تاریخ انتشار: ۱۶ اسف ۱۳۹۴

با توجه به تغییر فرمانده نیروهای آمریکا و ناتو در افغانستان مروری بر روند حضور مستشاران خارجی در افغانستان داشتیم.

به گزارش “گذارنیوز”  وضعیت میدانی افغانستان با حضور نیروهای ائتلاف به فرماندهی آمریکا و هم‌پیمانی کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) وخیم‌تر شده و این کشور وضعیت نامساعدی را با حضور نیروهای خارجی تجربه می‌کند.

نیروهای ارتش آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی با هدف ایجاد ثبات و تروریسم‌زدایی به کشور افغانستان حمله کردند که البته در این حمله نتوانستند ادعاهای مطرح شده خود را به ثمر برسانند.

چرا

از اکتبر سال ۲۰۰۱ میلادی که حمله همه جانبه‌ای علیه افغانستان انجام شد، تاکنون ایجاد یک افغانستان در صلح و ثبات محقق نشده و نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی و ارتش آمریکا با حضور در این کشور وضعیت افغان‌ها را وارد مرحله جدیدی از تروریسم کردند که علاوه بر طالبان داعش نیز وجود دارد.

اخیرا یک جابجایی در سطح فرماندهی نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی ناتو و آمریکا در افغانستان بوجود آمده و ژنرال “جان میک نیکلسون” جایگزین “جان اف کمپل”  شده است. “جان میک نیکلسون ” در حالی سمت فرماندهی ۱۷ هزار نیروی ائتلاف پیمان آتلانتیک شمالی را برعهده می‌گیرد که “کمپل ” قبل از آن این فرماندهی را برعهده داشت و با چالش‌های مختلفی دست و پنجه نرم می‌کرد.

چرا

به نظر می‌رسد تغییر در ارشد‌ترین سطح فرماندهی پیمان آتلانیک شمالی (ناتو ) به دلایلی همچون گسترش تروریسم بنیادگرا از جمله طالبان و القاعده و داعش، ایجاد تروریسم نوظهور تکفیری، گسترش تولید موادمخدر و … است.

**گسترش تروریسم بنیادگرا

درسال ۲۰۰۱ آمریکا و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با هدف گسترش صلح و ثبات و نابود کردن تروریسم به افغانستان حمله کردند و در فوریه سال ۲۰۱۶ می‌بینیم که نه تنها تروریسم نابود نشده، بلکه طالبان ۳۰ درصد خاک افغانستان را در اختیار دارد. پیمان آتلانیک شمالی ناتو و آمریکا نتوانستند وعده‌های خود را درباره نابود کردن تروریسم عملیاتی کنند و علاوه بر این عامل گسترش تروریسم‌های نوظهور شدند.

اخیرا نقشه ای تکان دهنده از حضور گسترده گروه های تروریستی طالبان و داعش در افغانستان منتشر شده و همانطور که این گروه های تروریستی همه تلاش خود را برای تصرف بخشهای زیادی از افغانستان به کار گرفته اند، تروریسم نیز در افغانستان در حال گسترش است.  گروه تروریستی داعش بخشهایی از استانهای جنوبی افغانستان — از جمله هلمند و قندهار — را به تصرف خود در آورده است.

چرا

**ایجاد پدیده نوظهور داعش در افغانستان

تروریست‌‌های داعش از سال ۲۰۱۱ میلادی فعالیت‌های خود را در سوریه و از سال ۲۰۱۴ میلادی فعالیت‌های خود را به صورت جدی در عراق آغاز کردند و قصد گسترش در مناطق شرقی آسیا و شرق اروپا و منطقه غرب آسیا را دارند.

افغانستان کشوری است که با وجود حضور پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، تروریست های داعش به صورت محدود در استان “ننگرها” فعالیت می‌کنند و البته اخیرا تجارت موادمخدر در را هم بدست آورده‌اند.

روزنامه میرور گزارش داد: ؛ گروه تروریستی داعش با راه اندازی کشتزارهای حشیش و صادرات مواد مخدر به انگلستان سرگرم کسب درآمد برای برنامه های تروریستی خود است. این روزنامه عنوان داشت: این خلافت خودخوانده شیطانی، در مناطق کوهستانی کنترل بازار رو به رشد ۴ میلیارد پوندی ماریجوانا را از دست مافیا خارج کرده و با این کار جای پای خود را در اروپا محکم کرده است.

**گسترش تجارت موادمخدر

تولید موادمخدر در زمان قبل از حمله به افغانستان ۲۰ برابر افزایش یافته و از ۴۰ به ۸ هزار تن رسیده است. اعتقاد بر این است که سازمان جاسوسی آمریکا “سی آی ای”  و پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) یک هم‌افزایی در زمینه گسترش تولید موادمخدر داشتند تا از سود آن بهره‌برداری کنند.

“محمد اسماعیل کوثری” عضو کمیته دفاعی امنیتی مجلس شورای اسلامی ایران در این زمینه اظهار داشت: حمایت‌های سازمان ملل به هیچ عنوان قابل مقایسه با هزینه های مادی و معنوی کشور ما در مقابله با مواد مخدر نیست. کوثری در ادامه به نقش قدرت‌های غربی و استکبار جهانی در افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان اشاره کرد و افزود: تولید مواد مخدر در افغانستان دقیقا بدست استکبار جهانی و به سرکردگی آمریکا و انگلیس صورت می گیرد؛ چراکه پس از ورود ناتو و آمریکا به افغانستان تولید مواد مخدر در این کشور به بیش از ۲۰  برابر گذشته افزایش یافت و تولید مواد مخدر در افغانستان از ۴۰ تن به بیش از ۸۰۰۰ تن رسیده است. وی تصریح کرد: این تصور صحیح نیست که افزایش تولید مواد مخدر و قاچاق آن به دیگر کشورهای دنیا بدون اطلاع آن ها انجام می شود چرا که این حجم از تولید و قاچاق مواد مخدر نمی تواند بدون هماهنگی با آن ها انجام شود. عضو کمیته دفاعی امنیتی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: اگر سازمان ملل می خواهد به معنای واقعی با مواد مخدر مقابله کند باید با آمریکا و دیگر کشورهای تجاوزگر برخورد کند.

در مجموع ژنرال “جان میک نیکلسون”  با چالش‌هایی همچون تروریسم تکفیری و بنیادگرا از جمله داعش و طالبان و گسترش روزافزون تجارت موادمخدر و ناامنی مرزی در افغانستان و پاکستان مواجه خواهد بود که این موضوع شاید در حوزه برنامه‌ریزی‌های آتی فرمانده نیروهای ناتو و آمریکا در افغانستان باشد.

برچسب ها: برچسب‌ها, ,
نظرات شما

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

قالب وردپرس پوسته وردپرس پلاگین وردپرس وردپرس سئو وردپرس