تاریخ انتشار: ۲۷ شهر ۱۳۹۵

[ad_1] پس از اینکه شهریار در سال ۱۳۶۷ درگذشت، پژوهشگران و نویسندگان متعددی به این سمت رفتند که آثار و زندگی او را مورد واکاوی قرار دهند. عصرایران – روز ۲۷ شهریورماه در تقویم ها با روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)، شاعر مطرح کشورمان مصادف است. به این […]

[ad_1]

پس از اینکه شهریار در سال ۱۳۶۷ درگذشت، پژوهشگران و نویسندگان متعددی به این سمت رفتند که آثار و زندگی او را مورد واکاوی قرار دهند.

عصرایران – روز ۲۷ شهریورماه در تقویم ها با روز شعر و ادب فارسی و روز بزرگداشت سیدمحمدحسین بهجت تبریزی (شهریار)، شاعر مطرح کشورمان مصادف است.

به این بهانه می خواهیم چند کتاب نوشته شده در مورد این شاعر برجسته کشورمان را معرفی کنیم. بی شک آثار متعددی در مورد این شخصیت مطرح تاکنون نوشته شده است.

یکی از کتاب های مهم در حوزه زندگی و آثار شهریار، اثری است با عنوان «ک‍ت‍اب‍ش‍ن‍اس‍ی‌ و ف‍ه‍رس‍ت‌ م‍ق‍الات‌ و اش‍ع‍ار اس‍ت‍اد س‍ی‍د م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن‌ ش‍ه‍ری‍ار» که به همت ناهید حبیبی آزاد و از سوی دبیرخانه م‍ج‍م‍ع‌ ج‍ه‍ان‍ی‌ ب‍زرگ‍داش‍ت‌ ن‍ودم‍ی‍ن‌ س‍ال‌ ت‍ول‍د اس‍ت‍اد س‍ی‍د م‍ح‍م‍دح‍س‍ی‍ن‌ ش‍ه‍ری‍ار منتشر شده است. این بزرگداشت در سال ۱۳۷۷ همزمان در تهران و تبریز برگزار شد. همچنین کتاب «دی‍دار آش‍ن‍ا؛ م‍ج‍م‍وع‍ه‌ م‍ق‍الات‌ م‍ج‍م‍ع‌ ج‍ه‍ان‍ی‌ ب‍زرگ‍داش‍ت‌ ن‍ودم‍ی‍ن‌ س‍ال‌ ت‍ول‍د اس‍ت‍اد ش‍ه‍ری‍ار» در همان سال منتشر شد که مقالات این کتاب کمک زیادی به شناخت زندگی و آثار شهریار می کند.

«ح‍اف‍ظ و ش‍ه‍ری‍ار» کتابی است که به مقایسه‌ای بین شعر شهریار و حافظ، و تاثیرپذیری‌های شهریار ازغزلیات حافظ می‌پردازد. این کتاب به همت اح‍م‍د ک‍اوی‍ان ‌پ‍ور و از سوی انتشارات ت‍لاش‌ به چاپ رسیده است.

کتاب دیگری که می توان نام برد، اثری است که با تلاش محمدتقی سبک‎دل منتشر شده است. این اثر ۶۰۸ صفحه‌ای «ش‍ه‍ری‍ار ش‍ع‍ر/ ی‍ادن‍ام‍ه‌ اس‍ت‍اد ش‍ه‍ری‍ار» نام دارد که از سوی دای‍ره‌‌ال‍م‍ع‍ارف‌ ای‍ران‌‌ش‍ن‍اس‍ی‌ منتشر شده است.

همچنین ناشران متعددی اقدام به چاپ اشعار شهریار در این سال‎ها کرده اند که از پرفروش ترین‎ها می توان به دیوان فارسی دوجلدی شهریار چاپ انتشارات نگاه و زرین و کلیات ترکی اشعار شهریار چاپ همین دو انتشارات اشاره کرد.

«زن‍دگ‍ان‍ی‌ ادب‍ی‌ و اج‍ت‍م‍اع‍ی‌ اس‍ت‍اد ش‍ه‍ری‍ار» نیز نام کتاب دیگری است از اح‍م‍د ک‍اوی‍ان پ‍ور که نشر اق‍ب‍ال‌ پیش از این منتشر کرده است.

پس از اینکه شهریار در سال ۱۳۶۷ درگذشت، پژوهشگران و نویسندگان متعددی به این سمت رفتند که آثار و زندگی او را مورد واکاوی قرار دهند. در این سال‎ها علاوه بر اینکه، کتاب های متعددی در مورد او نوشته شده است، دیوان اشعار او نیز جزو پرفروش ترین کتاب های ادبی بوده است.

چند سال پیش نیز کمال تبریزی، اقدام به ساخت سریال زندگی شهریار کرد که از شبکه دو پخش شد. در آن سال نمایش این سریال با واکنش هایی مواجه شده بود.

[ad_2]

منبع:عصرایران

برچسب ها:
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس