تاریخ انتشار: ۲۵ مهر ۱۳۹۴
نشریه کرییستین ساینس مانیتور ارزیابی کرد

تهاجم چند جانبه کنونی به گفته یک دیپلمات غربی یک بازی شطرنج تازه در خاورمیانه است که از سوی مسکو و تهران هدایت می شود. از دید او از این پس روسیه نقش مهم تری در موضوع سوریه پیدا خواهد کرد.

به گزارش “گذارخبر” ، کریستین ساینس مانیتور در ادامه این گزارش اشاره می کند که پس از ماه ها عقب نشینی نیروهای تحت فرمان اسد در ارتش سوریه پس از حملات هوایی نیروهای روسیه و کمک های کم سابقه زمینی ایران بار دیگر نیروهای حامی دولت سوریه تقویت شده اند. کریستین ساینس مانیتور در این باره می نویسد:”به مدد پشتیبانی هوایی بالگردها و جنگنده های روسی و پشتیبانی نیروهای حزب الله و شبه نظامیان شیعه که از عراق و افغانساان به سوریه آمده اند ارتش سوریه در حال بازپس گیری مناطق از دست رفته در استان شمالی حماء است. حملات از هفته گذشته آغاز شده اند. این حملات بخشی از کارزاری بزرگتر برای بیرون راندن شورشان از شمال غربی سوریه به نزدیکی مرز با ترکیه هستند”.

 

کریستین ساینس مانیتور در ادامه به نقل از یک مقام حزب الله لبنان اشاره می کند که اکنون بیش تر عملیات صورت گفته در سوریه از سوی نیروهای حامی دولت آن کشور “تهاجمی” و نه “تدافعی” هستند. او در ادامه می افزاید:”تلفات بالا بوده با این حال، بازی به زودی به نفع نیروها حامی دولت رقم خواهد خورد. ما به مرز با ترکیه نزدیک می شویم”.

 

کریستین ساینس مانیتور در ادامه این پرسش را مطرح می کند که ایا پیش روی نیروهای ائتلاف ایران، روسیه، سوریه، عراق و حزب اله به سمت مناطق شرقی باعث بازپس گیری کنترل کل سوریه از دست نیروهای مخالف و بنیادگرایان داعشی خواهد شد و یا آن که مسکو برای تقویت منافع استراتژیک خود پیش از هرگونه مذاکره سیاسی برای یافتن راه حلی به منظور پایان دادن به بحران سیاسی در آن کشور در راستای تقویت دولت اسد گام برخواهد داشت؟

 

“نیکلای کوژانوف” پژوهشگر موسسه “چتم هاوس” در لندن و همکار مطالعاتی بنیاد “کارنگی” در این باره می گوید:”اگر “پوتین” رییس جمهوری روسیه تلاش کند که کنترل تمام سوریه را در دست گیرد او احتمالا شرایطی مشابه وضعیت نیروهای شوروی سابق در افغانستان را پیدا خواهد کرد شرایطی که می تواند شهرهای اصلی را کنترل کند اما کنترل شهرهای کوچک و روستاها برای او ناممکن خواهد شد و این شرایط می تواند به استمرار جنگ داخلی در سوریه بیانجامد”.

 

کریستین ساینس مانیتور در ادامه اشاره می کند که روسیه از ماه آگوست کارکنان و جنگنده های خود را در روسیه در حمایت از دولت سوریه مستقر کرده و در دو هفته گذشته علیه اهداف مخالفان در شمال سوریه حملاتی را انجام داده است. این نشریه در ادامه به نقل از منابع نزدیک به حزب الله اشاره می کند که نزدیک به سه هزار نیرو از جنوب لبنان آماده استقرار در شمال سوریه در صورت نیاز به افزایش نیرو به منظور مقابله با مخالفان هستند. این نشریه اشاره می کند که در حال حاضر پنج هزار نیروی حزب الله در سوریه استقرار یافته اند.

 

“کریستین ساینس مانیتور” مدعی است که علیرغم گسترش دامنه تهاجم نیروهای هوادار دولت سوریه پیشرفت های ایجاد شده کند هستند. این نشریه در این باره می نویسد:”احرارالشام و جبهه النصره از گروه های مرتبط با القاعده در سوریه اعلام جهاد برای به زعم خودشان ازادسازی حما را داده اند”.

 

این نشریه در ادامه اذعان می کند که گفته شده موشک های ضد تانک “تی او دابلیو” ساخت امریکایی به تعداد ۵۰۰ موشک از عربستان سعودی برای تروریست ها ارسال شده اند و علیه نیروهای دولتی و مورد حمایت دولت سوریه مورد استفاده قرار می گیرند.

 

کریستین ساینس مانیتور در ادامه اشاره می کند که ممکن است پیشرفت های کنونی برای نیروهای  اسد کند بوده باشند اما تهاجم چند جانبه کنونی به گفته یک دیپلمات غربی که ارتباطات گسترده ای با سوریه دارد یک بازی شطرنج تازه در خاورمیانه است که از سوی مسکو و تهران هدایت می شود. این دیپلمات اشاره می کند که همکاری میان متحدان اسد به قوت خود باقی خواهد ماند و عملیاتی تر از گذشته خواهد شد. او باور دارد که تنها تفاوت واقعی و محسوس این اتحاد در مقایسه با گذشته آن است که روسیه نقش بیش تری را برعهده خواهد گرفت.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس