) رانندگی کرد. با این اوصاف، حتی پیدا کردن چند عکس خوب از آنا ماریا کاری بسیار دشوار بود.

آنا ماریا در کنار فراری، آلفا رومئو و فیات
رانندگی در مسابقات اتومبیلرانی چه قبل و چه پس از جنگ جهانی دوم همواره ورزشی مردانه بوده، اما پدوتزی علاوه بر حضور موفق در این عرصه توانست «ابتکار» از خود به خرج دهد.

او با نام مستعاری «لا ماروچینا» مسابقه می‌داد و در بیش از ۵۰ مسابقه حاضر شد. جنگ جهانی دوم به ناچار وقفه‌ای را در سیر پیشرفت او وارد کرد. با این حال، او در کنار نام بزرگان ایتالیایی مانند فراری، آلفا رومئو، استانگوئلینی، اوسکا و فیات قرار دارد. لاماروچینای مشهور در مسابقات بزرگی چون میله میگلیا و مسابقه ۱۰۰۰ کیلومتری جیرو دی سیسیلیا شرکت داشت.

چه به سر اولین بانوی فراری آمد؟

او صاحب افتخارات فراوانی شد. اما رانندگی سرعت در آن روزها در واقع «مسابقات خون» بود. امکانات رانندگی نظیر کلاه، لباس و حتی کمربند ایمنی مانند امروز نبود و اصل حفاظت از جان راننده چندان هویتی نداشت. در کنار تمام این مسائل، کنترل وسایل نقلیه به ویژه در سرعت بالا هم به آسانی امروز نبود.

رانندگی در آن روزها علاوه بر مهارت، تمرکز و استقامت به قدرت هم نیاز داشت. او با اتومبیل‌های زیادی مسابقه داد اما در دهه ۵۰ میلادی در نهایت توانست مدل خاص خودش را ابداع کند: یک مدل فیات ۸V الابوراتا زاگاتو.

چه به سر اولین بانوی فراری آمد؟
نمونه‌ای از فیات  ۸V الابوراتا زاگاتو

مدل منحصر به فرد پدوتزی یک نوع «گران توریسمو» بود. ارزش گران توریسمو به تازگی درک شده، چرا که این مدل در عین زیبایی از چابکی بالایی هم برخوردار است و توانست در مسابقات اتومبیلرانی انقلابی به پا کند. حال پس از چندین دهه، این خودرو بازسازی شده و قرار است به نمایش درآید.

چه به سر

اطلاعات زیادی از سرنوشت آنا ماریا پدوتزی در دست نیست. کسی حتی از زمان مرگ او خبر ندارد، اما یادگار بزرگ «اولین بانوی فراری» همچنان در صنعت خودرو طرفداران زیادی دارد.

برچسب ها: برچسب‌ها,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس